reklama

Na Sviečkovú manifestáciu spomínala v Trnave aj „pani v modrom“

Spomienkové stretnutie pri príležitosti 25. výročia Sviečkovej manifestácie sa v piatok konalo pri Pamätníku nespravodlivo prenasledovaných v Trnave.

Zúčastnila sa ho aj žena, ktorú vtedajšie bezpečnostné zložky v snahe zadržať ju označovali ako „pani v modrom“.

Ľudmila Tollarovičová z Ružindola v ten večer, kedy televízia preventívne vysielala Angeliku a vodiči polievacích vozidiel bratislavských Technických služieb dostávali dvesto korún a nové montérky za kropenie účastníkov manifestácie, dala príslušníkom Verejnej bezpečnosti zabrať.

svieckova-3
Účastníci spomienkového zhromaždenia položili veniec k Pamätníku nespravodlivo prenasledovaných

FOTO: PAVOL MACHOVIČ

Medzi účastníkov trnavskej spomienky prišiel aj predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák a nechýbali ani dôležití aktéri manifestácie František Vikartovský a Július Brocka, ktorí 25. marca 1988 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave zastúpili vtedajšou Verejnou bezpečnosťou zatknutých hlavných organizátorov.

Na Ľudmilu Tollarovičovú, vtedy ešte Heribanovú, sa vtedajšie bezpečnostné zložky počas manifestácie zvlášť zamerali.

Podľa spomienky terajšieho poslanca parlamentu Jozefa Mikloška bola veľmi aktívna, nebojácna, bez váhania sa postavila do cesty striekajúceho auta.

svieckova-tollarovicova
Ľudmila Tollarovičová, ktorú Verejná bezpečnosť počas Sviečkovej manifestácie premenovala na „pani v modrom“

FOTO: PAVOL MACHOVIČ

Prvýkrát ma asi traja – štyria natlačili do auta. S prekvapením som zistila, že dvere na druhej strane nie sú zaistené a tak sa mi podarilo utiecť,“ zaspomínala si na zásah Verejnej bezpečnosti Tollarovičová.

Rozhodla sa pokračovať v manifestácii, po jej skončení ju zadržali druhýkrát. Odviedli ju na oddelenie k Dvom levom, kde ju vypočúvali, neskôr ju čakal súd.

Účastníci piatkovej spomienky položili veniec k Pamätníku nespravodlivo prenasledovaných a vyslovili presvedčenie, že historické vystúpenie slovenských veriacich proti socialistickej moci neupadne do zabudnutia.

Bratislavská Sviečková manifestácia z 25. marca 1988 vstúpila do dejín ako jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu.

svieckova-vikartovsky
Kňaz František Vikartovský odštartoval 25. marca 1988 Sviečkovú manifestáciu modlitbou

FOTO: PAVOL MACHOVIČ

Manifestáciu za náboženské slobody a ľudské práva zorganizovali ľudia z tajných a vtedajšou mocou prenasledovaných katolíckych spoločenstiev. Požadovali vymenovanie katolíckych biskupov pre neobsadené slovenské diecézy, úplnú náboženskú slobodu a tiež dodržiavanie ľudských práv.

(mach)

VIDEO: Archívne zábery policajného zásahu z marca 1988
Pani v modrom sa objaví v zábere v čase 3:35 min

Ulož ako PDF
Napísal 23. marca 2013 0:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na Sviečkovú manifestáciu spomínala v Trnave aj „pani v modrom“”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.