reklama

Modernizácia chladenia zimného štadióna má stáť takmer milión eur. Mesto súťaží dodávateľa

Správa kultúrnych a športových zariadení (SkaŠZ) mesta Trnava zverejnila 28. februára 2020 podmienky verejného obstarávania na modernizáciu a rekonštrukciu strojovne chladenia na Mestskom zimnom štadióne v Trnave.

Mesto Trnava prevádzkuje prostredníctvom SKaŠZ zimný štadión od júla 2018, kedy ho na základe rozhodnutia poslancov prevzalo od dlhoročného prenajímateľa.

Investíciu do modernejšieho systému chladenia avizoval už v minulom roku primátor Peter Bročka.


Mestský zimný štadión v Trnave

FOTO: SKaŠZ

Predmetom verejného obstarávania je modernizácia a rekonštrukcia strojovne chladenia Mestského zimného štadióna v Trnave.

Predpokladaná hodnota investície je 972 – tisíc sur s DPH (810 000 bez DPH), konečnú cenu môžu znížiť predložené ponuky uchádzačov v tendri.

“Rekonštrukcia strojovne zabezpečí odstránenie núdzového stavu chladenia, zníži množstvo chladiva a poskytne možnosť chladiť každú ľadovú plochu samostatne. Chladiaci systém bude pracovať v automatickom režime nevyžadujúcom stálu obsluhu,” uvádza SKaŠZ v podkladoch pre verejné obstarávanie.

Lehota na predkladanie súťažných ponúk uplynie 19. marca 2020.

Práce na rekonštrukcie strojovne chladenia majú trvať približne 4 mesiace po podpísaní zmluvy s vybraným dodávateľom.

Ako uviedol riaditeľ Správy kultúrnych a športových zariadením mesta Trnava Martin Turčan v informatívnej správe o hospodárení Mestského zimného štadióna, úspory na mzdách (úbytok 4 pracovníkov v strojovni), nižšie platby za energie vynaložené na chladenie, úspora na poplatkoch za prenájom zariadení na chladenie aj nižšie energie za osvetlenie môžu priniesť úsporu vo výške až 200-tisíc eur ročne.

Ulož ako PDF
Napísal 28. februára 2020 7:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Modernizácia chladenia zimného štadióna má stáť takmer milión eur. Mesto súťaží dodávateľa”

 1. 1
  maxim says:

  Takže návratnosť investície do 5 rokov. Super.

  • 1.1
   DPH says:

   Papier znesie všetko. Pri starom prevádzkovateľovi úspora 162 tisíc na DPH, 50 tisíc na DPH pri spotrebe energií, čiže iba letmo sčítané 212 tisíc eur ÚSPORA: V roku 2009 spracovaná projektová dokumentácia automatizácia strojovne MZŠ Trnava. Kompresorom nič nie je náhradné diely na 30 rokov. Tá cena je ako v predvolebnej besede spomínal Kotleba, kruhová križovatka v Rimavskej Sobote projektovaná na 600 tisíc eur a zhotovená za 170 tisíc eur. SZĽH má dlhodobý záujem o zimák v Trnave aj s finančnými prostriedkami na jeho rekonštrukciu.

 2. 2
  bruslobrada says:

  Hokejkový klub Bruslobrada si čórne milión.
  Aby bola zima za milión éček teda 30 miliónov SK :):)
  Kašlat na dopravu pre šeckých hlavne že je zima pre 120 ludzí.
  To sa super oplací. Do nekorčuluje si tam móže íst chladzit pivo.

  Lepšé Turecké hospodárstvo na jedného korčuločloveka dáme 8.000 evráčov zo zvýšených daní. To nevymyslíš.

 3. 3
  Viktor says:

  Tak ako potreboval investíciu areal Slavia,tak potrebujú investicie dalšie športoviská nakolko sa 30 rokov neinvestovalo ,ale len cucalo zo systemu a to platí nielen pre športoviská ,ale aj oblasť socialnych veci ,či domy pre dochodcov ,mladych a v každej oblasti na čo sa len pozriete okolo seba …

  • 3.1
  • 3.2
   Jan says:

   Viktor ača piješ kak ti škodi. Rekonštrukcia zimáku bola v roku 2001, po nej MS 18 v ľadovom hokeji. Táto rekonštrukcia strojovne je len o tom aby si napchali poniektorí vačky. Potreba natrieť konštrukcie, opraviť strechu, lebo sú hnilé dosky, vymeniť izolácie a za 10 rokov môže sa zrekonštruovať strojovňa. Vedúci nech lelabzuje krížom, krážom spraví si strojnícky preukaz a z teplúčka kancelárie nech sleduje na monitore chod strojovne. Tak to fungovalo predtým minimálne 5 rokov. Alebo to môžu na striedačku robiť Nero s Fúzíkom, dá sa to stiahnuť aj na mobil.

  • 3.3
   sprava says:

   Niečo na zamyslenie. Za obdobie rokov 2002 – 2017 mali športovci k dispozícii celkom 102 030 hodín. Z toho hokejisti a rýchlokorčuliari 41 070 hodín, neorganizovaní 28 906 hodín, krasokorčuliari 16 687 hodín a verejné korčuľovanie 12 203 hodín. Úspora za roky 2002 – 2017 potvrdená ekonomickým aj energetickým auditom predstavuje sumu 3 232 714 eur a úspora na DPH 4 192 539 eur. Pri energetických a ekonomických opatreniach vychádzala hodina ľadu v nákladoch 70 eur. Hokejisti a rýchlokorčuliari z tejto sumy pri zaplatení plných nákladov spotrebovali 2 874 900 eur. Čiže 1 317 639 eur je suma´, o ktorú boli hokejisti a rýchlokorčuliari ukrátení, nakoľko tieto peniaze boli uhradené zo súkromných účtov alebo z finančných prostriedkov SZĽH. MZŠ v Trnave bol jediný na Slovensku, ktorý prijatými opatreniami nečerpal finančné prostriedky z verejných zdrojov na činnosť hokejistov a rýchlokorčuliarov ale keď raz Nero povedal, že je to pre mesto nevýhodné, tak je to pre mesto nevýhodné. Bolo by taktiež potrebné v rámci umožnenia športovania pre mládež zabezpečiť nepretržitú celoročnú prevádzku športovej haly, plavárne Zátvor a kúpalisko Castiglione od mája do konca septembra. Klimatické podmienky, ktoré sú v Trnave v súčasnosti, to umožňujú.

 4. 4
  Vlado says:

  Janko krasokorčulovanie ,hokej a dalšie zimné športy sa za 20 rokov ako píšeš hrajú a trenujú celoročne tak potom prídi v jun/júl a to spusti nech to chladí a my to budeme sledovať na monitore on -line z práce ako naša mládež športuje .

 5. 5
  Timur says:

  Toľko klamstva čo je napísané v tomto príspevku zdôvodňujúci rekonštrukciu strojovne je trestuhodná. Klamstvo ako pracovná metóda je použitá vo všetkých zdôvodneniach potreby rekonštrukcie. Takže pekne po poriadku, stav strojovne MZŠ v Trnave nie je núdzny, núdzny z neho spravil len primátor a firma ktorá chce dobre zarobiť. Považovať a ako výhodu uvádzať že každá plocha môže pracovať samostatne je klamstvo, veď tak sa dá aj v súčastnosti. Výhoda je však súčasný stav keď sa dajú ľadové plochy spojiť z dôvodu že v súčastnosti je možné jedným kompresorom prevádzkovať obe plochy. Pri rozdelení plôch budú musieť ísť dva kompresory na nízky výkon a jeho chod bude málo efektívny. Staré kompresory namontované v strojovni MZS v Trnave majú oproti moderným kompresorom o 30% nižšiu spotrebu a vyšší výkon, ako kompresor namontovaný ako nový záložný.30% predstavuje cca 40 kw /hod úsporu pri starom kompresore a 70 kw/hod pri spojení, prevádzke dvoch plôch. To je úspora 110kw/hod , pri finančnom vyhodnotení 100 000 eur pri súčasných cenách el. energie. Vypísanie súťaže s vlastnou predstavou fungovania strojove v 20 dňovej dobe trvania je skrytá forma zadania prác vopred určenému záujemcovi. 54 decibelov je limit pre danú lokalitu, takže sa môžu obyvatelia MZŠ tešiť na na hluk 85 decibelov a viac. Čo sa týka osvetlenia treba si pozrieť osvetlenie v televízii v Trnave a na štadiónoch s let osvetlením a rýchlo sa pochopí ten rozdiel. Keď sa to všetko napočíta tak úspora cca 55000 na mzdách pracovníkov sa prenesie na servisnú firmu a náklady na zvýšený odber energií, zvýšenú cenu energií DPH predražia prevádzku o 400 tisíc eur. Potom príde niekto a povie že pre 80 trnavských detí sa to neoplatí prevádzkovať. A bude aj po Európskom meste športu.

 6. 6
  Rukoll says:

  Pejkovic ty sa uz zakop prosim ta , ty si tie kompresory chladil vodou z nacierno vykopanej studne to uz je len uspora!!!

 7. 7
  hokejista says:

  Ná čo mu Nero nedá 2 z chovania. Alebo Nerovi dáme 3 z chovania za nehospodárne nakladanie s vodou na parkovisku pri cintoríne , čo keď sa tam niekto utopí. Už mesiac sa tam dá člnkovať.

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.