reklama

Spevácky súbor Cantica Nova sa po strastiach s tajfúnom vrátil z Japonska v poriadku

Trnavský spevácky zbor Cantica Nova sa po nútenom predĺženom pobyte v Japonsku pre vyčíňanie tajfúnu vrátil domov vo štvrtok 12. septembra 2019. Pôvodne mali priletieť už v pondelok, no príroda to zariadila inak. Hoci 37 členov miešaného spevokolu a šesť členov sprievodu zažilo aj viacero krušných chvíľ, najdôležitejšie je, že domov dorazili všetci živí a zdraví.

V piatok popoludní sa so zástupcami médií stretli na pôde Úradu Trnavského samosprávneho kraja traja členovia skupiny – prezidentka zboru Cantica nova Lucia Horníková, dirigent Gabriel Kalapoš a člen výpravy Peter Cák, ktorý cestoval do Japonska ako zástupca rodičov.

Práve Trnavský samosprávny kraj podal zboru pomocnú ruku v záverečnej fáze, keď zabezpečil autobusovú dopravu z letiska vo Viedni. Na pôde župy sa tiež uskutočnilo operatívne stretnutie rodičov so zástupcami Ministerstva zahraničných vecí SR, ktoré spolu s pracovníkmi veľvyslanectva v Tokiu urobili pre uviaznutých členov súboru všetko, čo bolo v ich silách.

Ako sa zhodli na tlačovej besede všetci traja členovia výpravy, práve konzulárna pomoc ministerstva zahraničia a úsilie veľvyslanectva bolo tým zásadným zlomovým momentom, ktorý úrýchlil nielen najrýchlejší možný a bezpečný návrat na Slovensko, ale aj podstatne znesiteľnejšie čakanie na odlet vďaka zabezpečeniu ubytovania v hoteli.


Zľava župan J. Viskupič, G. Kalapoš, L. Horníková a P. Cák

Ako povedal na úvod dlhoročný dirigent súboru Gabriel Kalapoš, tajfún sa prehnal Naritou neďaleko Tokia, kde bol súbor ubytovaný, v noci na pondelok 9. septembra pred odletom. „Už predtým sme vedeli o výstrahách, večer pred odletom po ukončení nášho programu sme nevychádzali von, platil prísny zákaz. Tajfún sprevádzaný silným vetrom a dažďom sme prežili v bezpečí hotela. Ráno sme videli popadané konáre, neporiadok na uliciach. Po raňajkách sme vycestovali na letisko a až vtedy sme sa postupne začali dozvedať, že sú zaplavené diaľnice, preplnené vedľajšie cesty, nepremávalo metro. Na našu smolu epicentrum tajfúnu sa nachádzalo práve v oblasti, kde sme sa nachádzali,“ spomína na počiatky problémov, ktoré Canticu postihli.

Jedenapolhodinovú trasu v bežnej premávke absolvovali Trnavčania za dlhých deväť hodín a zakrátko bezmocní v autobuse pochopili, že odlet nestihnú.

„Úplne paralyzovaná doprava bola jediným dôvodom tohto, že sme lietadlo nestihli,“ zdôraznil Kalapoš.

Ďalšou smolou výpravy bola skutočnosť, že letisko zrušilo 130 letov, no ich lietadlo odletelo. „Z autobusu sme telefonovali na veľvyslanectvo aj priamo na aerolínie, let sa nám podarilo pozdržať o pol hodinu, ale to nám samozrejme nestačilo,“ poznamenal Peter Cák.

Ako prvé kontaktovala uviaznutá slovenská výprava veľvyslanectvo a informovala jeho členov o svojej situácii. Na preplnenom letisku Narita zostalo kvôli tajfúnu až 17-tisíc ľudí.

„Začal kolobeh telefonátov s veľvyslanectvom, aerolíniami či poisťovňami v nádeji, že nám niekto pomôže. Problémom bol sedemhodinový časový posun, pretože v čase, kedy fungovalo Japonsko, nefungovalo Slovensko či Rakúsko, kde sídli letecká spoločnosť. Spočiatku nám ponúkli po tri-štyri letenky rôznymi smermi, s prestupmi, ale neprichádzalo do úvahy, aby sme púšťali ‚naše deti‘ len tak do sveta. Navyše niektoré lety by trvali aj viac ako 20-30 hodín. Preto sme pokračovali vo vybavovaní, kontaktovali sme ministerstvo zahraničia či kanceláriu prezidentky, aby zatlačili na aerolínie a pokúsili sa vybaviť letenky, ktoré nám budú čo najlepšie vyhovovať,“ hovorí P. Cák.

Skupina „kantičiarov“ sa cítila bezradná a v neistote takmer dva dni – až do utorka 10. septembra. Veľkou pomocou bola podľa slov župana Jozefa Viskupiča oficiálna žiadosť o konzulárnu pomoc podaná na ministerstve zahraničných vecí. „Ukázalo sa, že takáto žiadosť o konzulárnu pomoc veci veľmi urýchli a pomôže reálne riešiť problémy v zahraničí,“ poznamenal.

Najväčší stres si podľa prezidentky zboru Lucie Horníkovej zažili na začiatku. „Do utorka sme nemali takmer žiadne informácie. Keď prišli zástupcovia veľvyslanectva, sme si uvedomili, že sa niekto o nás stará a zlepšila sa nám nálada. A navyše stále sme si spievali, čo nám tiež zdvihlo náladu,“ vraví s úsmevom.

Cantica Nova tak trošku nechtiac k trom úspešným vystúpeniam v rámci pripraveného programu zažila aj ďalšie vystúpenia. Priamo na letisku pre ďalších jeho uviaznutých obyvateľov s rovnakým osudom.

V utorok sa Trnavčania dočkali aj náhradného ubytovania v hoteli a dostali aj definitívne potvrdenie o odlete s termínom vo štvrtok 12. septembra.

Napokon odleteli rozdelení na dve skupiny – jedna časť priamym letom do Viedne, druhá s inou spoločnosťou s prestupom cez Frankfurt.

Na tlačovej besede Peter Cák uviedol na pravú mieru aj niektoré nepresné informácie, ktoré prebehli médiami. „Napríklad niekde písali, že sme boli hladní. Na letisku uviazlo 17-tisíc ľudí, preto obchody veľmi rýchlo všetko vypredali. Prioritou nášho tímu bolo nakŕmiť deti. Podarilo sa nám na druhom termináli zohnať sendviče, na druhý deň nám veľvyslanectvo zabezpečilo raňajky aj obed. Neskôr sme už mali jedlo v hoteli. Kolovala aj dezinformácia, že sme žiadali o vládny špeciál. Nie je to pravda, my sme žiadali o pomoc vybaviť náhradné letenky,“ konkretizoval.

Jozef Viskupič na tému poskytnutie vládneho špeciálu dokreslil, že išlo o jednu z možností. „Pri tomto type pomoci je to na zozname ako jedna z možností. Táto varianta prichádzala do úvahy, ale absolútnou prioritou bolo dostať deti domov čo najskôr. Vládny špeciál mohol získať letový plán v koridore na tejto vyťaženej trase najskôr v piatok. Problém bol, že piloti by mohli letieť naspäť až po 18-hodinovej prestávke a výprava by sa vrátila až v nedeľu,“ priblížil.

Členovia trnavskej výpravy Cantica Nova napokon vďaka zapojeniu štátnych aj samosprávnych úradov a úspešnému vyjednávaniu s Austrian Airlines získali veľmi dobré letenky bez dodatočnej finančnej úhrady. Účet za hotel, v ktorom boli ubytovaní až do odletu, uhradí predseda vlády SR Peter Pellegrini z rezervy premiéra.

Umelecký program splnili na 100 percent. Aj s bonusmi

Spevácky zbor antica Nova reprezentoval mesto aj Slovensko na Festivale východoeurópskej hudby v Tokiu. Cesta do Japonska bola darčekom pre súbor, ktorý v roku 2019 oslavuje okrúhle 50. výročie založenia. „Už pred dávnymi rokmi sme si tak hovorili, že raz, keď budeme vedieť dobre spievať, pôjdeme aj do Tokia,“ smeje sa G. Kalapoš.

Cantica nova sa celkovo predstavila japonskej verejnosti na troch koncertoch v rôznych častiach Tokia, absolvovali aj jedno vystúpenie pre študentov Saitama High School of Art.

Umelecký program teda súbor naplnil na sto percent a domov si odnáša pozitívne a nezabudnuteľné zážitky vďaka úspešným vystúpeniam.

„Poslucháči a diváci nás prijali nanajvýš pozitívne. Náš program bol postavený predovšetkým na slovenskej tvorbe a ohlasy boli vynikajúce. Dokonca nás vítali aj nápisy v slovenčine či slovenské vlajky. Čo sa týka umeleckej časti, bola splnená na jednotku. Koncerty na letisku sú samostatnou kapitolou. Spievali sme ľuďom asi trikrát a najmä po prvý raz, keď bolo letisko úplne preplnené, boli ľudia ohromení,“ zhodnotil Gabriel Kalapoš.

Ulož ako PDF
Napísal 13. septembra 2019 16:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Spevácky súbor Cantica Nova sa po strastiach s tajfúnom vrátil z Japonska v poriadku”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.