reklama

Mesto ukončilo komplexnú obnovu Námestia SNP

Komplexná obnova Námestia SNP je úspešne ukončená. Ako informovalo mesto 6. decembra 2023, rekonštrukcia priniesla moderný, estetický a bezpečný verejný priestor, novú zeleň aj odkaz na históriu tohto miesta, pričom nadviazala na nedávno zrekonštruovaný Ružový park v jeho blízkosti. Stavebné práce sa začali v polovici januára 2023.

Architektonický návrh od Ateliéru DV vrátil námestiu jeho podobu z 20. rokov minulého storočia z dielne architekta Josefa Mareka. Jej súčasťou sú aj repliky pôvodných barokových sôch sv. Jozefa a Panny Márie na mieste niekdajšieho mosta.

Parčík tiež dostal nové oplotenie, obnovila sa fontána, zaujímavým novým kompozičným prvkom pešej zóny je priestorová́ prezentácia Dolnej brány. Ďalšie výsledky archeologického prieskumu – pozostatky barbakanu, opevnenia, kostola a mostu – sú prezentované odlišnou dlažbou na spevnených plochách.

FOTO: Mesto Trnava

Súčasťou vizuálnej, technickej aj ideovej premeny námestia sú sadové úpravy, riešenia chodníkov, komunikácií aj inštalácia nového mobiliáru a prvkov drobnej architektúry v podobe lucerien, lavičiek, stojanov na bicykle či odpadkových košov.

Na námestí opäť stojí aj bronzový Pamätník osloboditeľov, oproti pôvodnej poloohe je posunutý o desať metrov smerom k Hlavnej ulici a otočený o 90 stupňov k Hospodárskej ulici.

Jeden z najväčších projektov mesta v tomto roku stál takmer 2,6 milióna eur, pričom viac než 1,8 milióna eur získalo Mesto Trnava z Integrovaného regionálneho operačného systému (IROP) 2014 – 2022.

„Opäť sme ukázali našu pripravenosť na eurofondové výzvy a vďaka kvalite projektu sme z mestského rozpočtu ušetrili významnú sumu, ktorú môžeme použiť na ďalšie investície,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka.

Rekonštrukcia zmenila Námestie SNP na pešiu zónu. Medzi stanicou a centrom mesta denne prejdú tisícky chodcov – doteraz bez toho, aby sa tu zdržali dlhšie.

„Po novom bude námestie miestom, kde si v peknom počasí radi posedíte a doprajete chvíľu relaxu. Svoju krásu naplno ukáže po zime. Spolu s rozkvitnutým Ružovým parkom budú patriť k najkrajším miestam v centre Trnavy,“ konštatuje trnavská radnica.

FOTO: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 7. decembra 2023 7:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.