reklama

Obnova Univerzitného námestia si vyžiada výrub ôsmich starých stromov

Pripravovaná obnova priestorov Univerzitného námestia v Trnave medzi budovou bývalej lekárskej fakulty a Katedrálou sv. Jána Krstiteľa si vyžiada podľa návrhu mesta výrub ôsmich stromov.

Odstránenie drevín zdôvodňuje mestský úrad „zlým zdravotným stavom a realizáciou obnovy verejného priestranstva Univerzitného námestia„.

Z parčíka plánujú vyrúbať topoľ biely, dva javory mliečne, javor horský, morušu, smrek pichľavý, čerešňu píkatú a jedľu srienistú.

Lipy umiestnené priamo pred budovou majú zostať zachované, navrhnutý výrub sa týka najmä drevín vysadených v rohu parčíka pri križovatke s Hollého ulicou.

univerzitny-parcik-1
univerzitny-parcik-2
Pohľad na Univerzitné námestie

O zámere zrekonštruovať Univerzitné námestie sme informovali už v apríli.

Architektonická štúdia počíta s celkovou úpravou plochy pred budovou lekárskej fakulty, ktorá je v nevyhovujúcom stave.

Priestor v súčasnosti neposkytuje komunikačné, ani pobytové možnosti. Chodníky vo vnútri parku sú v zlom stavebno – technickom stave, minimálne využívané kvôli ich neúčelnému trasovaniu. Koncept je riešený tak, aby vznikol príjemný priestor pre čo najširšiu štruktúru obyvateľov, nielen pre návštevníkov kostola a školy, ale aj pre návštevníkov mesta a turistov. Zámerom úprav je sfunkčniť daný priestor v smere posilnenia komunikačných väzieb, oddychu v zeleni a krátkodobého pobytu v jednej z najviac exponovaných lokalít mesta,“ vysvetľuje mesto Trnava v predloženom projekte.

Hlavnou ideou návrhu rekonštrukcie je vytvorenie miesta pre bezbariérovú komunikáciu obyvateľov s možnosťou krátkodobého pobytu v zeleni, umocneného daným historickým prostredím.

Štúdia počíta s nahradením vyrúbaných stromov novými. “Stromy v dospelosti dosiahnu rozmery malých stromov a budú mať usporiadaný tvar koruny. Môže tu byť uplatnený aj druh, ktorý na jar zakvitne, avšak nezaplodí. Stromy musia svojou veľkosťou umožniť priehľady Univerzitného námestia,” uvádza sa v zámere.

V rekultivovanom priestore má pribudnúť päť nových lucernových svetiel, počíta sa s renováciou súčasných a doplnením piatich nových lavičiek, plánuje sa aj inštalácia fontány v strede parčíka, úprava chodníkov a zväčšenie plochy trávnika o 100 metrov štvorcových s možnosťou posedenia.

univ-nam-1
Priestor pred budovou bývalej lekárskej fakulty

Konanie na vydanie súhlasu na výrub stromov na Univerzitnom námestí začalo 17. októbra.

Zúčastniť sa ho môže aj verejnosť s podmienkou doručenia písomného alebo elektronického potvrdenia záujmu byť účastníkom konania v termíne do 30. októbra 2013 na adrese jana.galkova@trnava.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 22. októbra 2013 13:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Obnova Univerzitného námestia si vyžiada výrub ôsmich starých stromov”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.