reklama

Amatérsky archeológ vyzbieral artefakty nevídaného rozsahu

Na základe podozrenia z trestnej činnosti vykonali príslušníci trnavskej kriminálnej polície domovú prehliadku v rodinnom dome v Bolerázi.

A našli tam poklad v podobe stoviek hodnotných historických predmetov, ktoré vyhľadával len 22 – ročný mladík.

Celý prípad sa začal všímavosťou archeológa, ktorý videl 22-ročného muža pri železničnej trati v obci Šelpice ako s detektorom kovov prehľadával okolie. Upozornil ho, že vykonáva nedovolenú činnosť a privolal políciu. Po preverení okolností a získaní dostatočných informácií dostala polícia súhlas na vykonanie domovej prehliadky, uviedla hovorkyňa KR PZ v Trnave Martina Kredatusová.

nalez-2
nalez-3

Foto: Polícia

Podozrenie z poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva sa nielenže potvrdilo, ale jeho rozsah prítomným počas domovej prehliadky doslova vyrazil dych.

Polícia za účasti špecialistu na kultúrne dedičstvo z Prezídia Policajného zboru zaistila v dielni pri dome a v obývačke niekoľko stoviek mincí z rôznych období a desiatky archeologických artefaktov.

„Boli to rôzne sošky, krížiky, prstienky, praveké nástroje, oceľové hroty na šípy, sekery, rôzne poľnohospodárske a remeselnícke náradie z obdobia novoveku a podobne. Všetky zaistené predmety patriace do kultúrneho dedičstva sa podrobia znaleckému skúmaniu na archeologickom ústave. Polícia zaistila aj dva detektory kovov, ktoré sa tiež podrobia expertíze na zistenie lokalít, v ktorých podozrivý zbieral predmety,“ priblížila.

V prípade, že z poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva bude obvinený a uznaný vinným podozrivý muž, hrozí mu za takýto skutok odňatie slobody na jeden až päť rokov.

Ďalšie snímky:
nalez-1
nalez-4

Ulož ako PDF
Napísal 4. februára 2014 12:40. Článok je zaradený do rubriky: Krimi. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Amatérsky archeológ vyzbieral artefakty nevídaného rozsahu”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.