reklama

Asociácia fanúšikov: treba konať teraz, inak futbal definitívne stratí svojich priaznivcov

Ako sme informovali vo štvrtok, Vláda Slovenskej republiky na svojom rokovaní v stredu 27. februára 2013 schválila uznesenie o vyčlenení finančných prostriedkov na rekonštrukcie slovenských futbalových štadiónov v období rokov 2013 až 2022.

Každý rok má štát prostredníctvom Slovenského futbalového zväzu (SFZ) investovať do modernizácií futbalových stánkov 4,5 milióna eur. Projekt má trvať desať rokov a týka sa 21 slovenských futbalových stánkov, vrátane novej City Arény – Štadióna Antona Malatinského v Trnave.

Témou sa v minulých dňoch zaoberali viaceré médiá. K problematike sa prostredníctvom oficiálnej tlačovej správy vyjadrila aj Asociácia fanúšikov Slovenska (ASF) prostredníctvom svojho predsedu, Trnavčana Mariána Galbavého.
Stanovisko zverejňujeme v plnom znení.

Vzhľadom na to, že ASF na konferencii Slovenského futbalového zväzu konanej dňa 22. februára 2013 v Liptovskom Jáne verejne podporila projekt výstavby a rekonštrukcie štadiónov (ďalej len „Projekt SFZ“), považujeme za vhodné sa v mene verejnosti – slovenských fanúšikov k téme vyjadriť.

Ako sme už vyššie uviedli, AFS plne podporuje a stojí za Projektom SFZ. Hlavný dôvod spočíva už v samotnej pohnútke, prečo Asociácia vznikla. Napriek tomu, že medzi nami fanúšikmi často existuje historická rivalita, napr. medzi priaznivcami Trnavy a Slovana, cítime, že stav našich štadiónov je neúnosný a prostredie nezodpovedajúce 21. storočiu.

spartak-fans

ILUSTRAČNÉ FOTO

Aj preto, nezávisle na akýchkoľvek projektoch SFZ, si Asociácia ako jednu z nosných tém vybrala skultúrnenie štadiónov, pretože si myslíme, že prostredie, v ktorom sa človek nachádza výrazne pôsobí na to, ako sa cíti a ako sa správa. Po príklady nemusíme chodiť ďaleko. Členmi AFS sú jednak fanúšikovia futbalového Slovana – Belasá šlachta – ale i toho hokejového pod názvom Verní Slovanu. Napriek tomu, že personálne zloženie „kotlov“ fanúšikov oboch Slovanov je viac ako z troch štvrtín rovnaké, na jednej strane sú futbaloví „Slovanisti“ zatracovaní a tí hokejoví vynášaní do nebies. Je bezo sporu, že významnú rolu v tom hrá i prostredie štadióna. Na jednej strane rozbité a nevľúdne Pasienky a na druhej strane moderná hokejová aréna.

Ďalším pozitívnym príkladom je súčasná futbalová Myjava, ktorá jasne dokázala, že kultúrne a pekné prostredie s primeraných diváckym komfortom dokáže viac ako vysoké ploty a regimenty policajtov. Napriek tomu, že v Myjave odohrali svoje zápasy Trnava aj Slovan – čiže kluby s najobávanejšími fanúšikmi – zápasy prebehli bez najmenších incidentov. Navyše domáci sú na svoj klub a štadión hrdí, čo dokazujú i návštevy u nováčika.

Uvedomujeme, že žijeme v dobe, keď sa množstvo štátnych výdavkov zamieta či znižuje z dôvodov krízy. Nesúhlasíme však s tým, aby sa účelovo dávali do rozporu výdavky napríklad na školstvo s výdavkami do rekonštrukcie štadiónov. Takýmto spôsobom sa iba lacno vytvárajú dve skupiny, ktoré ako keby stáli proti sebe – na opačných stranách. Buď učitelia alebo štadióny. Nemyslíme si však, že je to tak.

Projekt SFZ na obnovu štadiónov prichádza v čase 10 minút po dvanástej. V prípade, že sa nebude konať hneď a teraz, je možné, že po kríze už nebude prečo obnovovať akékoľvek štadióny, pretože šport – a v tomto prípade futbal – definitívne stratí svojich priaznivcov. Nie je možné „neprodukčné“ sektory ako je šport alebo kultúra odkladať na dobu „keď bude lepšie“. Nie je vylúčené, že sa potom zo strát v týchto oblastiach nemusíme dostať dlhé roky. Otázka preto vonkoncom nestojí, či je potreba investovať do športovej infraštruktúry tu a teraz. To jednoznačne!

Legitímnou otázkou je, či má investovať štát. Odpoveď nie je jednoduchá a jednoznačná. Projekt predpokladá účasť verejných zdrojov na úrovni štátu i samospráv. Rovnako ako v kultúre i v športe sa vedie polemika do akej miery má prispievať štát zo svojich zdrojov a do akej miery sa má „postarať“ súkromný sektor. V súčasnej dobe však iné zdroje než štátne sú v podstate marginálne a založené na čistej „neziskovosti“, pretože tak šport i kultúra v našich podmienkach nedokáže zabezpečiť návratnosť zdrojov.

Je úplne prirodzené, že v ťažších časoch sme prívržencami krátkodobých operatívnych riešení a záležitosti dlhodobejšieho charakteru odkladáme. Domnievame sa, že podpora vlády pre Projekt obnovy štadiónov je krokom do budúcnosti, ktorý však operatívne rieši doslova alarmujúci stav športovísk, ktoré každý týždeň navštevuje viac ako 20 tisíc ľudí.

Marián Galbavý
Predseda Asociácie fanúšikov Slovenska

Ulož ako PDF
Napísal 4. marca 2013 14:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Asociácia fanúšikov: treba konať teraz, inak futbal definitívne stratí svojich priaznivcov”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.