reklama

Sála Marianum má ambíciu stať sa stánkom hudobného života v meste

Tradičný cyklus koncertov, ktorý Trnavčania poznali pod názvom Trnavská hudobná jar, mení v týchto dňoch svoj názov, zameranie aj filozofiu.

Nejde však o však pretrhnutie tradície, ale naopak, o nadviazanie na trnavskú hudobnú tradíciu s hlbšími historickými koreňmi. Koncerty sa budú konať v historickej sále Marianum v arcibiskupskom úrade, ktorá má v hudobnej histórii Trnavy dôležité miesto. V tejto sále, ktorá je súčasťou bývalých univerzitných budov, sa aj v minulosti uskutočňovali koncerty a hudobné premiéry diel významných skladateľov, napríklad M. Schneidera Trnavského a Zoltána Kodalya.

Podľa slov autora projektu Stanislava Šurina cieľom organizátorov – Bachovej spoločnosti na Slovensku a Správy kultúrnych a športových zariadení v Trnave je prinavrátiť sále jej pôvodný charakter a prostredníctvom koncertov ju opäť sprístupniť verejnosti. Projekt má ambíciu vytvoriť zo sály Marianum stánok hudobného života v Trnave, akúsi malú trnavskú redutu, koncentrovať v nej hudobné aktivity a umožniť tak formovanie trnavského hudbymilovného publika.

mariannum
Sálu Marianum zrenovovali pred šiestimi rokmi

Sála Marianum musela prežiť aj neslávne obdobie. V roku 1950 tu bola telocvičňa armádnej posádky, ktorá mala v univerzitných budovách svoje sídlo.

V roku 2007 však Arcibiskupský úrad sálu zreštauroval a Marianum sa stalo nositeľom titulu Pamiatka roka 2007. V júni 2012 zakúpil arcibiskupský úrad do sály značkové koncertné krídlo Boesendorfer, ktoré je spolu s akustikou sály zárukou krásneho zvuku a jedinečného vyznenia klavírnych koncertov.

Koncertný cyklus Marianum začína v pondelok 25. marca.

Program koncertu je zostavený zo skladieb najväčších skladateľov baroka, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Fridricha Händla a Georga Philippa Telemanna Špičkový ansámbel Solamente naturali zahrá pod vedením zakladateľa telesa, skvelého huslistu Miloša Valenta na dobových nástrojoch inštrumentálne skladby a árie z najvýznamnejších kompozícií vrcholného baroka (Omša h mol, Jánove pašie, Matúšove pašie, Brockesove pašie).

Solamente naturali, čo v preklade znamená Iba prirodzene, združuje profesionalných muzikantov zo Slovenska a Maďarska. Ich cieľom je interpretovať tzv. starú hudbu na dobových nástrojoch a s ohľadom na dobové štýlové interpretačné pravidlá. Teda tak, aby znela prirodzene, ako v dobe svojho vzniku. Solamente naturali sa pod vedením Miloša Valenta vypracovalo na popredné európske teleso svojho druhu.

Koncertný program v sále Marianum:
plagat-mariannum

Ulož ako PDF
Napísal 20. marca 2013 13:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.