reklama

Sála Marianum má ambíciu stať sa stánkom hudobného života v meste

Tradičný cyklus koncertov, ktorý Trnavčania poznali pod názvom Trnavská hudobná jar, mení v týchto dňoch svoj názov, zameranie aj filozofiu.

Nejde však o však pretrhnutie tradície, ale naopak, o nadviazanie na trnavskú hudobnú tradíciu s hlbšími historickými koreňmi. Koncerty sa budú konať v historickej sále Marianum v arcibiskupskom úrade, ktorá má v hudobnej histórii Trnavy dôležité miesto. V tejto sále, ktorá je súčasťou bývalých univerzitných budov, sa aj v minulosti uskutočňovali koncerty a hudobné premiéry diel významných skladateľov, napríklad M. Schneidera Trnavského a Zoltána Kodalya.

Podľa slov autora projektu Stanislava Šurina cieľom organizátorov – Bachovej spoločnosti na Slovensku a Správy kultúrnych a športových zariadení v Trnave je prinavrátiť sále jej pôvodný charakter a prostredníctvom koncertov ju opäť sprístupniť verejnosti. Projekt má ambíciu vytvoriť zo sály Marianum stánok hudobného života v Trnave, akúsi malú trnavskú redutu, koncentrovať v nej hudobné aktivity a umožniť tak formovanie trnavského hudbymilovného publika.

mariannum
Sálu Marianum zrenovovali pred šiestimi rokmi

Sála Marianum musela prežiť aj neslávne obdobie. V roku 1950 tu bola telocvičňa armádnej posádky, ktorá mala v univerzitných budovách svoje sídlo.

V roku 2007 však Arcibiskupský úrad sálu zreštauroval a Marianum sa stalo nositeľom titulu Pamiatka roka 2007. V júni 2012 zakúpil arcibiskupský úrad do sály značkové koncertné krídlo Boesendorfer, ktoré je spolu s akustikou sály zárukou krásneho zvuku a jedinečného vyznenia klavírnych koncertov.

Koncertný cyklus Marianum začína v pondelok 25. marca.

Program koncertu je zostavený zo skladieb najväčších skladateľov baroka, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Fridricha Händla a Georga Philippa Telemanna Špičkový ansámbel Solamente naturali zahrá pod vedením zakladateľa telesa, skvelého huslistu Miloša Valenta na dobových nástrojoch inštrumentálne skladby a árie z najvýznamnejších kompozícií vrcholného baroka (Omša h mol, Jánove pašie, Matúšove pašie, Brockesove pašie).

Solamente naturali, čo v preklade znamená Iba prirodzene, združuje profesionalných muzikantov zo Slovenska a Maďarska. Ich cieľom je interpretovať tzv. starú hudbu na dobových nástrojoch a s ohľadom na dobové štýlové interpretačné pravidlá. Teda tak, aby znela prirodzene, ako v dobe svojho vzniku. Solamente naturali sa pod vedením Miloša Valenta vypracovalo na popredné európske teleso svojho druhu.

Koncertný program v sále Marianum:
plagat-mariannum

Ulož ako PDF
Napísal 20. marca 2013 13:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.