reklama

V historických objektoch bude opäť znieť klasická hudba. Začína sa festival Trnavská hudobná jar 2022

Najlepšie skladby klasickej hudby zaznejú od 1. mája do 10. júna vo veľkolepých priestoroch v centre Trnavy. Festival s názvom Trnavská hudobná jar 2022 slávnostne otvoria v nedeľu v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika.

V poradí 54. ročník festivalu zaháji herec trnavského divadla Tomáš Mosný prednesením básne Jarný pozdrav od Friedricha Schillera, ktorú pri tejto príležitosti preložil básnik a germanista Ladislav Šimon. V slovenskom preklade zaznie vo svetovej premiére už túto nedeľu večer.

„V nedávno zrekonštruovanej sále Divadla Jána Palárika sa prestaví aj jedno z najvýznamnejších kvartet Viedne – Varga Quartett s koncertom Poézia hudby – hudba poézie,“ povedal Stanislav Šurin z Bachovej spoločnosti na Slovensku.

Interpretácie Beethovena, Goetheho, Schillera alebo Schuberta si môže prísť vypočuť verejnosť v nedeľu 1. mája o 19:00 hod.

FOTO: Zaži v Trnave

Trnava je mestom veľkého počtu kostolov, ku ktorým patrí zvuk hrajúceho organu. „Festival Trnavská hudobná jar nadväzuje na tradíciu vážnej hudby v Trnave. Jeho program je aj tento rok vyskladaný zo symfonickej hudby a koncertov unikátnych hudobných nástrojov, ako napríklad organu z roku 1783, ktorý sa nachádza v Bazilike sv. Mikuláša,“ priblížil Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Tohtoročná séria koncertov bude pokračovať aj nasledujúce tri víkendy v máji.

V nedeľu 8. mája predstavia skladby klasickej hudby Tereza Kaban na klavíri a Henryk Blazej na flaute počas koncertu s názvom Chopin a jeho súčasníci. V nedeľu 22. mája sopranistky Gloria Novaková a Tatiana Hajzušová v sprievode klaviristu Roberta Pechanca odohrajú koncert s názvom Piesne a árie 20. storočia. Oba koncerty sa budú konať v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika.

Jedným z výnimočných priestorov, v ktorých sa odohrajú koncerty počas festivalu, bude aj budova Západoslovenského múzea. V piatok 27. mája tu zaznie štvrtý koncert festivalu s názvom Mozartov čarovný roh.

Záverečný koncert sa uskutoční v piatok 10. júna v Bazilike sv. Mikuláša vo veľkom obsadení barokového orchestra, zboru a sólistov súboru Solamente naturali. Koncert s titulom Musica Tirnaviensis (Hudba z Trnavy) predstaví duchovné skladby, ktoré počúvali naši predkovia v trnavských chrámoch v 18. a 19. storočí.

Viac informácií o podujatí nájdete na stránke www.trnavskajar.com.

Ulož ako PDF
Napísal 28. apríla 2022 16:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.