reklama

Google si originálnym spôsobom pripomína výročie narodenia Antona Bernoláka

Presne pred 250. rokmi sa v Slanici, dnes už neexistujúcej obci ležiacej na dne Oravskej priehrady, narodil Anton Bernolák (1762-1813).

Významné dielo a život Antona Bernoláka si v stredu 3. októbra 2012 pripomína dokonca aj svetový softvérový gigant Google.

Keďže Bernolák vyznával slávne heslo „Píš, ako počuješ“ Google vtipne reaguje a na titulnej strane slovenskej verzie zobrazuje slovo Gúgl.


Titulná stránka slovenskej verzie vyhľadávača Google – 3. októbra 2012

Kňaz a jazykovedec ako prvý v roku 1787 ustanovil spisovnú slovenčinu, ktorej základy tvorilo trnavské nárečie s niektorými prvkami stredoslovenského nárečia a s fonologickým pravopisom. Bernolák bol spoluzakladateľom Slovenského učeného tovarišstva. Úlohou spolku bolo šírenie novej spisovnej slovenčiny a literatúry naprieč Slovenskom.

Šesť rokov pôsobil ako tajomník arcibiskupského vikariátu v Trnave.

Okrúhle výročie narodenia jedného z najvýznamnejších slovenských dejateľov si pripomína aj Slovenská pošta.

V stredu 3. októbra vychádza v náklade 50-tisíc kusov poštová známka s dobovým portrétom Antona Bernoláka v hodnote 1,10 eura.

Inaugurácia známky sa uskutoční v deň vydania o 15. hodine v Spolku sv. Vojtecha v Trnave. Jej súčasťou bude aj kladenie venca pri Bernolákovom súsoší od sochára Jána Koniarka s Bernolákovými pamätnými slovami: Slováci, píšte po slovensky! Tu máte slovo moje o reči vašej.

V minulosti bol Anton Bernolák vyobrazený aj na 200 – korunovej bankovke.

Ulož ako PDF
Napísal 3. októbra 2012 8:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.