reklama

Bernolákov ukradnutý odkaz Slovákom sa vrátil na svoje miesto

Po dvoch mesiacoch sa na pomník Antona Bernoláka vrátil jeho slávny výrok Slováci píšte po slovensky! Tu máte slovo moje o reči vašej.

Kovové písmená z podstavca mizli postupne v priebehu októbra, pravdepodobne skončili v zberných surovinách. Na konci mesiaca zostal na pomníku už len letopočet 1762-1813 označujúci rok narodenia a úmrtia kodifikátora spisovnej slovenčiny.

Páchateľov nenašli.

bernolak-pomnik-1
bernolak-pomnik-2
bernolak-pomnik-3
Čerstvo opravený podstavec pomníka A. Bernoláka

Opravu pomníka a reinštaláciu citátu zabezpečila Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava. Nové písmená a číslice sú z prírodných materiálov a pre prípadných zlodejov nemajú žiadnu hodnotu.

V snahe sťažiť prácu vandalom sú nápisy pevnejšie a kotvy na uchytenie do podstavca dlhšie ako pôvodné.

Pamätník je národnou kultúrnou pamiatkou zapísanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky, preto musí byť technologický postup prác schválený Krajským pamiatkovým úradom v Trnave.

Autorom pomníka z tridsiatych rokov minulého storočia je akademický sochár Ján Koniarek.

Ulož ako PDF
Napísal 23. decembra 2013 13:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.