reklama

Plavecký hrad sa vám za návštevu odvďačí krásnymi výhľadmi na Záhorskú nížinu

Už takmer osem storočí sa na západnej strane Malých Karpát, nad Záhorskou nížinou, majestátne vypína Plavecký hrad.

Prístup k mohutnej stavbe z polovice 13. storočia je pomerne jednoduchý a zvládne ho aj netrénovaný jedinec. Po príjazde do obce Plavecké Podhradie v smere od Bukovej odbočíte vľavo a sledujete značenie. Z provizórneho parkoviska pod lesom na vás čaká približne polhodinové stúpanie až k hradným múrom.

Príjemnú a pomerne dobre upravenú cestičku lemujú vysoké stromy. Tie síce zakrývajú výhľad na zrúcaninu, v horúcom počasí však počas výstupu poskytujú príjemne chladivý tieň.

Chvíle strávené medzi ruinami hradu spestria návštevníkom krásne výhľady na Záhorskú nižinu, rovnako tak na okolité dediny a lesom zarastené kopce Malých Karpát. Široké okolie máte z výšky ako na dlani.

Veď napokon, posúďte sami z priložených fotografií na konci článku. Hrad je vzdialený od Trnavy 42 kilometrov, cesta sem vám zaberie približne trištvrte hodiny.

História:

Hrad postavil niekedy okolo roku 1240 syn bratislavského richtára Kunta Detrich. Pusté územie získal richtár od kráľa Bela IV. Na začiatku 14. storočia sa dostal pravdepodobne do majetku Matúša Čáka Trenčianskeho. Po jeho smrti pripadol hrad kráľovi a takmer až do konca 14.storočia ho spravovali kráľovskí kasteláni. V roku 1398 ho získal obľúbenec panovníka Žigmunda Luxemburského, vojvoda Stibor zo Stiboríc.

Po vymretí rodu Stiborovcov pevnosť získali ďalší významní šľachtici západného Slovenska – grófi zo Sv. Jura a Pezinku. Ich držbu potvrdila v roku 1441 kráľova Alžbeta. Po smrti posledného potomka rodu z Jura a Pezinka pripadol opäť korune, od ktorej ho získal Gašpar Šerédy. Ten hrad v krátkom čase prepustil do záložnej držby Krištofovi Salmovi, do ktorého putoval do rúk Fuggerovcov. Zo zálohu hrad vyplatil Ferdinant I., ktorý ho za preukázané služby daroval Melicharovi Balašovi. Po vymreti Balašovcov sa stal novým majiteľom Peter Bakič, neskorší hrdina romantickeého príbehu o únose Zuzany Révaiovej z Holičskeho hradu.

Záverečné obdobie existencie hradu sa datuje do roku 1641, keď celé panstvo získal kajinský palatín Pavol Pálffy. Za povstania Františka II. Rákocziho sa v roku 1706 viedli o hrad boje, pri ktorých ho poškodili. Tento posledný boj mu bol zrejme osudný.

Majitelia stratili záujem o jeho opravu a ponechali hrad svojmu osudu.

O záchranu hradu sa už nejaký čas starajú skauti z Bratislavy. „Mladí dobrovoľníci sa zameriavajú najmä na čistenie hradného areálu od náletovej zelene, ktorá nebezpečne narúša murivá. Odstránenie nežiaducej vegetácie je prvým a nevyhnutným krokom na dlhej ceste k záchrane Plaveckého hradu. Rozbehnutie dobrovoľníckych prác so sebou prináša nádej, že sa podarí pripraviť pôdu a získať financie pre ďalšie kroky, ktoré by zabránili, aby silueta tejto zrúcaniny navždy zmizla z malebného karpatského hrebeňa,“ uvádza sa na internetovej stránke obce Plavecké Podhradie.

V rámci výletu na Plavecký hrad môžete navštíviť aj jazdecký areál rozprestierajúci sa priamo v podhradí. Súčasťou areálu je aj relax centrum so saunou, bazénom či tenisovými dvorcami.

FOTOGALÉRIA:

MAPA:

Zväčšiť mapu

Ulož ako PDF
Napísal 19. mája 2012 0:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Tip na výlet. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.