reklama

Strata za prvý rok prevádzkovania zimného štadióna mestom dosiahla 690-tisíc eur

Riaditeľ Správy kultúrnych a športových zariadením mesta Trnava (SKaŠZ) Martin Turčan predložil na decembrové zasadnutie mestského zastupiteľstva informatívnu správu o hospodárení Mestského zimného štadióna v období od 1. júla 2018 do 30. júna 2019.

Vypracovanie hodnotiacej správy o efektivite fungovania zimného štadióna pod správou mesta, nákladoch, príjmoch či výdavkoch inicioval poslanec Rastislav Mráz.

Mesto Trnava prevádzkuje prostredníctvom SKaŠZ zimný štadión od júla 2018, kedy ho na základe rozhodnutia poslancov prevzalo od dlhoročného prenajímateľa Petra Pejkoviča.

Mráz požadoval vyhodnotiť aj finančné porovnanie a dopad na mestský rozpočet počas správy zimného štadióna súkromným prevádzkovateľom so súčasným stavom. “Údaje o efektivite zimného štadióna a finančné porovnanie hospodárenia nebolo možné hodnoverne vypracovať, keďže bývalý prevádzkovateľ pri odovzdávaní zimného štadióna predložil nedostatočnú ekonomickú dokumentáciu, ktorá neumožňuje SKaŠZ vykonať tieto úkony,” vysvetlil Martin Turčan.


Mestský zimný štadión v Trnave

Ako vyplýva z predloženej informatívnej správy, v období od 1. júla 2018 do 30. júna 2019 boli zaevidované príjmy mesta zo zimného štadióna vo výške takmer 258-tisíc eur, výdavky dosiahli 948-tisíc eur, čo predstavuje stratu 690-tisíc eur.

Podľa vyjadrenia riaditeľa SKaŠZ “základnými faktormi ktoré ovplyvnili výšku príjmov a výdavkom sú v prvom rade zlý stav objektu zimného štadióna po jeho prebratí v júli 2018 a tzv. úvodné investície, ktoré bolo potrebné zrealizovať v krátkom časovom období ihneď po prebratí objektu. Všetky položky úvodných investícií predstavovali sumu cca 150 000 eur,” zhodnotil.

Príjmy na zimnom štadióne tvoria najmä prenájom nebytových priestorov a poplatky z užívania ľadovej plochy na verejné korčuľovanie, korčuľovanie pre žiakov základných a materských škôl, tréningy a zápasy športových klubov a užívanie ľadových plôch ostatnými fyzickými a právnickými osobami. Príjmy sa tvorili aj z podnikateľskej činnosti – súčasťou objektu štadióna je aj trhovisko.

Na výdavkoch mesta do štadióna sa podľa informatívnej správy najvyššou mierou premietli najmä neodkladné úvodné investície.

Z predloženej tabuľky vyplýva, že najväčšou výdavkovou položkou za 326-tisíc sú poplatky za energie, vodu a komunikácie, výdavky na mzdy, príplatky ku mzdám, odmeny či odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne presiahli za rok fungovania štadióna 306-tisíc eur. Na štadióne pracovalo v hodnotenom období priemerne 23 zamestnancov, prevažne na trvalý pracovný pomer.

Výdavky za rôzny materiál či rutinnú a štandardnú údržbu predstavovali 166-tisíc eur, za položku “Služby” zaplatila SKaŠZ 72-tisíc eur.

“Z charakteristiky jednotlivých položiek vyplýva, že išlo o výdavky nad rámec bežnej prevádzky objektu a boli spôsobené v dôsledku spravovania objektu zimného štadióna predchádzajúcim prevádzkovateľom… Takmer celá údržba sa realizovala zamestnancami SKaŠZ, údržba dodávateľským spôsobom bola minimálna, keďže bola snaha znížiť už aj tak vysoké výdavky. Dôvodom vysokých výdavkov bola aj skutočnosť, že viaceré revízie a opravy neboli predchádzajúcim prevádzkovateľom realizované v plánovaných (pravidelných) termínoch, t. j. niektoré opakované revízie zariadení chýbali, dlhodobo neboli realizované, chýbala dokumentácia a iné technické materiály,” skonštatoval M. Turčan.

Riaditeľ Správy kultúrnych a športových zariadením mesta Trnava do budúcnosti navrhuje uskutočniť investíciu do novej automatickej strojovne chladenia a do novej technológie LED osvetlenia, ktoré majú podľa jeho slov pri trojročnej návratnosti dosiahnuť ročnú úsporu na energiách do výšky 30 % súčasných nákladov.

Úspory na mzdách (úbytok 4 pracovníkov v strojovni), nižšie energie za chladenie, na prenájme zariadení na chladenie a energiách za osvetlenie odhaduje SKaŠZ na 200-tisíc eur ročne.

Odhadované náklady na strojovňu chladenia a modernizáciu osvetlenia predstavujú podľa Turčana 750-tisíc eur.

Vyrovnané hospodárenie môže zimný štadión podľa Martina Turčana dosiahnuť za určitých okolností vtedy, ak mesto zrealizuje investície a zníži ročné náklady o 200-tisíc eur, navýši príjmy napríklad za prenájom neobsadených nebytových priestorov, ako aj zmenou nepriamych dotácií pre športové kluby na priamu formu dotácie pre zimný štadión.

Mesto Trnava v súčasnosti dotuje ročne asi 3300 hodín ľadovej plochy športovým klubom pôsobiacim na zimnom štadióne, čo pri súčasnej výrobnej cene ľadu 120 eur za hodinu predstavuje výšku nepriamych dotácií približne 395-tisíc eur.

“Tým by sa zimný štadión vedel s príjmami dostať na úroveň približne 650 – 680 000 eur za sezónu, čím by sa v nasledujúcich rokoch dosiahlo odhadované možné vyrovnané hospodárenie, resp. v prípade ďalších investícií a nastavenia optimálneho podnikateľského plánu aj možný zisk,” myslí si Turčan.

Ulož ako PDF
Napísal 9. decembra 2019 14:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

22 komentárov pre “Strata za prvý rok prevádzkovania zimného štadióna mestom dosiahla 690-tisíc eur”

 1. 1
  Stefan says:

  Akoze nevie mesto porovnat co stal ZŠ pre tym ako ho prevzalo mesto?

  Ved pislanci na zaklade niecoho rozhodli ze ZŠ bude spravovat SKaŠZ, ci?

  • 1.1
   Nepela says:

   kto poznal smrad starostlivosti predchadzajucich vedeni mesta o tento sportovy stanok dnes citi ze tieto peniaze tu boli za uplynule obdobie vynalozene ucelne. Sak si pripevny gmintaky a zazi tu zas ten pocit.

   • 1.1.1
    leo_studna says:

    oprava strechy ?5-6 let a stále hmlisto a teče …vie niekto cenu tejto opravy ?

    • 1.1.1.1
     Timur says:

     leo-studňa cena 104165 eur bez DPH. elektronická dražba prác.Zabezpečovala to SKaŠZ mesta Trnava. Reklamáciu môžeš podať hlavnému kontrolórovi mesta. Tých 40 tisíc eur vybavil poslanec Fuzák na rekonštrukciu šatní, alebo to boli len sľuby ?Dobrá správa v rozpočte na rok 2020 je 20 tisíc na studňu, len ju treba spraviť na MZŠ. Taktiež dobrá správa je úhrada energií za neobsadené priestory zahraničnému investorovi firme Stefe. Keď to teplo vyrobia zamestnanci v strojovni a mesto to preplatí budú aj drobné na kávu. Na strane 6-3 /1/81 rozpočtu mesta na rok 2020 je suma na úhradu tepla 155 160 tisíc eur na úhradu neobsadených priestorov. Len treba správne lobovať u poslanca Fuzáka.

 2. 2
  Dotacia says:

  Mesto ma zadotovat cinnost sportovym klubom, aby sa dotaciami dostal mestsky stadion do vyrovnaneho rozpoctu. Tie dotacie su uplne zazracne

 3. 3
  erik says:

  naco potom zrusilo mesto prenajom prevadzky pri pumpe ,ved im s toho isli nejake peniaze ? tiez by ma zaujimalo preco su skolaci pocas korculovania zamknuty na stadione, keby sa nedajboze nieco stalo, kto otvori stadion???

  • 3.1
   Jan says:

   A už to tu máme, výpovede dostali z nebytových priestorov aby Viskupič mohol zriadiť nový dom politickej výchovy. Moderný názov Kreatívne centrum na Hlavnej 17. O to sa snažila organizovaná skupina od roku 2007-2008. Vytrvalí, tu je dôvod prehajdákania melónika.

 4. 4
  Salir says:

  Teraz chcú zvýšiť príjmy prenájmom nebytových priestorov. Prečo potom všetkým ktorí ich mali prenajaté dali výpovede?

 5. 5
  Starý says:

  Martin , Martin vôbec si sa nezmenil. Ako si slúžil predchádzajúcim v štátnej správe, tak slúžis teraz. Len by som rád vedel, kto tú správu napísal. Neviem, či by si to dokázal.

 6. 6
  Realista says:

  Kinder managment sa učí hospodáriť s peniazmi, podľa článkov čo čítam, naučili sa len ako dvíhať dane a zvyšovať vodcovi plat. Ostatné im zatiaľ nejde.Uvidíme čo sa naučia za druhý rok.

 7. 7
  Timur says:

  Myslím že tu je prezentovaná priama likvidácia hokeja v Trnave. Dajú v prvom roku dotáciu na zaplatenie hodín za ľadovú plochu potom sa ostatný ozvú že aj oni chcú príspevok na zaplatenie prenájmu športovísk. Na to však už nebudú peniaze a nasleduje K O N I E C . Hokejisti naskočili na udičku Viskupičovi . Rozdiel 550 tisíc eur vyhodených na účet transparentnej politickej manipulácii za krajšie zajtrajšky. Túta politická kampaň by mala byť uhradená zo štátneho rozpočtu pre firmu OĽaNO. Ešte dobre že je písomne zdokumentovaná energetickým a ekonomickým auditom skutočnosť , úspora 250 tisíc eur. ktorá bola zlikvidovaná len aby Nero mal pravdu. Banda 24 schváli navýšenie daní a ľudia to frfľajúc na vládu zaplatia. Tomu sa hovorí G E N O C Í D A !!!!!

 8. 8
  Oliver says:

  Dotacia od mesta na hodiny ľadu pre športove oranizacie tu je 30 rokov tak tu nepiš pič@viny …tak ako sú dotované športové kluby v hale Družba či na Slavie .

 9. 9
  jano says:

  Vôbec nie je nutné, aby sa zimný štadión dostal na vyrovnaný rozpočet, alebo do zisku. Je potrebné aby strata nebola vyššia, ako mesto platilo ročne Pejkovičovi – pri týchto číslach to vyzerá ako utópia.
  Keď mesto dá dotácie klubom a SŠaKZ im vyúčtuje komerčnú cenu ľadu, tak 20% sa odvedie štátu na DPH a mesto bude musieť dať klubom o 20% viac ako dá dotáciu priamo SŠaKZ.
  Jednoznačne treba investovať do technológie a štadióna a znížiť prevádzkové náklady.
  Mesto má povinnosť rozumne dotovať prevádzku športovísk – zimný a futbalový štadión, Slávia, Lokotka, Modranka, Hala + Judo,… – aby mohli obyvatelia TT a okolia športovať za rozumné ceny a teda aby vôbec športovali

  • 9.1
   peniaze says:

   Jano mesto by malo v prvom rade dotovat cinnost detskych a amaterskych klubov. Lebo hlavnym zdrojom prijmu mesta su podielove dane od obcanov a na druhom mieste je dan z nehnutelnosti. Profesionalne kluby, obzvlast ak maju prijmy z reklam a zapasov, nemaju co uberat z penazi obcanov. Predovsetkym v case, ked sa zvysuju dane, aby bolo udajne na bezne prevadzkove vydavky vyplyvajuce z legislativy. Ak bude vsetko tip-top a bude paradne fungovat, ked budu naplnane zivotne potreby obcanov v celom obdobi zivota a zvysia peniaze na dotacie profesionalov, tak potom ok. Profesionalne kluby by mali platit za prenajom mestskeho majetku “plne” ceny.

 10. 10
  sprava says:

  Vysoká odbornosť primátora mesta Trnava sa prejavuje aj v tomto prípade. Ešte ako občiansky aktivista poukazoval na nevýhodnosť zmluvy medzi mestom a bývalým prevádzkovateľom MZŠ a kúpaliska Kamenný mlyn. Rozdiel 550 tisíc je z jeho pohľadu zanedbateľný. Dôležité je, že splnil sľub svojim voličom. Obdobné prípady sú aj kosenie verejnej zelene spojené s čistením mesta a údržba mestských komunikácií, kde sa mu podarilo pre dvorného dodávateľa zabezpečiť 2,8 milióna mimo verejnú súťaž, oproti predchádzajúcemu dodávateľovi – firmy Jupet. Potom sa rozhodne, že potrebuje ešte viac peňazí na rozhadzovanie a hodí to na bedrá občanov, od ktorých vyžaduje aby slepo znášali jeho rozmary.

 11. 11
  babrák says:

  Nero nikdy nič v praxi neriadil ani trafiku. Nevie to.
  Prišiel a rozhajdákal všetko čo iní šporovali 25 rokov.
  Smetisko je záhadne v deficite, kosenie je v deficite, štadión je v deficite, MHD v deficite, rozpočet skolaboval.
  K tomu nie je čo dodať a bude to ešte horšie.

 12. 12
  Hermína says:

  Prosím Vás
  Ak človek všetko sleduje a vníma to, ako občan tohto mesta, ktorý si musí plmniť svoje daňové povinnosti, tak žasne.
  Pred nástupom súčasného primátora sme čítali na jeho komentároch, že dá urobiť audity minulých vedení mesta. Všetko je vraj strašné , v strate a zle zazmluvnené. Mesto má zlý smer naprdovania a podobne.
  Do does vak výsledky auditov nikto nevidel. Počuli a čitali sme , že po minulom vedení ostali miliónové úspory a rezervy na horšie doby.
  Ako však idú roky a čítame , čo sa deje , kedy nás čítame, že finančné rezervy sú fuč- minuté, prehraté súdy zo city arena, straty z prevádzok majetku mesta, straty z údržby mesta, dokonca milióny z mhd, majú platiť občania vzniká adekvátna otázka prečo. Už boli zvýšené dane z ubytovamnia, poplatky na športoviskách, plavárni, zimáku, dane z odpad, dane z nehnuteľností. Máte prripravené zvýšenie dane za rozvoj, parkovanie atd. Do kedy majú toto šafárenie znášať občania ?
  Má Trnava reálne niekoho, ako opozíciu, ktorá kontroluje, alebo platí to smerácke vyhraj voľby a môžeš všetko.
  Je smutné vidieť lajky na feikbúku s virtuálnou realitou s nekonečnými štúdiami, víziami, ktorými sa ovciam zaslepujú oči, ale proopaganda a realita je v skutku iná.
  Trnavu čakajú nedobré časy ak vytriezvie.

  • 12.1
   hokejista says:

   Ja mám informácie že všetky audity prebehli a keď že nevyhovovali primátorovým predstavám, tak sa jednoducho zamlčali. Pritom predchádzajúci správca zo svojich finančných prostriedkov zabezpečil ročnú úsporu 250 – 280 tisíc eur ročne, čo celkovo predstavuje čiastku 4,3 milióna eur za obdobie rokov 2002 – 2017. Poplatky hokejistov pri poskytnutí ľadovej plochy 39 000 hodín za sledované obdobie, predstavujú 110 eur za hodinu a to ešte museli platiť do 7 – 8 tisíc eur ročne , keďže sa razila teória , čo je zadarmo nie je dobré. Toto sa súčastnému vedeniu mesta a vedeniu HK Trnava podarilo zničiť. Tých 550 tisíc eur by mal primátor dostať k náhrade v plnej výške , ako ten čo je v pozícii absolútnej moci, ktorú získal klamstvom a podvodmi. Predstavte si tú drzosť on to pýta od občanov mesta . Takto to dopadne keď slepí vedie zaslepených do priepasti morálnej a ekonomickej skazy !!!!

 13. 13
  Klasik says:

  Zabavicka sem chodit citat vyplakavanie amaterov co tomu nerozumeju.
  Amaterov co si precitaju amatersky clanok a vytvoria si skreslenu predstavu o svete.
  A hlavne chudakov co aa na ZŠ prizivovali a kseftovali a teraz skoncili ;)
  Uvidime sa o 5rokov ako ZŠ na tom financne bude ;) potom porovname s poslednymi 30imi rokmi ;)

  • 13.1
   hokejista says:

   Po 5,5 roku ťažký profesionál z Ekzecíru tu mudruje , zaplať čo si so šéfom nadrobil , ale zo svojho a nepýtaj peniaze od občanov.

   • 13.1.1
    Ano says:

    Ťažký profesionál z ,,Ekzecíru ,, sľuboval navýšenie straty 200 000 € neuplatnením DPH čo v podstate znamená navýšenie nákladov vo výške 2 melóniky € tých 690 tisíc je vlastne skrytá úspora , takže by bolo potrebné transparentné plnohodnotné vysvetlenie.

    • 13.1.1.1
     hokejista says:

     Tak je to trochu nezrozumiteľné , keď že bolo spomínané navýšenie nákladov oproti predchádzajúcemu prevádzkovateľovi 800 tisíc eur do konca roka. To je podpora športu a nie chudobných 260 tisíc pre všetky športové kluby v Trnave v roku 2020, keď sa mesto uchádza o titul európske mesto športu.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.