reklama

Amatérsky archeológ vyzbieral artefakty nevídaného rozsahu

Na základe podozrenia z trestnej činnosti vykonali príslušníci trnavskej kriminálnej polície domovú prehliadku v rodinnom dome v Bolerázi.

A našli tam poklad v podobe stoviek hodnotných historických predmetov, ktoré vyhľadával len 22 – ročný mladík.

Celý prípad sa začal všímavosťou archeológa, ktorý videl 22-ročného muža pri železničnej trati v obci Šelpice ako s detektorom kovov prehľadával okolie. Upozornil ho, že vykonáva nedovolenú činnosť a privolal políciu. Po preverení okolností a získaní dostatočných informácií dostala polícia súhlas na vykonanie domovej prehliadky, uviedla hovorkyňa KR PZ v Trnave Martina Kredatusová.

nalez-2
nalez-3

Foto: Polícia

Podozrenie z poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva sa nielenže potvrdilo, ale jeho rozsah prítomným počas domovej prehliadky doslova vyrazil dych.

Polícia za účasti špecialistu na kultúrne dedičstvo z Prezídia Policajného zboru zaistila v dielni pri dome a v obývačke niekoľko stoviek mincí z rôznych období a desiatky archeologických artefaktov.

“Boli to rôzne sošky, krížiky, prstienky, praveké nástroje, oceľové hroty na šípy, sekery, rôzne poľnohospodárske a remeselnícke náradie z obdobia novoveku a podobne. Všetky zaistené predmety patriace do kultúrneho dedičstva sa podrobia znaleckému skúmaniu na archeologickom ústave. Polícia zaistila aj dva detektory kovov, ktoré sa tiež podrobia expertíze na zistenie lokalít, v ktorých podozrivý zbieral predmety,” priblížila.

V prípade, že z poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva bude obvinený a uznaný vinným podozrivý muž, hrozí mu za takýto skutok odňatie slobody na jeden až päť rokov.

Ďalšie snímky:
nalez-1
nalez-4

Ulož ako PDF
Napísal 4. februára 2014 12:40. Článok je zaradený do rubriky: Krimi. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Amatérsky archeológ vyzbieral artefakty nevídaného rozsahu”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.