reklama

Mesto pripravuje obnovu Univerzitného námestia

Pripravovaná rekultivácia priestorov Univerzitného námestia v Trnave medzi budovou bývalej lekárskej fakulty a Katedrálou sv. Jána Krstiteľa má nadviazať na vlaňajšiu výstavbu Univerzitného parčíka.

Obnovu a rekonštrukciu verejných priestorov plánuje realizovať mesto ešte v tomto roku.

Architektonická štúdia počíta s celkovou úpravou plochy pre budovou lekárskej fakulty, ktorá je v nevyhovujúcom stave.

univ-nam-1
Pohľad na priestor pred budovou bývalej lekárskej fakulty

V súčasnosti tento priestor neposkytuje komunikačné, ani pobytové možnosti. Chodníky vo vnútri parku sú v zlom stavebno – technickom stave, minimálne využívané kvôli ich neúčelnému trasovaniu. Koncept je riešený tak, aby vznikol príjemný priestor pre čo najširšiu štruktúru obyvateľov, nielen pre návštevníkov kostola a školy, ale aj pre návštevníkov mesta a turistov. Zámerom úprav je sfunkčniť daný priestor v smere posilnenia komunikačných väzieb, oddychu v zeleni a  krátkodobého pobytu v jednej z najviac exponovaných lokalít mesta.
Má tu vzniknúť miesto, z ktorého bude vnímaná okolitá architektúra a tie najvýznamnejšie pohľady, hlavne na univerzitný kostol s priľahlým komplexom objektov zapísaných v  ústrednom zozname pamiatkového fondu. Park uľahčí aj pešiu komunikáciu v danom priestore a vytvorí tak miesto pre spoločenské kontakty. Upravený priestor Univerzitného námestia sa stane vo väzbe na v minulom roku vybudovanú prvú etapu Univerzitného parčíka súčasťou kultivovaného verejného univerzitného prostredia v centre mesta
,” uvádza textová časť štúdie, ktorú vypracoval odbor územného rozvoja a koncepcií mestského úradu.

Hlavnou ideou návrhu je vytvoriť miesto pre bezbariérovú komunikáciu obyvateľov s možnosťou krátkodobého pobytu v zeleni, umocneného daným historickým prostredím. Súčasťou návrhu je aj kruhový oddychový priestor s  malou fontánkou.

Prvok vody dodá podľa mestských architektov priestoru potrebnú pocitovú atraktivitu v letných mesiacoch. Priestor má byť atraktívnejším aj vo väzbe na historický objekt Trnavskej univerzity, keďže je miestom stretávania sa mladých ľudí. Lokalitu vzhľadom na blízkosť univerzitného kostola vyhľadávajú aj starší Trnavčania.

Projekt počíta s renováciou súčasných desiatich lavičiek a doplnením ďalších piatich nových lavičiek. Uvažuje sa aj o rozdelení sedacej plochy na samostatné časti pre jednu osobu s doplnením opierok na ruky, aby lavičky slúžili len na sedenie.

Fontánka s jedným prúdom má byť inštalovaná v strede parčíka.

univ-nam-2
univ-nam-3
Panoramatické pohľady. Pre zväčšenie kliknite na obrázky

Štúdia počíta s odstránením siedmich kusov poškodených stromov ešte v priebehu tejto jari. Namiesto nich mesto vysadí sedem listnatých stromov.

Stromy v dospelosti dosiahnu rozmery malých stromov a budú mať usporiadaný tvar koruny. Môže tu byť uplatnený aj druh, ktorý na jar zakvitne, avšak nezaplodí. Stromy musia svojou veľkosťou umožniť priehľady Univerzitného námestia,” uvádza sa v zámere.

Pôvodná plocha trávnika bude zväčšená približne o 100 metrov štvorcových. Na jeho obnovu použijú odolnú ihriskovú zmes, aby trávnik po vypestovaní mohol slúžiť návštevníkom aj na prípadné posedenie.

V rekultivovanom priestore pribudne aj päť nových lucernových svetiel a odpadkové koše.

Ulož ako PDF
Napísal 11. apríla 2013 14:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

15 komentárov pre “Mesto pripravuje obnovu Univerzitného námestia”

 1. 1
  ... says:

  Paci sa mi zamer rekonstrukcie! Avsak stale nechapem preco sa vsetko naokolo rekonstruuje v historizujucom duchu a Hlavna ulica, pesia zona bude moderna!? Na meste p.Horak, hlavny architekt mesta Trnava zrejme spi, alebo nic nerobi, ale o tom neskor v samostatnom blogu ktory coskoro pride… :)

 2. 2
  papula says:

  Uvažuje sa aj o rozdelení sedacej plochy na samostatné časti pre jednu osobu s doplnením opierok na ruky, aby lavičky slúžili len na sedenie.
  To akoze opierky na ruky maju zabranit tomu, aby sa niekto rozvaloval a spal na lavicke…. vsak spat sa da aj po sediacky a bezdomovci o tom tiez urcite vedia.

 3. 3
  betka says:

  len nech to neskonci ako totalne neutulny univerzitny parcik…samozrejme s fontankou! ta je najviac potrebna!! fontanky, beton, nove chodniky, mlade stromceky, ktore sa dalsej sezony vacsinou ani nedoziju….a pritom by stacilo len viac laviciek, tie co su tam pri ceste s vyhladom na cestu, vsadit viac do parku a udrziavat cistotu… naco to cele treba prekopat, vykachlickovat a “fontankovat”??

 4. 4
  mišo says:

  No, mám dojem, že ľuďom sa zavďačiť nedá. Keď sa nič nerobí, je zle a keď sa niečo robí, tiež je zle. Ľudia, čo by ste vlastne chceli?

  • 4.1
   Leonard says:

   Čo by sme chceli? Aby sa robilo poriadne.

   • 4.1.1
    mišo says:

    Otázne je, čo je to “poriadne”. Jeden chce veľkú fontánu, druhý fontánu vôbec nechce… Tak čí názor sa má brať do úvahy? Čí názor je ten správny a pravý? Koľko ľudí, toľko chutí, pre každého znamená “poriadne” niečo iné.

 5. 5
  mojko says:

  Jednu po papuli…

 6. 6
  dodo says:

  tato rekonstrukcia moze byt, ten park teraz vyzera fakt blbo.

  • 6.1
   Tomi says:

   Presne tak, plne vitam rekonstrukciu tohto parku! Je to druhe najkrajsie namestie v Trnave (po Mikulaskom), ktore si ju jednoznacne zasluzi! Prave preto by bolo potrebne spravit to na urovni, aby to bolo raz a navzdy pekne. Len mam trochu obavy z tych vyjadreni, ze tam bude mala fontanka s jednym prudikom vody.
   Pani architekti a vedenie mesta: mohli by ste byt trochu velkorysejsi a vybudovat na tomto namesti pri Katedrale, ktoru nam cele slovensko moze zavidiet, peknu, velkorysu a na urovni fontanu. Male fontanky s jednym prudikom patria do okrajovych casti mesta.

   • 6.1.1
    . says:

    Ak by som mohol, tak by som zrušil i prejazdovú cestu z Hornopotočnej po Hollého/Invalidská a námestie by tak dostalo charakter celku. Myslím si, že sochárske diela sú predurčené na dominanciu tej plochy a veľká fontána by potláčala.
    Tiež by som bol inak riešil Univerzitný parčík a to náznakom potôčika popri ceste Hornopotočnej ulice, pretože tade pôvodne i tiekol.Tiež by som premiestnil sochu Bernoláka na kraj parčíka chrbtom k univerzitnej budove. Myslím si, že Bernolák svojim významom patrí do centra mesta. Ale i terajšie riešenie sa mi páči, zvlášť preto lebo som to tam videl väčšinou obsadené študentami a to je dobre.

    • 6.1.1.1
     Juraj Zamborský says:

     Ja len k tomu poslednému návrhu na premiestnenie Bernolíka späť do centra mesta – pôvodne mal tento pamätník, ešte v čase keď sa vytváral, stáť priamo pred Katedrálou avšak vtedajším pánom mesta sa nepozdávala prílišná “modernosť” pamätníka a tak ho poslali tak povediac za mesto – k Bernolákovej bráne – myslím si, že nápad osádzania tohoto pamätníka k Trnavskej univerzite je mierne odveci. Skôr ak by sa v Trnave mala stavať socha tak by mohla patriť 3 osobnostiam – Ludovít I. Veĺký z rodu Anjou – ktorý zomrel v kráľovskej kúrii na mieste kde dnes stojí pošta – novostavba stojaca vedľa pošty sa nie nadarmo nazýva “U kráľa Ludovíta”, ďalším uhorským kráľom, ktorý by mohol mat v Trnave aspoň pripomienku je BELO IV. a potom tretou osobou by mohol byť Peter Pazmany – ktory ale uz ma svoj pamatník vo vestibule trnavskej univerzity :)

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.