reklama

SWAP – ekologická výmena oblečenia – si našla svoje miesto aj na trnavskom Nádvorí

Na nových majiteľov budú počas soboty v priestoroch Malého Berlína čakať síce už nosené, ale stále dobre vyzerajúce a voňavé veci. Hlavnou myšlienkou akcie je formovanie ekologického a ekonomického myslenia širokej verejnosti.

V sobotu 9. marca organizuje Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy (IPRUM) v spolupráci s OZ Nádvorie v priestoroch Malý Berlín SWAP oblečenia a doplnkov.

„SWAP v preklade z angličtiny znamená výmena a tá naša je zameraná na šatstvo, doplnky, topánky a kabelky,“ prezrádza jedna z organizátoriek Zuzana Dutková.

Dôvodov priniesť tento koncept do Trnavy je niekoľko. „Ide nám o zvyšovanie povedomia širokej verejnosti o textilnom priemysle. Textilné odvetvie patrí k najviac znečisťujúcim priemyslom na svete. Málokto vie, že podľa medzinárodného hnutia Fashion Revolution takmer 90 percent odevov obsahuje materiály vyrobené z ropy a že napríklad na výrobu jedných riflí sa spotrebuje takmer deväťtisíc litrov vody. Záleží nám na tom, aby Slováci spoznávali aj alternatívne spôsoby získavania a zbavovania sa oblečenia. ‚Swapovanie‘ ponúka možnosť predĺžiť životnosť odevov, a tým postupne znižovať dopyt po nových odevoch,“ ozrejmuje Alžbeta Irhová, druhá z organizátoriek.

Ilustračné foto: Ľubo Baran

Trnavský SWAP oblečenia sa začne v sobotu o 13:00 a skončí o 17:00.

Zúčastniť sa ho môže ktokoľvek. Každý môže priniesť maximálne dve tašky oblečenia.

Čisté a nepoškodené šaty a doplnky pôjdu do spoločného obehu, z ktorého si účastníci SWAPu môžu vybrať, čokoľvek sa im zapáči.

Návštevníci SWAPu sa môžu počas trvania eventu kedykoľvek vrátiť a vybrať si nové veci, keďže budú postupne pribúdať stále nové kúsky.

Základné info
Dátum: 9. 3. 2019
Čas: 13:00 – 17:00
Miesto konania: Malý Berlín, Štefánikova 4, Trnava
Vstupné: 5 €
FB event: https://www.facebook.com/events/1851273831645608/

Ako funguje SWAP?

Náš SWAP je zameraný na výmenu oblečenia, kabeliek, topánok a doplnkov. SWAPujeme dámske, pánske aj detské oblečenie. Oblečenie, ktoré na SWAP postupne nosia všetci účastníci, putuje do spoločného obehu. Z neho si každý môže odniesť čokoľvek, čo nájde, čo potrebuje alebo čo sa mu zapáči. Nejde teda o výmenu kus za kus. Oblečenie na SWAPe sa vymieňa (ak by ste svoje oblečenie chceli predať vyskúšajte iný spôsob)

Aké oblečenie môžem priniesť na SWAP?
Oblečenie, topánky a doplnky, ktoré chcete SWAPovať musia byť vo výbornom stave. Voňavé, čisté, pekné a nepoškodené. Také, ktoré by ste dali svojej dobrej kamarátke alebo kamarátovi.

Koľko oblečenia môžete priniesť?
Množstvo oblečenia je limitované na 2 tašky.

Čo sa stane s vecami, ktoré ostanú?
Oblečenie, ktoré si nenájde nového majiteľa poputuje na dobročinné účely alebo sa zrecykluje.

Ulož ako PDF
Napísal 6. marca 2019 17:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.