reklama

Polícia upozorňuje na nástrahy jesenných ciest

V jesennom období, ktoré sa spája v ranných hodinách s dlhšie trvajúcou zníženou viditeľnosťou a rýchlejším príchodom šera, dochádza častejšie ku kolíziám vodičov motorových vozidiel s nemotorovými účastníkmi cestnej premávky.

Počas tohto ročného obdobia je potrebné si uvedomiť, že vidieť a byť videný je životne dôležité nielen pre vodičov, ale najmä pre chodcov a cyklistov, ktorí pri nehode na to doplácajú svojím zdravím, a neraz aj vlastnými životmi.

Je to každoročne opakujúci sa trend: počas jesenných mesiacov eviduje polícia zvýšený počet dopravných nehôd s účasťou chodcov z dôvodu zníženia viditeľnosti, a bohužiaľ aj častým výskytom chodcov na cestách pod vplyvom alkoholických nápojov.

Preto odporúčame okrem primeranej opatrnosti aj potrebu obliecť sa tak, aby nás bolo vidieť aj za zníženej viditeľnosti. Niekedy stačí len oblečenie s reflexnými prvkami, alebo oblečenie si označiť reflexnými páskami.

ILUSTRAČNÉ FOTO

Čo sa týka cyklistov, policajné skúsenosti hovoria, že aj napriek ich povinnosti zo zákona byť osvetlený a mať na sebe reflexné prvky, alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev, mnohokrát jazdia na neosvetlenom bicykli bez reflexných doplnkov, taktiež jazdia po nesprávnej strane vozovky a výnimočná nie je jazda ani v skupinkách vedľa seba, alebo aj jazda pod vplyvom alkoholických nápojov.

Cyklisti, ktorí jazdia po cestných komunikáciách, by nemali preceňovať svoje schopnosti a zručnosti, a zároveň by mali zvážiť riziká, ktoré im hrozia od okoloidúcich motorových vozidiel.

Medzi ďalšie nástrahy jesene pre vodičov patrí aj lesná či poľná zver. Od vodičov sa v tomto období vyžaduje väčšia predvídateľnosť, nakoľko zver sa pri cestách spravidla objavuje v ranných hodinách a v dôsledku skracujúcich sa dní čoraz častejšie v poobedňajších hodinách v čase dopravných špičiek. Ak sa už zviera dostane na vozovku, polícia neodporúča vodičom, aby sa pokúšali zvieratám vyhnúť vo vysokých rýchlostiach, nakoľko následky šmyku môžu byť oveľa väčšie ako zrážka so zvieraťom, to platí najmä pri jazde po diaľnici.

V neposlednom rade treba dávať pozor na jesenné poľnohospodárske práce (zvoz úrody z polí), kde možno očakávať znečistenie vozovky od blata, treba si dávať pozor aj na opadané lístie na ceste a nebezpečenstvo šmyku.

Michal Hanus (Tlačová správa KR PZ v Trnave)

Ulož ako PDF
Napísal 2. októbra 2012 17:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Polícia upozorňuje na nástrahy jesenných ciest”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.