reklama

Obnova Námestia SNP sa chýli k záveru. Vplyvom viacerých nepredpokladných zmien sa cena rekonštruckie navýšila o 311-tisíc eur

Najväčšia investičná akcia roka 2023 v Trnave – komplexná rekonštrukcia Námestia SNP sa chýli k záveru. Ako informovala radnica, predpokladaný termín ukončenia stavebných prác je november 2023. Rekonštrukčné práce začali v januári tohto roka a pôvodne mali stáť 2 milióny 769-tisíc eur eur s DPH. V prvej polovici septembra podpísalo mesto so zhotoviteľskou spoločnosťou INGDOP dodatok k zmluve, v ktorom cena diela narástla o 311-tisíc eur na 3 milióny 80-tisíc eur. Obnova bude z veľkej časti hradená z eurofondov, Trnava získala na rekonštrukciu námestia 1,84 milióna eur. Podmienkou čerpania dotácie je, aby boli práce ukončené v roku 2023.

Dôvodom navýšenia je séria zmien, ktoré sa ukázali až počas samotnej realizácie a bolo ich potrebné vykonať v podobe prác aj materiálu naviac.

Nepredpokladané zmeny v stave podložia a jeho posilnenie, rozšírenie pešej zóny aj na plochu námestie SNP, nový spôsob kotvenia pamätníka, doplnenie odvodňovacieho žľabu, obkladov, úprava a doplnenie časti kamenného vydláždenia koryta Trnávky, požiadavky na riešenie prezentácie nájdených archeologických pozostatkov v spevnených plochách námestia či nové výstuže posilnenia železobetónovej dosky pod pamätníkom – to je len časť dôvodov zvýšených nákladov na rekonštrukciu.


Rekonštrukcia námestia

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Súčasťou vizuálnej, technickej aj ideovej premeny námestia sú sadové úpravy, riešenia chodníkov, komunikácií aj inštalácia nového mobiliáru a prvkov drobnej architektúry v podobe lucerien, lavičiek, stojanov na bicykle či odpadkových košov.

„Počas rekontrukčných prác boli zrealizované búracie práce na spevnených plochách, pamätníku oslobodenia, múriku v parčíku, cestnom moste a iných stavebných objektoch. Následne bol zhotovený nový cestný most nad potokom Trnávka, ďalej boli zrealizované podkladové vrstvy pre spevnené plochy a mlatový chodník v parčíku. Novú podobu dostali i rozvody technického vybavenia – dažďová kanalizácia, vodovodná prípojka, rozvody NN, rozvody slaboprúdu, rozvody verejného osvetlenia a iné. Momentálne sa finalizuje pokládka dlažieb pre spevnené plochy a finálna vrstva mlatového chodníku,“ priblížilo mesto Trnava aktuálny priebeh stavebných prác na začiatku októbra.

Na námestí už opäť stojí aj bronzový Pamätník osloboditeľov, oproti pôvodnej poloohe je posunutý o desať metrov smerom k Hlavnej ulici a otočený o 90 stupňov k Hospodárskej ulici.


Na konci septembra vrátili na námestie Pamätník osloboditeľov

FOTO: Lukáš Patrik / Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 5. októbra 2023 10:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.