reklama

Stredoveká prešovačka prinavráti Trnave obdobie slávnej vinárskej histórie

V piatok 6. septembra sa nádvorie trnavskej radnice premení na autentickú Stredovekú prešovačku.

Prešovanie hrozna so všetkými činnosťami, ktoré k nemu patria, hrané scénky zo života trnavských vinárov, dobová hudba, stretnutie s historikom a degustácie vína prinesú návrat do minulosti v pravej stredovekej atmosfére.

Tradícia vinárstva a vinohradníctva má v regióne Trnavy a okolitých obcí ako sú Suchá nad Parnou, Ružindol, Smolenice a ďalšie dávne korene.

Mesto Trnava oslavuje napríklad v tomto roku významné výročie – 775. rokov od udelenia titulu slobodného kráľovského mesta. História u prvého slovenského mesta vôbec, ktoré tento titul od vtedajšieho uhorského kráľa získalo, hovorí, že kráľ týmito výsadami Trnave už len potvrdil, už pred tým vysoko významný a rozvinutý obchod s vínom.

presovacka

Zatiaľ je vo všeobecnosti menej známe aj to, že to boli v minulosti práve Trnavčania, ktorí vlastnili veľké množstvo vinohradov v oblasti dnešnej Rače, Pezinka, Modry, či Svätého Jura.

V okolí Trnavy takmer neexistovala obec, ktorá by nemala vinohrady. Stredoveká Trnava a okolie sa tak radila medzi najväčšie vinársko-vinohradnícke centrá v Uhorsku.

Obdobie slávnej histórie trnavského vinohradníctva a vinárstva sprevádzali časté spory ohľadne poplatkov medzi Trnavčanmi a zemepánmi, vysoké príjmy z predaja vína prúdiace do mestskej pokladnice, či výčiny množstva študentov vtedajšej Trnavskej univerzity v miestnych vinohradoch.

Piatkové historické podujatie Stredoveká prešovačka začína 6. septembra o 17. hodine a potrvá do 22. hodiny. Organizuje ho oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism v spolupráci so skupinami stredovekého života a šermu z Trnavy.

Na nádvorí radnice čaká na návštevníkov príchod vinohradníkov z viníc s úrodou, historické prešovanie, veselá zábava, súťaže s vinárskou tematikou, hrané scénky zo života miestnych vinárov a vinohradníkov, rozprávania a dobové exponáty o vinárskom remesle a dobová hudba. Nebudú chýbať ochutnávky vín zo súčasných vinárstiev z regiónu zastrešené skvelými značkami a ich kvalitou.

V dnešnej dobe existuje množstvo ochutnávok vín či vínnych ciest. A hoci sa tešia vysokej popularite, už dlhšiu dobu neprinášajú návštevníkom novšie koncepty a prezentácie vína. Našim úsilím je preto pripraviť akciu, ktorá svojim program nekončí len pri ochutnávke vín, ale poskytuje komplexný zážitok – či už v podobe množstva informácií o histórii vinárstva v regióne alebo scénok či kulinárstva,“ poznamenal spoluorganizátor podujatia Martin Tibenský.

Ako doplnila výkonná riaditeľka Trnava Tourism Petra Blažejová: „Trnava Tourism ako marketingová centrála pre turizmus regiónu mesta Trnavy a okolia – obce Smolenice, Suchá nad Parnou, Špačince, Ružindol a Jaslovské Bohunice plánuje z tohto podujatia vytvoriť typickú regionálnu tradíciu a aj touto formou pozývať do nového turistického regiónu TIRNAVIA záujemcov o vinársky turizmus„.

Vstupenky na podujatie si môžu záujemcovia zakúpiť v Turistickom informačnom centre Trnava Tourism v mestskej veži denne od 10. do 18. hodiny.

Dospelí zaplatia 2 eurá, vstupné pre deti do 15 rokov je 1 euro.

Informácie o podujatí získate aj na adrese info@trnavatourism.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 3. septembra 2013 15:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Stredoveká prešovačka prinavráti Trnave obdobie slávnej vinárskej histórie”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.