reklama

S financovaním rekonštrukcie trnavského štadióna má pomôcť aj štát, otázna je účasť mesta

Vláda Slovenskej republiky na svojom rokovaní v stredu 27. februára 2013 schválila uznesenie o vyčlenení finančných prostriedkov na rekonštrukcie slovenských futbalových štadiónov v období rokov 2013 až 2022.

Každoročne v priebehu desiatich rokov má štát prostredníctvom Slovenského futbalového zväzu (SFZ) investovať do modernizácií futbalových stánkov 4,5 milióna eur.

Spolu sa majú dotácie zo štátneho rozpočtu týkať 21 štadiónov, vrátane Trnavy.

Z materiálu „Financovanie rekonštrukcie, modernizácie a budovania ligových futbalových štadiónov na roky 2013-2022“ vyplýva, že vláda poskytne cez SFZ prostriedky aj na pripravovanú modernizáciu Štadióna Antona Malatinského v Trnave.

Projekt počíta so spoluúčasťou samosprávy a samotného klubu.

ihrisko-stadion-sneh2
Do inštalácie vyhrievania trávnika investovalo mesto z vlastných zdrojov asi 700-tisíc eur

Podmienkou realizácie rekonštrukcie a budovania jednotlivých futbalových štadiónov je participácia nielen futbalového klubu – obchodnej spoločnosti, či občianskeho združenia, ale najmä samosprávy – miest, ktoré sú vo väčšine prípadov vlastníkom samotnej infraštruktúry. SFZ prispeje prostredníctvom poskytnutia finančnej podpory zo štátnych zdrojov na dobudovanie futbalovej infraštruktúry, a to pod podmienkou dodržania stanoveného modelu financovania jednotlivých častí projektu: – priamy príspevok štátu prostredníctvom SFZ = maximálne 60% rozpočtu, – príspevok samosprávy (mesta) a futbalového klubu = minimálne 40% rozpočtu,“ kontretizuje vládny materiál.

Na financovaní sa majú podieľať futbalové kluby maximálne do výšky 10 – 15 % rozpočtu. Zvyšok finančných prostriedkov bude poskytnutý z prostriedkov štátneho rozpočtu a samosprávy v pomere 60:40.

Zrekonštruované ligové futbalové štadióny bude potom SFZ na stanovené obdobie približne 15 až 20 rokov bezodplatne využívať na organizáciu zápasov reprezentačných družstiev SR vo všetkých vekových kategóriách.

stadion-zapadna
Nová západná tribúna stála mestský rozpočet približne 1,7 milióna eur

Investície do modernizácie a výstavby nového trnavského štadióna majú podľa údajov spoločnosti City-Arena, a.s. dosiahnuť najmenej 15 miliónov eur.

Otázna je v tejto chvíli finančná spoluúčasť mesta.

Projekty modernizácií štadiónov v Trnave a Žiline budú podľa vládneho materiálu riešené samostatne, a preto je celkom možné, že navrhnutý percentuálny podiel štátu, mesta a klubu bude napokon iný ako v ostatných prípadoch menších štadiónov.

Samospráva predala spoločnosti City-Arena 3,5 hektára pozemkov pod štadiónom a v jeho okolí za jedno euro a samotný štadión prenajala za euro ročne na obdobie 30 rokov.

Výmenou za pozemky má mesto získať do majetku modernizovaný štadión.

Mesto už v minulosti investovalo do rekonštrukcie štadióna pomerne značné financie v podobe rekonštrukcie západnej tribúny, osvetlenia či vyhrievaného trávnika. Tieto vynaložené prostriedky z nášho pohľadu možno považovať za podiel mesta na investícii do modernizácie štadióna,“ uviedol vedúci kancelárie primátora Pavol Tomašovič s dovetkom, že vládny materiál a schválený návrh musí mesto bližšie preskúmať.

Vynaložené investície do inštalácie vyhrievaného trávnika či rekonštrukcie západnej tribúny dosiahli čiastku približne 2,2 milióna eur z mestského rozpočtu.

Ulož ako PDF
Napísal 28. februára 2013 15:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “S financovaním rekonštrukcie trnavského štadióna má pomôcť aj štát, otázna je účasť mesta”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.