reklama

Novostavby v Trnave vlani zlacneli, trh s nehnuteľnosťami zostal stabilizovaný

Ceny nehnuteľností v Trnave zostali aj v roku 2012 pomerne stabilizované.

Mierny pokles cien zaznamenali vlani realitní makléri v prípade bytov v novostavbách, ktoré lákali zákazníkov na rôzne typy zliav.

Pri cenách starších bytov bola situácia v porovnaní s rokom 2011 skôr ustálená, naopak pri najžiadanejších typoch bytov, ako sú 1 a 2-izbové byty v dobrých lokalitách, sme mohli pozorovať aj rast cien smerom nahor,“ zhodnotil Peter Vozár z z realitnej agentúry RE/MAX Trnava.

Žiadne výraznejšie cenové turbulencie neočakávajú realitní makléri ani v tomto roku.

Ceny by sa aj v roku 2013 mali udržať na úrovni vlaňajška, možno očakávať aj ich veľmi jemný pokles,“ myslí si Peter Markovič z trnavskej RK Casmar.

byty-sidlisko-domy

Ilustračné foto

Najdrahšie byty sú v centre, najlacnejšie na Linčianskej

Podľa P. Vozára realitný trh odštartoval na január nezvyčajne živo. „Ku koncu prvého mesiaca sme zaznamenali zvýšený počet obchodov, čo by mohlo indikovať zvýšený záujem o kúpu nehnuteľností najmä v prvom štvrťroku a následný tlak na zvyšovanie cien. K priaznivým faktorom treba priradiť aj nízke úrokové sadzby, a tým pádom aj ľahšiu dostupnosť hypoték. Naopak, indikátory poklesu ako ekonomická neistota nevyzerajú byť tak silné, preto je predpoklad stagnácie cien, alebo mierneho rastu minimálne za prvý kvartál,“ zastáva názor.

Priemerné ceny jednoizbových bytov v Trnave sa v súčasnosti pohybujú na úrovni od 35-tisíc eur, dvojizbové byty štartujú s priemernými cenovkami nad hranicou 50-tisíc eur, na priemerný trojizbový byt potrebujete od 60-tisíc eur.

Vo všeobecnosti platí, že čím menší byt, tým väčšia cena za meter štvorcový. Druhým významným faktorom je lokalita, tretím aktuálny technický stav bytu.

Staršie 1-izbové byty v Trnave štartujú s cenami od 1000 eur za meter štvorcový, 2-izbové byty sa predávajú s cenovkami od 900 eur, pri 3-izbových bytoch začína cena za meter štvorcových na 750 eurách. Rovnako je to aj pri 4-izbových bytoch.

Byty v novostavbách dosahujú v súčasnosti v Trnave priemerné ceny 1300 eur za meter štvorcový. Nové byty sa dajú kúpiť v rozpätí od 1150 eur/m2 do 1700 eur/m2.

Ak by som mal zhodnotiť poradie trnavských lokalít podľa z hľadiska cien, vyzeralo by to asi nasledovne: najdrahšie je historické centrum, nasledujú sídlisko Družba, blízke centrum, Zátvor, Vodáreň, A. Kubinu, Prednádražie, Tamaškovičova, Tulipán a Linčianska,“ skonštatoval Peter Vozár.

Má zmysel stavať ďalšie nové byty?

V Trnave je v súčasnosti voľných aj pomerne veľa bytov v novostavbách. Natíska sa preto logická otázka, či má pre developerov vôbec zmysel investovať do výstavby ďalších projektov?

Nejde ani tak o prebytok bytov, ako skôr o vysoké ceny. Mojím najobľúbenejším prirovnaním sú nožnice. V období boomu predaja bytov začalo vznikať veľké množstvo projektov, ktoré však zohľadňovali vtedajšie ceny materiálov, prác a v neposlednom rade veľký dopyt po vlastnom bývaní. Investori a developeri nastavili cenu na určitú hranicu. Veľký dopyt ťahal ceny aj starších bytov strmo nahor. Môžeme si to predstaviť ako nožnice, kde sa cena starších bytov začala približovať cene novostavieb. Tým pádom čoraz viac kupujúcich volilo alternatívu novostavby. Prišla však kríza, prudký pokles cien starších bytov, na čo však investori reagovali často aj s niekoľkoročným omeškaním,“ prirovnáva maklér z RE/MAX-u.

Podľa Petra Markoviča stavať nové byty v Trnave má zmysel len v prípade, že novostavby budú postavené v citlivo vybranej lokalite a cenová politika developerov bude postavená na reálnych základoch.

koniarekova-2

Ilustračné foto

Majitelia rodinných domov zreálnili ceny

V segmente predaja starších rodinných domov v Trnave a blízkom okolí nastal podľa Vozára v roku 2012 zaujímavý posun. Po kríze sa ocitlo na trhu mnoho rodinných domov za premrštené ceny a klienti sa o ne netrhali.

Mnoho takýchto domov bolo v ponuke aj tri či štyri roky. Našťastie, v minulom roku bol badať posun v myslení predávajúcich, ceny začali prichádzať do normálu a predaj starších RD začal ožívať,“ tvrdí.

Ako dopĺňa Markovič, z celkového hľadiska sa cenovky rodinných domov v meste a okolí v minulom roku v porovnaní s rokom 2011 príliš nemenili.

Ak si plánujete postaviť nový dom, za pozemok v Trnave zaplatíte v priemere od 113 do 140 eur za meter štvorcový. V blízkych obciach sa ceny pozemkov pohybujú na úrovni od 50 do 100 eur za meter štvorcový,“ konštatuje Markovič z RK Casmar.

Priamo v Trnave, či už v centre, alebo v jej mestských častiach, je pozemkov nedostatok, preto ľudia zvyčajne volia kúpu staršieho domu určeného na asanáciu a následne na tom mieste stavajú nový. V najatraktívnejšej lokalite historického centra Trnavy sa môže cena za takýto pozemok vyšplhať až na 300 eur za meter štvorcový,“ poznamenal Vozár.

Dostupné hypotéky

Realitní makléri sa zhodujú, že prístup bánk k žiadostiam záujemcov o hypotekárne alebo spotrebné úvery je pozitívny a získanie peňazí na prefinancovanie nákupu bývania je pre ľudí o niečo jednoduchšie ako v minulosti.

Klienti dnes nemajú velký problém získať úver aj do výšky 100 percent hodnoty nehnuteľnosti, napríklad kombináciou hypotéky a spotrebného úveru,“ hodnotí P. Markovič.

Úvery sú pre Slovákov dostupnejšie aj vďaka politike Európskej centrálnej banky. „Úrokové sadzby sú na historicky najnižšej úrovni. Hypotéky sú preto cenovo dostupné väčšej skupine potenciálnych kupujúcich, aj keď priestor na znižovanie zo strany slovenských bánk určite existuje,“ dodáva Peter Vozár.

Ulož ako PDF
Napísal 4. februára 2013 15:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.