reklama

Stredoveká prešovačka prinavráti Trnave obdobie slávnej vinárskej histórie

V piatok 6. septembra sa nádvorie trnavskej radnice premení na autentickú Stredovekú prešovačku.

Prešovanie hrozna so všetkými činnosťami, ktoré k nemu patria, hrané scénky zo života trnavských vinárov, dobová hudba, stretnutie s historikom a degustácie vína prinesú návrat do minulosti v pravej stredovekej atmosfére.

Tradícia vinárstva a vinohradníctva má v regióne Trnavy a okolitých obcí ako sú Suchá nad Parnou, Ružindol, Smolenice a ďalšie dávne korene.

Mesto Trnava oslavuje napríklad v tomto roku významné výročie – 775. rokov od udelenia titulu slobodného kráľovského mesta. História u prvého slovenského mesta vôbec, ktoré tento titul od vtedajšieho uhorského kráľa získalo, hovorí, že kráľ týmito výsadami Trnave už len potvrdil, už pred tým vysoko významný a rozvinutý obchod s vínom.

presovacka

Zatiaľ je vo všeobecnosti menej známe aj to, že to boli v minulosti práve Trnavčania, ktorí vlastnili veľké množstvo vinohradov v oblasti dnešnej Rače, Pezinka, Modry, či Svätého Jura.

V okolí Trnavy takmer neexistovala obec, ktorá by nemala vinohrady. Stredoveká Trnava a okolie sa tak radila medzi najväčšie vinársko-vinohradnícke centrá v Uhorsku.

Obdobie slávnej histórie trnavského vinohradníctva a vinárstva sprevádzali časté spory ohľadne poplatkov medzi Trnavčanmi a zemepánmi, vysoké príjmy z predaja vína prúdiace do mestskej pokladnice, či výčiny množstva študentov vtedajšej Trnavskej univerzity v miestnych vinohradoch.

Piatkové historické podujatie Stredoveká prešovačka začína 6. septembra o 17. hodine a potrvá do 22. hodiny. Organizuje ho oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism v spolupráci so skupinami stredovekého života a šermu z Trnavy.

Na nádvorí radnice čaká na návštevníkov príchod vinohradníkov z viníc s úrodou, historické prešovanie, veselá zábava, súťaže s vinárskou tematikou, hrané scénky zo života miestnych vinárov a vinohradníkov, rozprávania a dobové exponáty o vinárskom remesle a dobová hudba. Nebudú chýbať ochutnávky vín zo súčasných vinárstiev z regiónu zastrešené skvelými značkami a ich kvalitou.

V dnešnej dobe existuje množstvo ochutnávok vín či vínnych ciest. A hoci sa tešia vysokej popularite, už dlhšiu dobu neprinášajú návštevníkom novšie koncepty a prezentácie vína. Našim úsilím je preto pripraviť akciu, ktorá svojim program nekončí len pri ochutnávke vín, ale poskytuje komplexný zážitok – či už v podobe množstva informácií o histórii vinárstva v regióne alebo scénok či kulinárstva,“ poznamenal spoluorganizátor podujatia Martin Tibenský.

Ako doplnila výkonná riaditeľka Trnava Tourism Petra Blažejová: „Trnava Tourism ako marketingová centrála pre turizmus regiónu mesta Trnavy a okolia – obce Smolenice, Suchá nad Parnou, Špačince, Ružindol a Jaslovské Bohunice plánuje z tohto podujatia vytvoriť typickú regionálnu tradíciu a aj touto formou pozývať do nového turistického regiónu TIRNAVIA záujemcov o vinársky turizmus„.

Vstupenky na podujatie si môžu záujemcovia zakúpiť v Turistickom informačnom centre Trnava Tourism v mestskej veži denne od 10. do 18. hodiny.

Dospelí zaplatia 2 eurá, vstupné pre deti do 15 rokov je 1 euro.

Informácie o podujatí získate aj na adrese info@trnavatourism.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 3. septembra 2013 15:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Stredoveká prešovačka prinavráti Trnave obdobie slávnej vinárskej histórie”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.