reklama

Blíži sa jeseň a s ňou čakajú na cestách nové nástrahy

Prichádza jeseň a s ňou aj typické jesenné nálady počasia, časté mrholenie, hmla, skracovanie dní.

Azda najčastejším nepriateľom motoristov v tomto ročnom období je práve hmla. Dramatické zníženie viditeľnosti v hmle sa ihneď odráža aj v policajných štatistikách. Za hmly dochádza k častejším hromadným nehodám, pri ktorých evidujeme veľa zranených a usmrtených osôb. Za zníženej viditeľnosti odporúčame vodičom znížiť rýchlosť jazdy, orientovať sa podľa stredových čiar na vozovke alebo smerových stĺpikov pri ceste. K bezpečnejšej jazde prispievajú v hmle aj predné a zadné hmlové svetlá. Hmlové svetlá však smie vodič použiť len za hmly, dažďa alebo sneženia. Vodiči mi nemali zabúdať pri jazde na dostatočnú vzdialenosť medzi vozidlami, aby dokázali včas a bezpečne zastaviť. ,“ pripomína hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Trnave Mária Linkešová.

Pomaly si musíme všetci zvykať aj na to, že deň sa skracuje a tak už nielen v skorých ranných hodinách, ale aj večer, sa skôr stmieva. Opakovaná frázu, „Vidieť a byť videný“, by sme mali mať v týchto dňoch opäť viac na zreteli, a to platí nielen pre vodičov, ale aj pre chodcov a cyklistov.

jesen-cesty

Ilustračné foto

Policajné skúsenosti hovoria, že aj napriek zákonom stanovej povinnosti byť osvetlený, cyklisti jazdia na neosvetlenom bicykli, bez reflexných prvkov, po nesprávnej strane cesty a výnimočná nie je ani jazda v skupinách vedľa seba.

V neposlednom rade sa stretávame aj s cyklistami pod vplyvom alkoholu. Cyklisti by nemali preceňovať svoje schopnosti a zručnosti, mali by pri každej jazde zvážiť aj riziká od iných účastníkov cestnej premávky,“ upozorňuje.

Zvoz poľnohospodárskych plodín, či presun poľnohospodárskej techniky nie je v tomto ročnom období ničím výnimočným.

Vodiči by mali počítať na cestách aj so znečistenou vozovkou či opadaným lístím. Blato aj lístie môžu spôsobiť šmyk a nepríjemné kolízie. Rovnako nepríjemné sú aj kolízie so zverou, ktorá sa objavuje na cestách čoraz častejšie aj v poobedných hodinách,“ prezentuje skúsenosti dopravných policajtov Mária Linkešová..

Predísť nehodám a kolíziám môže každý z nás, ak dodržíme aspoň tieto tri zásady:

1. správať na cestách disciplinovane, zodpovedne a ohľaduplne

2. nezabudneme na zásadu vidieť a byť videný

3. a nebudeme preceňovať svoje schopnosti

Ulož ako PDF
Napísal 9. septembra 2013 12:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Krimi. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Blíži sa jeseň a s ňou čakajú na cestách nové nástrahy”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.