reklama

Zlodeji ukradli z pomníka Antona Bernoláka všetky písmená

AKTUALIZOVANÉ

Známy pomník na pamiatku kňaza a jazykovedca Antona Bernoláka v Trnave poškodili zlodeji.

Pred niekoľkými dňami zatiaľ neznámi páchatelia ukradli všetky písmená z citátu „Slováci, píšte po slovensky! Tu máte slovo moje o reči vašej“.

Rovnako z pomníka zmizlo aj meno Antona Bernoláka. Písmená podľa viacerých Trnavčanov z pomníka mizli postupne, kým ich vandali neukradli všetky do jedného.

Zostali len letopočty zobrazujúce rok narodenia a úmrtia ustanoviteľa prvej spisovnej slovenčiny, a tiež zopár dĺžňov a mäkčeňov.

bernolak-pomnik-1
bernolak-pomnik-2
bernolak-pomnik-3
Detailný pohľad na poškodený pomník Antona Bernoláka

Písmená podľa slov vedúceho kancelárie primátora Pavla Tomašoviča neboli z cenných či drahých materiálov.

Mesto kontaktovalo políciu so žiadosťou o pomoc pri vypátraní páchateľov. Očakávame, že písmená, hoci nemajú takmer žiadnu materiálnu hodnotu, sa zlodeji mohli pokúsiť odovzať v zberných surovinách,“ uviedol Tomašovič a dodal, že mesto vráti nápis zo súsošia do pôvodného stavu.

Aby nedochádzalo k vandalizmu a častému poškodzovaniu aj v budúcnosti, atraktívne kovové písmená budú vymenené za nekovové, vyrobené zo syntetickej živice. Písmená budú pevnejšie a kotvy na uchytenie do podstavca dlhšie,“ konkretizovala Jana Gmitterová z referátu komunikácie mestského úradu.

Pamätník je národnou kultúrnou pamiatkou zapísanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky, preto musí byť technologický postup prác schválený Krajským pamiatkovým úradom v Trnave.

Autorom pomníka z tridsiatych rokov minulého storočia je akademický sochár Ján Koniarek.

Ulož ako PDF
Napísal 25. októbra 2013 13:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Zlodeji ukradli z pomníka Antona Bernoláka všetky písmená”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.