reklama

Špačinčania spojili svoje sily a roky zanedbaný priestor premenili na miesto oddychu

Špačinčania spojili svoje sily a dlhé roky zanedbaný priestor kaplnky Schwertnerovcov premenili na miesto oddychu.

Počas druhej májovej soboty sa podarilo v Špačinciach uskutočniť výnimočný projekt. „Združenie za Naše Špačince iniciovalo ešte na jar minulého roka zámer revitalizácie územia v okolí tejto kaplnky s cieľom vytvoriť priestor, ktorý by na jednej strane rešpektoval pietne miesto bývalého pohrebiska a na druhej strane by vytvoril určitú relaxačnú zónu s celoročne kvitnúcimi stromami, kríkmi a kvetinami,“ ozrejmil predseda združenia Branislav Pastucha.

Minulý víkend sa konečne po mesiacoch odkladov kvôli pandemickej situácii napokon podarilo projekt skutočne zrealizovať.

Bývala nelegálna skládka s nadivoko rastúcimi drevinami sa premenila na krásny oddychový priestor a toto hodnotné miesto dostalo úplne iný charakter.


Priestor okolia kaplnky v pôvodnom stave a po revitalizácii

FOTO: Združenie za Naše Špačince

„Je potrebné si uvedomiť, že na tejto ploche boli v minulosti pochovaní ľudia, ktorí sa podieľali na rozvoji našej obce a nezaslúžia si, aby niekto na nich sypal stavebný odpad. Máme obrovskú radosť, že miesto opäť získalo pietny charakter a je na nás všetkých, ako to tam bude v nasledujúcich týždňoch, mesiacoch a rokoch vyzerať. Okolie kaplnky Schwertnerovcov je nielen priestorom pre odpočinok zosnulých, ale aj miestom pre živých,“ skonštatoval Pastucha.

Vznik tohto – hoci neveľkého – priestoru so zeleňou je o to cennejší, že sa nachádza v priamom susedstve novej obytnej zóny rodinných domov, kde budete zeleň a stromy hľadať len veľmi ťažko, pretože jasný prím tu hrá betón a asfalt.

Obnovu okolia kaplnky financovalo Združenie za Naše Špačince z vyzbieraných príspevkoch poukázaných z 2 percent daní, výrazným spôsobom pomohli aj viaceré subjekty, ktoré v obci pôsobia.

Združenie spolu s miestnym spolkom včelárov zakúpili lavičky a ľudia tak budú mať možnosť podebatovať a tešiť sa z toho, ako sa rastlinám a stromom darí, ako kvitnú a rastú.

„Obrovskú zásluhu na tom, ako to dnes vyzerá, má vedenie a chlapci z miestneho poľnohospodárskeho družstva PD Špačince, ktorí celú plochu vyčistili mechanizmami a pripravili k výsadbe. Ďalšiu veľkú zásluhu ma na výslednom efekte pán Jaroslav Hadzima, ktorý ako majiteľ tunajšieho veľkého záhradného centra po odbornej stránke koordinoval celú výsadbu a poskytol za účelom tohto projektu skutočne výnimočné zľavy. Taktiež pomocnú ruku podal Obecný úrad v Špačinciach, ktorý zabezpečoval výrubové povolenie, drvenie drevnej hmoty a uskladnenie odpadov. A nakoniec sú to miestni hasiči, ktorí budú najmä teraz počas nadchádzajúceho leta zabezpečovať polievanie,“ vymenoval tých, ktorým patrí vďaka za pomoc, Branislav Pastucha.

Samozrejme, poďakovanie si zaslúži aj každý zo Špačinčanov, ktorý priložil ruku k dielu počas májovej brigády. Vďaka patrí aj predstaviteľom až troch cirkví, ktorí udelili združeniu ako vlastníci pozemkov súhlas na revitalizáciu.

„Som skutočne rád že sa nám týmto projektom podarila aj ďalšia nemenej dôležitá vec – tou je nadviazanie spoločných vzťahov medzi starousadlíkmi a novo prisťahovanými rodinami. Bolo úžasné sledovať, ako týchto ľudí spojila vízia vytvorenia nového krásneho areálu na mieste nelegálnej skládky a zarastenej neudržiavanej plochy. Taktiež nás nesmierne príjemne prekvapilo, aké množstvo ľudí si zakúpilo z vlastných peniažkov kvalitné a druhovo zaujímavé stromy či kríky, ktoré spoločne so svojimi deťmi posadili práve v tejto lokalite. To, že sa za účelom zakúpenia stromčekov zapojili aj detičky nemenovanej pani triednej učiteľky zo ZŠ Špačince, len dokresľuje nadšenie pre tento projekt,“ zdôraznil.

V sobotu 8. mája 2021 sa v Špačinciach všetko podarilo, vrátane počasia. Zanedbané územie dostalo úplne novú tvár, do jeho premeny sa zapojila verejnosť od najmenších až po seniorov.

„Podaril sa ešte aj jeden úžasný bonus navyše. Tým, že si takto rodinky vysadili vlastné stromčeky, budú sa o ne starať a budú si ich aj chrániť. Ono to totiž už nie je pre mnohých len stromček, ale je to pre tie rodiny aj pamiatka, ktorá bude rásť zarovno s ratolesťami, ktoré ich s rodičmi spolu minulú sobotu sadili,“ dodal predseda Združenia za Naše Špačince Branislav Pastucha.

Fotogalériu a priebeh brigády
si môžete pozrieť v príspevku na facebooku:

Ulož ako PDF
Napísal 14. mája 2021 7:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.