reklama

Mesto pripravuje obnovu Univerzitného námestia

Pripravovaná rekultivácia priestorov Univerzitného námestia v Trnave medzi budovou bývalej lekárskej fakulty a Katedrálou sv. Jána Krstiteľa má nadviazať na vlaňajšiu výstavbu Univerzitného parčíka.

Obnovu a rekonštrukciu verejných priestorov plánuje realizovať mesto ešte v tomto roku.

Architektonická štúdia počíta s celkovou úpravou plochy pre budovou lekárskej fakulty, ktorá je v nevyhovujúcom stave.

univ-nam-1
Pohľad na priestor pred budovou bývalej lekárskej fakulty

V súčasnosti tento priestor neposkytuje komunikačné, ani pobytové možnosti. Chodníky vo vnútri parku sú v zlom stavebno – technickom stave, minimálne využívané kvôli ich neúčelnému trasovaniu. Koncept je riešený tak, aby vznikol príjemný priestor pre čo najširšiu štruktúru obyvateľov, nielen pre návštevníkov kostola a školy, ale aj pre návštevníkov mesta a turistov. Zámerom úprav je sfunkčniť daný priestor v smere posilnenia komunikačných väzieb, oddychu v zeleni a  krátkodobého pobytu v jednej z najviac exponovaných lokalít mesta.
Má tu vzniknúť miesto, z ktorého bude vnímaná okolitá architektúra a tie najvýznamnejšie pohľady, hlavne na univerzitný kostol s priľahlým komplexom objektov zapísaných v  ústrednom zozname pamiatkového fondu. Park uľahčí aj pešiu komunikáciu v danom priestore a vytvorí tak miesto pre spoločenské kontakty. Upravený priestor Univerzitného námestia sa stane vo väzbe na v minulom roku vybudovanú prvú etapu Univerzitného parčíka súčasťou kultivovaného verejného univerzitného prostredia v centre mesta
,“ uvádza textová časť štúdie, ktorú vypracoval odbor územného rozvoja a koncepcií mestského úradu.

Hlavnou ideou návrhu je vytvoriť miesto pre bezbariérovú komunikáciu obyvateľov s možnosťou krátkodobého pobytu v zeleni, umocneného daným historickým prostredím. Súčasťou návrhu je aj kruhový oddychový priestor s  malou fontánkou.

Prvok vody dodá podľa mestských architektov priestoru potrebnú pocitovú atraktivitu v letných mesiacoch. Priestor má byť atraktívnejším aj vo väzbe na historický objekt Trnavskej univerzity, keďže je miestom stretávania sa mladých ľudí. Lokalitu vzhľadom na blízkosť univerzitného kostola vyhľadávajú aj starší Trnavčania.

Projekt počíta s renováciou súčasných desiatich lavičiek a doplnením ďalších piatich nových lavičiek. Uvažuje sa aj o rozdelení sedacej plochy na samostatné časti pre jednu osobu s doplnením opierok na ruky, aby lavičky slúžili len na sedenie.

Fontánka s jedným prúdom má byť inštalovaná v strede parčíka.

univ-nam-2
univ-nam-3
Panoramatické pohľady. Pre zväčšenie kliknite na obrázky

Štúdia počíta s odstránením siedmich kusov poškodených stromov ešte v priebehu tejto jari. Namiesto nich mesto vysadí sedem listnatých stromov.

Stromy v dospelosti dosiahnu rozmery malých stromov a budú mať usporiadaný tvar koruny. Môže tu byť uplatnený aj druh, ktorý na jar zakvitne, avšak nezaplodí. Stromy musia svojou veľkosťou umožniť priehľady Univerzitného námestia,“ uvádza sa v zámere.

Pôvodná plocha trávnika bude zväčšená približne o 100 metrov štvorcových. Na jeho obnovu použijú odolnú ihriskovú zmes, aby trávnik po vypestovaní mohol slúžiť návštevníkom aj na prípadné posedenie.

V rekultivovanom priestore pribudne aj päť nových lucernových svetiel a odpadkové koše.

Ulož ako PDF
Napísal 11. apríla 2013 14:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto pripravuje obnovu Univerzitného námestia”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.