reklama

Nadšenci chcú premeniť nevyužitý priestor v trnavskej nemocnici na oázu oddychu. Ich projekt môže podporiť každý

Partia mladých ľudí chce v spolupráci s Fakultnou nemocnicou Trnava vybudovať v priestore zdravotníckeho zariadenia záhradu pre pacientov, pracovníkov nemocnice aj verejnosť. Projekt nazvaný Záhrada nových začiatkov môže dobrovoľným finančným príspevkom prostredníctvom crowdfundingovej platformy Start Lab podporiť každý.

Nevyužitú plochu na okraji nemocnice neďaleko vstupu do areálu nemocnice – pri budove psychiatrie vo Fakultnej nemocnici v Trnave – plánujú mladí nadšenci postupne premeniť na záhradu s terapeutickými prvkami. Vzniknúť má nový verejný priestor, ktorý ponúkne miesto na relax a oddych v príjemnom prostredí.

Projekt terapeutickej záhrady v trnavskej nemocnici vznikol iniciatívou mladých ľudí, ktorých dlhodobo trápi kvalita prostredia v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku.

Predbežné náklady na realizáciu svojho zámeru vyčísľujú na viac ako 8-tisíc eur. Práce chcú realizovať postupne, v závislosti od finančných prostriedkov, ktoré budú mať k dispozícii.


Vizualizácia záhrady

ZDROJ: Autori projektu

Študentka architektúry Janka sa vo svojej diplomovej práci sa venuje revitalizácii areálu Fakultnej nemocnice v Trnave. Po niekoľkých stretnutiach s vedením nemocnice sa jej podarilo predložiť nápad o vybudovaní prvej terapeutickej záhrady v nemocnici na Slovensku.

Dohodli sa a nemocnica vyhradila priestor pri budove psychiatrického oddelenia, kde by sa táto zelená oáza mohla nachádzať.

„Vybudovaním záhrady chceme prilákať ľudí do exteriéru, ktorý inšpiruje, spája a prináša radosť. Terapeutická záhrada ponúka oddychovú zónu pre klientov psychiatrie, návštevníkov a zamestnancov. Projekt nielen zlepší vzhľad nemocničného prostredia, ale prispeje aj ku kvalitatívnym charaktetistikám vplývajúcim na zdravie človeka znižovaním stresu a podporou emočného a duševného zdravia,“ vysvetľujú autori projektu Záhrada nových začiatkov.

Ako pripomínajú, areál Fakultnej nemocnice je plný zelene, avšak jej potenciál je málo využitý. Problémom je aj parkovanie áut, ktoré vytvára bariéru medzi človekom a prírodou. Príroda podľa nich ponúka množstvo zdravotných benefitov a preto by v priestoroch nemocníc mala byť prioritou.

V rámci projektu zelenej oázy by postupne chceli vysadiť záhony, vybudovať chodník, altánok, lavičky, včelí bufet, hmyzí hotel či fontánku s pitnou vodou. Záhrada je navrhnutá ako bezbariérová.

„Budovanie záhrady bude závisieť od získaných financií. Podľa výšky sumy, ktorá sa nám podarí vyzbierať budeme postupne pracovať na realizácií jednotlivých zložiek projektu,“ pripomínajú predkladatelia zámeru. Počas realizácie radi privítajú pomocnú ruku brigádnikov.

Viac o projekte a možnosti podpory sa dozviete na stránke Start Labu, link tu.


Prípravné práce v areáli nemocnice

Reprofoto: You Tube – Gabriela Tuchynova

VIDEO:

MAPA:

Ulož ako PDF
Napísal 4. júna 2019 8:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Nadšenci chcú premeniť nevyužitý priestor v trnavskej nemocnici na oázu oddychu. Ich projekt môže podporiť každý”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.