reklama

Obnova Univerzitného námestia si vyžiada výrub ôsmich starých stromov

Pripravovaná obnova priestorov Univerzitného námestia v Trnave medzi budovou bývalej lekárskej fakulty a Katedrálou sv. Jána Krstiteľa si vyžiada podľa návrhu mesta výrub ôsmich stromov.

Odstránenie drevín zdôvodňuje mestský úrad „zlým zdravotným stavom a realizáciou obnovy verejného priestranstva Univerzitného námestia„.

Z parčíka plánujú vyrúbať topoľ biely, dva javory mliečne, javor horský, morušu, smrek pichľavý, čerešňu píkatú a jedľu srienistú.

Lipy umiestnené priamo pred budovou majú zostať zachované, navrhnutý výrub sa týka najmä drevín vysadených v rohu parčíka pri križovatke s Hollého ulicou.

univerzitny-parcik-1
univerzitny-parcik-2
Pohľad na Univerzitné námestie

O zámere zrekonštruovať Univerzitné námestie sme informovali už v apríli.

Architektonická štúdia počíta s celkovou úpravou plochy pred budovou lekárskej fakulty, ktorá je v nevyhovujúcom stave.

Priestor v súčasnosti neposkytuje komunikačné, ani pobytové možnosti. Chodníky vo vnútri parku sú v zlom stavebno – technickom stave, minimálne využívané kvôli ich neúčelnému trasovaniu. Koncept je riešený tak, aby vznikol príjemný priestor pre čo najširšiu štruktúru obyvateľov, nielen pre návštevníkov kostola a školy, ale aj pre návštevníkov mesta a turistov. Zámerom úprav je sfunkčniť daný priestor v smere posilnenia komunikačných väzieb, oddychu v zeleni a krátkodobého pobytu v jednej z najviac exponovaných lokalít mesta,“ vysvetľuje mesto Trnava v predloženom projekte.

Hlavnou ideou návrhu rekonštrukcie je vytvorenie miesta pre bezbariérovú komunikáciu obyvateľov s možnosťou krátkodobého pobytu v zeleni, umocneného daným historickým prostredím.

Štúdia počíta s nahradením vyrúbaných stromov novými. “Stromy v dospelosti dosiahnu rozmery malých stromov a budú mať usporiadaný tvar koruny. Môže tu byť uplatnený aj druh, ktorý na jar zakvitne, avšak nezaplodí. Stromy musia svojou veľkosťou umožniť priehľady Univerzitného námestia,” uvádza sa v zámere.

V rekultivovanom priestore má pribudnúť päť nových lucernových svetiel, počíta sa s renováciou súčasných a doplnením piatich nových lavičiek, plánuje sa aj inštalácia fontány v strede parčíka, úprava chodníkov a zväčšenie plochy trávnika o 100 metrov štvorcových s možnosťou posedenia.

univ-nam-1
Priestor pred budovou bývalej lekárskej fakulty

Konanie na vydanie súhlasu na výrub stromov na Univerzitnom námestí začalo 17. októbra.

Zúčastniť sa ho môže aj verejnosť s podmienkou doručenia písomného alebo elektronického potvrdenia záujmu byť účastníkom konania v termíne do 30. októbra 2013 na adrese jana.galkova@trnava.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 22. októbra 2013 13:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Obnova Univerzitného námestia si vyžiada výrub ôsmich starých stromov”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.