reklama

Koncom marca otvoria 46. ročník festivalu klasickej hudby Trnavská hudobná jar

V roku 2013 sa uskutočnil 45. ročník festivalu klasickej hudby pod experimentálnym názvom „Koncertný cyklus v Marianum“.

V tomto roku sa navracia k pôvodnému názvu Trnavská hudobná jar.

V rámci 46. ročníka sa uskutočnia štyri koncerty.

Otvárací koncert v koncertnej sieni Marianum 30. marca o 18.00 bude patriť domácemu Trnavskému komornému orchestru. Ansábel si pripomenie 15 rokov svojej činnosti ako oficiálny orchester mesta Trnava.

V programe zaznie aj premiéra diela slovenského skladateľa Ladislava Kupkoviča, ktorú napísal špeciálne pre TKO pri príležitosti jeho jubilea. Na koncerte zaznie aj slávna Simple Symphony svetoznámeho Benjamina Brittena. Ako sólistky sa skladbách pre orchester a sólo predstavia klaviristka Lucia Ševečková a speváčka Gabriela Hübnerová.

trnavska_hudobna_jar_2014_poster_A2.indd
Plagát

V poradí druhý koncert festivalu sa uskutoční v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika 3. apríla o 18.00.

Pôjde o autorský koncert trnavského rodáka Karola Elberta (1911 – 1997). Tento jedinečný autor tanečných piesní sa narodil v Trnave v roku 1911. Do oblasti tanečnej hudby vniesol svojou tvorbou umeleckú náročnosť. Na koncerte však zaznie jeho doteraz málo známa komorná tvorba. Okrem špičkových slovenských umelcov (P. Burdych, Z. Berešová a Z. Biščáková) bude účinkovať aj japonská sopranistka Nao Higano.

Druhá polovica festivalu bude patriť duchovnej hudbe 17. – 18. storočia, ktorá zaznie na dvoch koncertoch v Bazilike sv. Mikuláša.

V stredu 9. apríla je na programe hudba s pôstnou tematikou pod názvom STABAT MATER. V podaní nášho renomovaného orchestra dobových nástrojom Musica aeterna zaznie jedno z najslávnejších zhudobnení známej pôstnej sekvencie – Stabat mater Giovanni Battistu Pergolesiho. Sólistkami budú sopranistka Hilda Gulyásová a Petra Noskaiová.

Obe speváčky sa špecializujú na interpretáciu starej hudby. Petra Noskaiová patrí k európskej špičke a spolupracuje s poprednými európskymi ansámblami starej hudby.

Talian Claudio Monteverdi (1567 – 1643) bol najvýznamnejším skladateľom duchovnej hudby pre Johannom Sebastianom Bachom. Jeho hudba, hoci vznikala takmer pred pol tisícročím, dodnes fascinuje svojim špecifickým charakterom. Zborové a sólové kompozície tohto skladateľa uvedie ansámbel Lorem ipsum a speváčka Zuzana Marczelová na záverečnom koncerte v sobotu 10. mája.

(Tlačová správa)

Ulož ako PDF
Napísal 18. marca 2014 7:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.