reklama

Výrub stromov v lesoparku pri Kamennom mlyne bol podľa okresnej prokurátorky nelegálny

Výrub niekoľkých desiatok stromov, ku ktorému došlo v marci tohto roka v lesoparku pri Kamennom mlyne pre plánovanú výstavbu spojovacej komunikácie bol podľa okresnej prokurátorky Marcely Schmidtovej nelegálny (článok o výrube je tu).

Prokurátorka Okresnej prokuratúry v Trnave vydala 19. mája 2014 uznesenie, v ktorom zrušila uznesenie vyšetrovateľa OR PZ v Trnave z 28. marca. Konštatovala, že výrub stromov nie je v súlade so zákonom a uložila poverenému vyšetrovateľovi policajného zboru, aby vo veci znovu konal a rozhodol.

vyrub-lesopark-5
Stromy v lesoparku rúbali 12. marca 2014

Schmidtová tak vyjadrila nesúhlas so zamietnutím trestného oznámenia vo veci podozrenia z prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, rovnako aj so stanoviskom mesta Trnava, podľa ktorého sa výrub uskutočnil v súlade so zákonom, s územným plánom mesta a na základe právoplatne vydaných stavebných povolení.

Výruby sa uskutočnili na pozemkoch súkromných majiteľov, a tiež na pozemkoch neznámych vlastníkov.

Vec ako prvý priamo na mieste napadol mestský poslanec Matej Lančarič. Na pracovníkov, ktorí výruby realizovali, zavolal políciu a podal trestné oznámenie. Polícia vec zamietla, Lančarič sa odvolal a podal sťažnosť.

Polícia prostredníctvom hovorkyne hneď na druhý deň po realizovaní výrubov a podaní trestného oznámenia zverejnila stanovisko, kde uviedla, že „nebolo zistené žiadne porušenie zákona, polícia naďalej pokračuje v preverovaní podaného trestného oznámenia„.

Podľa môjho názoru sa výrub uskutočnil v rozpore so zákonom, bez súvisiaceho staebného povolenia a v čase vegatečného pokoja. Polícia mala iný názor, naopak prokurátorka sa s týmto mojím tvrdením stotožnila,“ konštatuje Lančarič.

Prokurátorka M. Schmidtová uvádza, že „poverený príslušník PZ vydaním napadnutého uznesenia rozhodol jednoznačne predčasne„.

Poukazuje aj na skutočnosť, že výrub sa zrejme realizoval aj na dvoch parcelách, ktoré sa v stavebnom rozhodnutí nenachádzajú.

Preto odôvodňovať oprávnenosť výrubu predmentných drevín uvedeným stavebným povolením neprichádza do úvahy. Naviac zo spisového materiálu nie je zrejmé, či boli pri výrube dodržané aj ďalšie podmienky, predovšetkým podmienka týkajúca sa vegetačného pokoja,“ skonštatovala.

M. Schmidtová sa z uvedených dôvodov nestotožnila s postupom policajného vyšetrovateľa.

Mám za to, že po zistení rozsahu výrubu za účelom právnej kvalifikácie je na mieste začať trestné stíhanie v zmysle ustanovenia §199 ods. 1 Trestného poriadku,“ odôvodňuje prokurátorka Okresnej prokuratúry v Trnave.

O vyjadrenie k uzneseniu prokuratúry sme požiadali aj mesto Trnava.

vyrub-lesopark-6
Chodník pre peších pretne spojovacia komunikácia do novej IBV Kamenný mlyn

Chodník vedúci cez lesopark do Kamenného mlyna má pretnúť cesta a v úseku pod stožiarmi vysokého napätia vznikne križovatka. Proti tomuto riešeniu protestovali stovky Trnavčanov.

Dotknutý priestor dokonca vyhlásili obyvatelia mesta v septembri 2013 za územie chránené občanmi.

Riešenie tohto dopravného napojenia bolo odsúhlasené v už vydaných územných rozhodnutiach pred niekoľkými rokmi za bývalého vedenia mesta.

V prvej urbanistickej štúdii v roku 1997 bolo navrhnuté pripojenie IBV popri železničnej trati ešte pred začiatkom lesoparku. V roku 2006 navrhli vlastníci pozemkov súčasné pripojenie pod stĺpmi vysokého napätia a aj ďalšie pripojenie, ktoré by prechádzalo priamo cez lesopark v časti bližšie ku Kolibe. Druhý rez lesoparkom však mesto zamietlo.

S výstavbou rodinných domov a bytov v obytnej zóne Kamenný mlyn počíta Územný plán mesta Trnava už od roku 1993.

Súčasné vedenie mesta vysvetľuje, že zastavenie dlhoročného rozbehnutého procesu prípravy územia pre výstavbu novej IBV by viedlo k súdnym sporom, ktoré by mesto s veľkou pravdepodobnosťou prehralo – a bolo by nútené platiť. To by zrejme stálo mestský rozpočet milióny eur.

UZNESENIE PROKURÁTORKY (pre zväčšnie kliknite na obrázok):
uznesenie-vyrub-lesopark

Ulož ako PDF
Napísal 29. mája 2014 13:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Výrub stromov v lesoparku pri Kamennom mlyne bol podľa okresnej prokurátorky nelegálny”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.