reklama

Hrad Branč je podľa používateľov Máp Google najlepšie hodnoteným hradom či zámkom v Trnavskom kraji

Top hradom alebo zámkom Trnavského kraja sa podľa používateľských recenzií na Mapách Google stal hrad Branč. Ocenenie Zlatý špendlík – Po stopách slovenských hradov a zámkov si na hrade osobne prevzal Milan Kadlíček, starosta obce Podbranč, pod ktorého správu Hrad Branč patrí. Samotné ocenenie má podobu špendlíka a vychádza zo zobrazenia hľadaného miesta na Mapách Google. Zrúcanina je pre dobrú dopravnú dostupnosť neďaleko Senice vyhľadávaným miestom výletov aj pre Trnavčanov.

„Ocenenie Zlatý špendlík považujem ako odmenu  za snahu, ktorú vynakladáme na to, aby sme hrad Branč zachovali aj pre ďalšie  generácie,“ hovorí Milan Kadlíček, starosta obce Podbranč a dodáva: „Myslím si, že ľudia pozitívne hodnotia hrad Branč preto, lebo je dobre udržiavaný, to sa týka aj zabezpečenia hradieb. Návštevníkov púta už z diaľky. Je dobre prístupný pre všetkých turistov, pričom z hradu je krásny výhľad na okolité Kopanice, Javorinu, Bradlo či Malé Karpaty“.

FOTO: trnava-live.sk

Hrad Branč sa rozprestiera na kopci Myjavskej pahorkatiny. Dostupný je z neďalekého parkoviska krátkym stúpaním do menšieho kopca, ktoré zvládnu absolvovať aj netrénovaní turisti či malé deti.

Prvé písomné zmienky o hrade sú zo začiatku 14. storočia. Jedným z prvých vlastníkov hradu bol Matúš Čák Trenčiansky.

Za svoju históriu ich vystriedal niekoľko desiatok. Na prelome 14. a 15. storočia sa datuje gotická prestavba stredného hradu, ktorého súčasťou bola útočná veža, palác a kaplnka, a tiež vysoký obvodový hradbový múr. Od 17. storočia bol hrad opustený a chátral a počas tureckých nájazdov bol vypálený.

FOTO: trnava-live.sk

„Gratulujeme hradu Branč za získanie ocenenia Zlatý špendlík. Cenu síce odovzdáva Google, je to však skôr ocenenie zo strany návštevníkov, ktorí hrad navštívili a zanechali na Mapách Google pozitívne hodnotenie,“ vysvetľuje Iva Fialová, hovorkyňa spoločnosti Google pre Českú republiku a Slovensko.

„Mapy Google môžu byť skvelým pomocníkom pri plánovaní výletov a sme radi, že ich ľudia využívajú. Popri užitočných recenziách od samotných návštevníkov tu používatelia nájdu aj kontakty či otváracie hodiny. Mapy ponúkajú aj ekologické trasy, ktoré vďaka nasadeniu umelej inteligencie umožňujú šetriť palivo alebo elektrinu a znížiť tak uhlíkovú stopu pri cestovaní autom za krásami Slovenska,“ doplnila.

Osem ocenených hradov a zámkov na Slovensku

Ocenenie Zlatý špendlík sa na Slovensku udeľuje prvýkrát a to v kategórii hradov a zámkov.

Ocenené kultúrne pamiatky boli vybrané na základe viacerých kritérií, medzi ktoré patrí počet hviezdičiek, celkový počet recenzií, ako aj správne vyplnený a aktualizovaný profil na Mapách a vo Vyhľadávači Google ku koncu mája 2023.

Kompletný zoznam ocenených hradov a zámkov zo všetkých krajov nájdete na stránke www.zlaty-spendlik.sk.


Hradný kopec ponúka návštevníkom krásne panoramatické výhľady do širokého okolia

FOTO: trnava-live.sk

Ulož ako PDF
Napísal 17. augusta 2023 10:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kam vyraziť, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.