reklama

Amatérskeho archeológa, ktorý našiel pri Trnave stovky vzácnych predmetov, polícia obvinila

Začiatkom februára tohto roku informovala polícia o domovej prehliadke u 23-ročného amatérskeho archeológa, ktorý mal pomocou detektora prehľadávať archeologicky významné miesta v okolí obcí Šelpice, Bohdanovce nad Trnavou a Boleráz.

Mladého muža policajný vyšetrovateľ obvinil z prečinu poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva.

Polícia podľa slov hovorkyne KR PZ v Trnave Márie Linkešovej u mladíka zaistila 1029 mincí, niekoľko desiatok prsteňov, krížikov, 93 kusov rôznych artefaktov, slovanskú hrivnu z 9. storočia, bojovú sekeru „bradaticu“ z 9. storočia, rôzne poľnohospodárske a remeselnícke náradie z obdobia novoveku a ďalšie artefakty.

nalez-2
nalez-3

Foto: Polícia

Prípad začala polícia riešiť na základe informácií archeológa, ktorý obvineného videl pri železničnej trati v obci Šelpice s detektorom kovov prehľadávať okolie.

„Upozornil ho, že vykonáva nedovolenú činnosť a privolal políciu,“ konkretizovala Linkešová.

„Všetky zaistené predmety boli podrobené znaleckému skúmaniu, na základe ktorého je možné povedať, že archeologické nálezy boli nájdené v katastrálnom území obcí Boleráz, Šelpice a Bohdanovce nad Trnavou. V katastri obce Bohdanovce sú náleziská z doby bronzovej, neolitickej a početné germánske osídlenia z doby rímskej. Archeologické predmety boli ocenené na viac ako 6700 eur,“ uviedla.

Muž podľa polície konal v rozpore so zákonom. Podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu je nálezom každá vec pamiatkovej hodnoty. Ak takúto vec niekto nájde mimo povoleného výskumu, nález je potrebné ohlásiť krajskému pamiatkovému úradu priamo alebo prostredníctvom obce.

„Muž je obvinený z toho, že najmenej od roku 2012 do mája 2013 vyhľadával s detektorom bez povolenia archeologicky cenné predmety a mince, tie si ponechal a ďalej prechovával. Trestnú činnosť páchal aj napriek tomu, že bol Rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu Bratislava uznaný vinným z priestupku podľa Pamiatkového zákona. Teraz mu môže hroziť trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov,“doplnila trnavská policajná hovorkyňa.

O prípade sme informovali v tomto článku (link).

Ďalšie snímky z domovej prehliadky:
nalez-1
nalez-4

Ulož ako PDF
Napísal 2. októbra 2014 10:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Amatérskeho archeológa, ktorý našiel pri Trnave stovky vzácnych predmetov, polícia obvinila”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.