reklama

Mesto pripravuje revitalizáciu okolia pamätníka Antona Bernoláka

Mesto Trnava pripravuje komplexnú úpravu priestoru okolia pamätníka Antona Bernoláka. Novú tvár dostanú spevnené plochy, pribudne nová zeleň, lavičky aj osvetlenie. Zámer je v štádiu príprav projektovej dokumentácie a koncepčného riešenia projektu.

Zámer má riešiť zveľadenie a revitalizáciu verejného priestoru najbližšieho okolia pamätníka A. Bernoláka.

Riešený priestor lichobežníkového tvaru zasahuje aj za pamätník, úpravy sa dotknú aj bočných strán, rešpektujúc zbiehanie sa dvoch priľahlých chodníkov.

Pri riešení zámeru bude projektant spolupracovať s Krajským pamiatkovým úradom a spracovateľom Koncepcie architektonicko – priestorového dotvorenia mestských priestorov Mestskej pamiatkovej rezervácie Trnava.

bernolak-pomnik-1
Pamätník Antona Bernoláka

Súčasťou revitalizácie priestoru bude úprava spevnenej plochy pred pamätníkom, uvažuje sa s inštalovaním andezitovej mozaiky svi-béžovej farby, projekt počíta s novým mobilárom ako sú lavičky či odpadkové koše.

Pamätník má dostať aj ilumináciou inštalovanú na samostatných kovových nosičoch.

V rámci sadových úprav dôjde k vyhodnoteniu súčasného stavu drevín pri pamätníkuz viacerých hľadísk – z hľadiska prevádzkovej bezpečnosti a životnosti, ale predovšetkým z hľadiska architektonického, estetického a vhodnosti pre ochranné pásmo Mestskej pamiatkovej rezervácie.

„Kostru drevinnej vegetácie v okolí pamätníka budú tvoriť pôvodné, podľa návrhu ošetrené a upravené dreviny, vytrvalé kvitnúce záhony a novo založený trávnik (kombinácia trávneho koberca – na najbližšej ploche pri pamätníku) a siateho trávnika. Riešené okolie pamätníka a jeho nástupnej plochy má dotvárať farebne a štrukturálne komponovaný záhon, ktorého tvarové a farebné stvárnenie má podčiarknuť význam a reprezentatívnosť územia. Záhonová kompozícia by mala byť farebne a tvarovo umiernená, pritom však zaujímavá a celoročne pôsobivá tak, aby vytvárala s pamätníkom harmonický celok,“ konkretizuje mesto svoje požiadavky na dodávateľa projektovej dokumentácie.

pam-uz

Zdroj: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 25. apríla 2016 9:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.