reklama

S financovaním rekonštrukcie trnavského štadióna má pomôcť aj štát, otázna je účasť mesta

Vláda Slovenskej republiky na svojom rokovaní v stredu 27. februára 2013 schválila uznesenie o vyčlenení finančných prostriedkov na rekonštrukcie slovenských futbalových štadiónov v období rokov 2013 až 2022.

Každoročne v priebehu desiatich rokov má štát prostredníctvom Slovenského futbalového zväzu (SFZ) investovať do modernizácií futbalových stánkov 4,5 milióna eur.

Spolu sa majú dotácie zo štátneho rozpočtu týkať 21 štadiónov, vrátane Trnavy.

Z materiálu “Financovanie rekonštrukcie, modernizácie a budovania ligových futbalových štadiónov na roky 2013-2022” vyplýva, že vláda poskytne cez SFZ prostriedky aj na pripravovanú modernizáciu Štadióna Antona Malatinského v Trnave.

Projekt počíta so spoluúčasťou samosprávy a samotného klubu.

ihrisko-stadion-sneh2
Do inštalácie vyhrievania trávnika investovalo mesto z vlastných zdrojov asi 700-tisíc eur

Podmienkou realizácie rekonštrukcie a budovania jednotlivých futbalových štadiónov je participácia nielen futbalového klubu – obchodnej spoločnosti, či občianskeho združenia, ale najmä samosprávy – miest, ktoré sú vo väčšine prípadov vlastníkom samotnej infraštruktúry. SFZ prispeje prostredníctvom poskytnutia finančnej podpory zo štátnych zdrojov na dobudovanie futbalovej infraštruktúry, a to pod podmienkou dodržania stanoveného modelu financovania jednotlivých častí projektu: – priamy príspevok štátu prostredníctvom SFZ = maximálne 60% rozpočtu, – príspevok samosprávy (mesta) a futbalového klubu = minimálne 40% rozpočtu,” kontretizuje vládny materiál.

Na financovaní sa majú podieľať futbalové kluby maximálne do výšky 10 – 15 % rozpočtu. Zvyšok finančných prostriedkov bude poskytnutý z prostriedkov štátneho rozpočtu a samosprávy v pomere 60:40.

Zrekonštruované ligové futbalové štadióny bude potom SFZ na stanovené obdobie približne 15 až 20 rokov bezodplatne využívať na organizáciu zápasov reprezentačných družstiev SR vo všetkých vekových kategóriách.

stadion-zapadna
Nová západná tribúna stála mestský rozpočet približne 1,7 milióna eur

Investície do modernizácie a výstavby nového trnavského štadióna majú podľa údajov spoločnosti City-Arena, a.s. dosiahnuť najmenej 15 miliónov eur.

Otázna je v tejto chvíli finančná spoluúčasť mesta.

Projekty modernizácií štadiónov v Trnave a Žiline budú podľa vládneho materiálu riešené samostatne, a preto je celkom možné, že navrhnutý percentuálny podiel štátu, mesta a klubu bude napokon iný ako v ostatných prípadoch menších štadiónov.

Samospráva predala spoločnosti City-Arena 3,5 hektára pozemkov pod štadiónom a v jeho okolí za jedno euro a samotný štadión prenajala za euro ročne na obdobie 30 rokov.

Výmenou za pozemky má mesto získať do majetku modernizovaný štadión.

Mesto už v minulosti investovalo do rekonštrukcie štadióna pomerne značné financie v podobe rekonštrukcie západnej tribúny, osvetlenia či vyhrievaného trávnika. Tieto vynaložené prostriedky z nášho pohľadu možno považovať za podiel mesta na investícii do modernizácie štadióna,” uviedol vedúci kancelárie primátora Pavol Tomašovič s dovetkom, že vládny materiál a schválený návrh musí mesto bližšie preskúmať.

Vynaložené investície do inštalácie vyhrievaného trávnika či rekonštrukcie západnej tribúny dosiahli čiastku približne 2,2 milióna eur z mestského rozpočtu.

Ulož ako PDF
Napísal 28. februára 2013 15:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

25 komentárov pre “S financovaním rekonštrukcie trnavského štadióna má pomôcť aj štát, otázna je účasť mesta”

 1. 1
  Palko says:

  A je to tu, pozemok pre obchodne centrum za 1€, stadion zaplati hlavne stat a mesto. Toto je krajina na podnikanie ako stvorena, skoda ze nie pre vsetkych. ;-( Ak mesto nebude pozadovat od investora City arena nieco na oplatku z povodnej investicie, tak to vidim ako pekny podvod na volicoch.
  ..
  Po lopate povedane, usetrene financie z povodnej investicie preinvestovat na prospesne ucely v meste. V opacnom pripade ziadat pozemok za 1€ spat do vlastnictva mesta. Ved stadion bude opraveny tak ci tak (zo statnych), obchodne centrum netreba. Snad to zmluva umoznuje a malo by sa konat, lebo inak neuverim, ze poslanci hlasovali z vlastnej vole.

  • 1.1
   pravnik says:

   Realita na Slovensku je dnes ale iná.
   Investorovi už stačí iba počkať,že:
   – žiaden obyvateľ Trnavy neuplatní svoje zákonné právo napadnúť takúto zmluvu na súde (predaj podľa mimoriadneho zreteľa) do 12 mesiacov od jej podpisu,
   – nikto nepodá podnet na príslušné úrady pre nevýhodnosť zmluvy a jej rozpor s vlastným VZN 377 o nakladaní s majetkom mesta (zákaz priameho predaja aj podla osobitného zreteľa, ak je jeho hodnota vyššia ako 40.000,- Eur)
   … a všetko bude zlegalizované.

 2. 2
  trnava says:

  budz rad že sa tu konečne nečo postavy a nežundry ,čo ti postavili za 20 rokov mečiarovci ,vyblednuty ……nehovorim že to je off topic ale konečne sa to stavia – chceš postavit ty daj projekt a možeš stavat popri dalnici ,za prengom alebo za družbu sprav tam plavaren ,oprav zimny stadion ,

  ja by som bol radšej aby mesto a samosprava od každej jednej firmy vyberala “športovu dan”a tym by sa finacovala mladeš komplet všetkych klubou v trnavskom kraji !!! a ty poviem že by to boli nemale peniaze a ty garantujem že za 10 rokov by bolo vidiet aj vysledky nielen tie keci pri pivečku !!!

  • 2.1
   Palko says:

   Vy co tu riesite, ved stadion postavi stat a mesto, spartak uhradi len minimum. Teraz sa treba dozvediet co sa stane s pozemkami za 1€, lebo ich dostal za to, ze postavi a zainvestuje stadion. Toto uz neplati, lebo stadion zaplati stat, takze pozemnky v okoli by sa mali vratit mestu alebo doplatit podla trhovej ceny.

 3. 3
  Spartak says:

  Tak už vieme kto zaplatí štadión – MY – BLBCI !! z rozpočtu štátu

  Najviac môže ísť na štadión pre Poórov Spartak

  Národný futbalový štadión v Bratislave má dostať 50 miliónov eur.

  BRATISLAVA. Najvyššou sumou zatiaľ vláda sľúbila dotovať Národný futbalový štadión. Má vyrásť na Tehelnom poli, so štátnym príspevkom 40 až 45 miliónov eur. Tak to avizoval dávnejšie premiér Robert Fico. Hrať by na ňom mohol Slovan Ivana Kmotríka.

  Zo včera schválených dotácií v očakávanej výške 45 miliónov eur za 10 rokov Národný futbalový štadión nedostane. Najviac si z nich tak zrejme ukroja dve najdrahšie investície.

  „Najväčšia položka bude Trnava a dobudovanie infraštruktúry v Žiline,“ vraví šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. O rozdelení peňazí podľa neho ešte nie je rozhodnuté.

  V Trnave je doma tamojší Spartak v spoluvlastníctve podnikateľa Vladimíra Poóra. Cena futbalovej časti novej arény sa odhaduje na 15 až 17 miliónov eur, povedal to hovorca klubu Marek Ondrejka.

  Z nich by podľa vládneho materiálu mohol dať 60 percent štát a zvyšok mesto. Najviac 15 percent sa čaká od klubu.

  V Žiline by peniaze mohli ísť na prístupové cesty. Tamojší štadión ako jediný už dnes spĺňa všetky podmienky na reprezentačné zápasy. Šéf MŠK Žilina Jozef Antošík odhaduje náklady na 7 až 8 miliónov eur. „Dnes nie je taká situácia, že by klub mal vlastné voľné zdroje,“ dodal.

  Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6716907/smer-zadotuje-stadiony-najviac-arenu-poorovho-spartaku.html#ixzz2M8ISOxZd

 4. 4
  ja says:

  Kopu reči, že bude to prvý “súkromný stánok” a zrazu sa o to postará štát…čo je toto za kocurkovo? Koho kto klamal a prečo, čo je to za politiku…

 5. 5
  ttss says:

  dobre oni vedeli už dávno… a vidíte, podaril sa im husársky kúsok :)
  šikovným a poorovcom patrí svet..
  pre nás blbých len reči pri pive :)

 6. 6
  • 6.1
   Palko says:

   Takze mesto dalo za 1€ pozemky v centre na sukromny biznis. Pekne vsetkych oklamali. Primator a viceprimatori by nemali dlho premyslat o odstupeni z funkcii. Poslanci si nezasluzia byt znovu zvoleni.

  • 6.2
   Spartak says:

   podozrivé že tam nie je Slovan-Pasienky-Petržalka a spol

 7. 7
  gott says:

  Láďo jak ti to děláš tak to teda čumím. Zmáknout Dudušku, Hra nola a Koniec doteď tvrdících že peníze pro učitele a zdravoní sestry v pokladne nejsou to chce fištrón.

 8. 8
  Hloupý Honza says:

  Ľudia nech vám nešibe, samozrejme, že keď to zadotuje štát, tak pozemky vrátia….potom už budeme len jiternice zo stromov oberať a pivo z potoka čapovať.

 9. 9
  naex says:

  tak si to zhrňme
  – pozemky predané za 1€ ktorých trhová cena je 8mil€
  – náklady na cityarénu ktorá je a bude majetkom mesta15 – 17mil €
  – príspevok od štátu (ak by aj dali celú plánovanú ročnú dotáciu Trnave čo nedajú lebo sa tento rok budú deliť hlavne so žilinou) 4,5 mil€
  8+4,5?(určite nie ale budiš) =12,5 -15?(tiež asi viac ale budiš)= -2,5
  takže debili čo tu plačete ak dáte vy zo svojho aspoň 10% z tých 2,5mil€ tak potom si možete otvárať hubu – ste len chamraď čo večne šomre ale sama len kuká kde čo a ako ukrdnúť – skapte plakať za vami nikto nebude
  TRNAVA DO TEHO!

  • 9.1
   Narex says:

   vysvetli ten debilny vypocet, lebo to nie je nejake jasne. Preco by sme mali nieco davat investorovi ked ma dost? Riesime tu pozemky okolo stadiona, ktore uz nie su zaujimave pre investora. Splatit si tie zvysne investicie co neda stat/mesto moze aj bez obchodneho centra, napr. komercnou vybavenostou pod tribunami.

   Nechapem preco sa fanusikovia strachuju, ved stadion opraveny bude aj bez obchodneho centra.

   • 9.1.1
    naex says:

    1.výpočet neni jasný len debilovy – 2.a z čoho by to to mesto zaplatilo – je.bnutý si jak ten tvoj príspevok – za 24 rokov od pádu komančov sa tu dvere s investormi čo nič nechcú len dávajú dvere netrhnú – vymenuj mi jeden projekt keď prišiel niekto kto zaplatil trhovú cenu za pozemok a investoval aspoň 1mil(stačí aj v Sk)
    k tomu bodu 1.(keďže si zjavne debil) – mesto zhodnotí svoj majetok so ziskom 2,5mil€ ale ty počuješ Poor a vidíš na červeno – chvalabohu aj tvoji modrý súkmeňovci v mestskej rade si vedia zrátať kolko je dve a dve

    • 9.1.1.1
     Narex says:

     Posledna reakcia na teba, lebo nevies konstruktivne reagovat a spravas sa ako hulvat.
     Mesto dalo pozemky ako protihodnotu za nieco co spravi investor. Teraz sa situacia zmenila a namiesto investora vacsinu spravi stat a mesto. V inych mestach to spravia aj bez investora.

     Preto ma zaujima preco by mal investorovi zostavat pozemok na obchodne centrum za 1€ ked nakoniec do opravy stadionu da len nejakych max 20% oproti povodnemu planu. Vid clanok “Na financovaní sa majú podieľať futbalové kluby maximálne do výšky 10 – 15 % rozpočtu.”

     Preco ma byt mesto stedre voci investorovi obchodneho centra z nasich dani? Tebe zjavne ide prave o to obchodne centrum (asi tam uz mas naplanovany kseft) a nie o stadion, ktory tak ci tak teraz opravi stat/mesto z dani vsetkych, nie len fanusikov.

     • 9.1.1.1.1
      naex says:

      čo to tu furt trepeš ? čo ide mesto stavať ? za čo? čo mu dal štát ? jaj jak si je.bnutý

     • 9.1.1.1.2
      naex says:

      čo to tu furt trepeš? čo ide mesto stavať? za čo? čo mu dal štát? jaj jak si je.bnutý
      ked nejaký kkt napíše v článku že hovno je cuker tak ho asi hnet začneš olizovať

      • 9.1.1.1.2.1
       Narex says:

       nechcel som reagovat na hulvata, ale lutujem ta ked nevidis, ze je za tym jeden transfer penazi od statu/mesta k sukromnemu investorovi. Citas noviny a rozumies pisanemu textu? Preco to asi schvalili tesne pred zacatim vystavby v TT? Daj mi jeden dovod, preco je vladna pomoc v poriadku a nenaparuj sa tu lebo ti navieraju zilky :D

 10. 10
  pod vplyvom metanolu says:

  http://orsr.sk/vypis.asp?ID=235909&SID=7&P=0

  Áno máš úplnú pravdu, všetci vyššie uvedený sú vlastne mesto Trnava…keď toto je fanúšik Spartak Trnava, Boh nás ochraňuj, amen !

  • 10.1
   naex says:

   nefetuj už, ja viem že SAS-káry šnupú ale nemusíš sa podobať svojim idolom idiotom

   • 10.1.1
    pod vplyvom metanolu says:

    prepáč, hlboko sa ti ospravedľnujem, naozaj nemám ,, dostatočný intelekt ” na to aby som s tebou mohol viesť vyrovananú partiu…
    – debili, chamraď, skapte, je.bnutý, kkt, hovno, debilko, idiot…

    Keď sa do diskusií zapájal Poor junior malo to aspoň akú takú úroveň, avšak toto čo tu predvádza ,, Naex ” je smutné.

    • 10.1.1.1
     naex says:

     taký ako ty ma vždy rozosmejú… každý kto nemá modrý mozog a názor ako ty je buď ožran alebo menej inteligentný … no a pre mňa si zase ty to čo už tu bolo spomenuté

 11. 11
  firhang says:

  boze tolka nenavist v tvojich reakciach… co ta mama nekojila? :))

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.