reklama

Centrum mesta roztancuje už 11. ročník festivalu Trnavská brána

Už po jedenásty raz sa stretnú v Trnave milovníci folklóru na medzinárodnom festivale Trnavská brána.

Podujatie začína vo štvrtok 16. augusta a svoj program naplní v nedeľu 19. augusta.

Novinkou tohtoročného festivalu bude exkluzívny závan historickej atmosféry zrazu automobilových veteránov s medzinárodnou účasťou – 100 kilometrov trnavských, ktorý otvorí Trnavskú bránu 17. augusta o 9.30 na Trojičnom námestí.

Myšlienka založiť v Trnave tradíciu folklórneho festivalu sa zrodila v hlavách niekoľkých milovníkov folklóru. Ich cieľom bolo vzbudiť záujem mladej generácie a zaplniť voľný priestor, ktorý tvoril trnavský región na mape slovenských folklórnych festivalov. Tak vznikol prvý ročník folklórneho festivalu pod názvom Trnavská brána.

V Trnave sa po prvý raz predstavia aj umeleckí remeselníci z krajín Vyšehradskej štvorky.

Folklórne súbory z Poľska, Maďarska, Českej republiky a z Chorvátska vystúpia aj v tradičnom programovom bloku s názvom Vitajte, vzácní hosté. Ďalšou novinkou na trnavskej pôde bude program Terchová, Terchová v podaní súborov Rozsutec a Terchovská muzika Sokolie zo Skalice. Okrem nich privítame v Trnave mnohé ďalšie folklórne súbory, niektoré z nich po prvý raz, iné už ako dobrých známych.

Ani tento rok Trnavská brána nezabúda na deti. Pre ne je na Trojičnom námestí pripravená tanečná veselohra Gašparko v podaní SĽUK-u, Malá školička spevu a tanca, ale aj starodávny kolotoč a hry. Víťazi okresných a krajských folklórnych súťaží a výtvarnej súťaže Maľované tradície sa predstavia v priliehavo nazvanom pásme Né takí ledajakí. Schopnosť prejaviť svoj talent v prednese ľudových piesní si deti i dospelí môžu otestovať pred publikom v programe Talentárium.

Medzi vrcholy Trnavskej brány iste budú patriť 18. augusta o 21.30 v mestskom amfiteátri jedinečný hudobno-tanečný príbeh Tanec medzi črepinami v podaní SĽUK-u a 19. augusta o 20. hodine na Trojičnom námestí Dvanáctero – celovečerný program vojenského umeleckého súboru Ondráš z Brna.

Organizátorom festivalu Trnavská brána je Mesto Trnava v spolupráci s Trnavským ľudovým cechom a folklórnym súborom Trnafčan. Festival sa uskutočňuje s finančnou dotáciou medzinárodného Vyšehradského fondu.

Kompletný program festivalu nájdete na www.trnavskabrana.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 12. augusta 2012 22:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.