reklama

Tip na výlet: zrúcanina hradu Branč a Kunovská priehrada

Zrúcanina hradu Branč ponúka návštevníkom okrem možnosti poznania histórie tejto pomerne rozsiahlej stavby aj výnimočné výhľady na nádherné okolie Senice a Myjavy. Veľkorysé priestory za hradbami s rozlohou 7500 m² sa priam núkajú, aby ste si tu vychutnali skutočný pokoj a vzácne chvíle pohody v krásnom prostredí kopaníc.

Cesta autom z Trnavy (55 km) trvá približne hodinu. Na kruhovej križovatke na konci Senice odbočíte doprava na Myjavu. Pokračujete asi 10 km do Sobotišta, kde opustíte hlavnú cestu podľa označenia na krajnici. Z hlavnej cesty pokračujete podľa navigačných tabúľ asi tri kilometre do Podbranča.

Výstup na hrad z parkoviska na okraji obce po kamenistej ceste trvá najviac 10 minút a aj napriek stúpaniu ho bez problémov zvládnu aj menšie deti.

Hrad nechal postaviť magister Aba z Hlohovca medzi rokmi 1251 – 1297. Toto datovanie bolo určené podľa archeologického výskumu – podľa nálezu mincí s uvedenými rokmi 1251 – 1261. V ďalších rokoch sa na hrade vystriedalo 40 majiteľov. V roku 1309 hrad získal Matúš Čák Trenčiansky, krátku dobu hrad vlastnil i český kráľ Ján Luxemburský, v roku 1394 Žigmund Luxemburský. Po tomto roku sa datuje prestavba v rozsahu stredného hradu. Výsledkom bol typicky gotický skalný hrad s útočnou vežou, palácom, kaplnkou a v juhovýchodnom rohu stredného hradu s vysokým hradbovým obvodovým múrom.
V 16. storočí sa stal hrad vlastníctvom Františka Nyáryho, ktorý sa oženil s dcérou pána hradu Korlátko (Cerová) a s celou rodinou tu žili i poslední príslušníci rodu Nyáry, ktorí si postavili nový kaštieľ v Sobotišti (na námestí) a postupne sa tam presťahovali aj so zariadením. Bolo to pre nich pohodlnejšie sídlo. Hrad zostal opustený a chátral. V období tureckých vojen slúžil ako útočište okolitému obyvateľstvu, pričom v období rokov 1674 – 1675 bol prechodnou väznicou protestantských kňazov, ktorí boli odsúdení bratislavským súdom na galeje. Zomreli v jamách (väznica po obvode múru). Túto udalosť pripomína pamätník a každoročné bohoslužby na hrade.
Keďže bol hrad opustený, ľahko ho napadli a vypálili Turci a hrad tak zostal dodnes. (podbranc.sk)

VIDEO:

Pred dvomi rokmi začala v priestoroch hradu rekonštrukcia hradobného múru, v súčasnosti tu pokračujú aj ďalšie stavebné úpravy zamerané na záchranu kamenných objektov hradu. Rekonštrukcia hradu však návštevníkov nijako neobmedzuje.

Za vstup na zrúcaninu zaplatí dospelý 80, deti a dôchodcovia 30 centov.

Cestou naspäť odporúčame zastávku na Kunovskej priehrade. Vodná plocha je zasadená v nádhernom prírodnom prostredí a okrem bohatej zelene všade navôkol sa pýši aj asi 200-metrovou piesočnatou plážou.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 21. mája 2011 1:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Tip na výlet. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.