reklama

Komplexná obnova Námestia SNP má stavebné povolenie, radnica chce zámer financovať aj cez eurofondy

Mesto Trnava získalo na konci decembra 2021 stavebné povolenie pre projekt obnovy Námestia SNP. Na spolufinancovanie investičného zámeru v predokladanej hodnote 2,8 milióna eur chce radnica získať prostriedky z eurofondov.

Komplexnú obnovu Námestia SNP v širšom centre Trnavy pripravuje radnica už viac ako päť rokov.

Súčasťou vizuálnej, technickej aj ideovej premeny verejných priestranstiev budú sadové úpravy, riešenia chodníkov, komunikácií, inštalácia nového mobiláru a prvkov drobnej architektúry, premiestnenie pamätníka oslobodenia a pamätníka nespravodlivo prenasledovaných, oprava betónového mostného prekrytia Trnávky, ale aj verejné osvetlenie, úpravy kanalizácie či prekládky rozvodov elektriny.

„Architektonický návrh z dielne Ateliéru DV je návratom k pôvodnej podobe námestia z dvadsiatych rokov 20. storočia od architekta Josefa Mareka. Predpokladaná hodnota komplexnej rekonštrukcie tohto verejného priestoru, vrátane opráv unikátneho betónového mostného prekrytia Trnávky a pamätníka Víťazstvo je viac ako 2,8 mil. eur. Tak ako pri všetkých projektoch tohto typu budeme aj v tomto prípade hľadať možnosti spolufinancovania z eurofondov,“ uviedol primátor Peter Bročka.

Vizualizácia: Mesto Trnava / Ateliér DV

Radnica pokračuje v snahe utlmiť motorovú dopravu v lokalite a niekoľkými obmedzeniami automobilovej dopravy chce posilniť „bezpečný bezbariérový nástup peších v smere od železničnej stanice do Hlavnej ulice ako pešej zóny a Streleckej ulice“.

„Projekt rieši obnovu priestoru Námestia SNP, ktorá spočíva v jeho vzájomnom prepojení na okolité priestory a to na Hlavnú ulicu, nedávno zrekonštruovaný parčík pri evanjelickom kostole a Ružový park, s rešpektovaním typologických odlišností námestia a parku. Medzi ústredné zámery patrí aj koncepčná úprava v umiestnení pamätníkov, barokových sôch, ktoré boli v rôznom čase nekoncepčne lokalizované,“ zhrnuli autori zámeru v projektovej dokumentácii.

V minulosti mesto zvažovalo premiestnenie pamätníka oslobodenia z roku 1959 od sochára Ladislava Snopeka na Študentskú ulicu, napokon však pamätník zostáva súčasťou Námestia SNP.

„Nové navrhované umiestnenie pamätníka bude v centrálnej kompozičnej osovej línií parčíka a prekrytia Trnávky. Prvky parčíka (M.R.Štefánika, barokových sôch, fontány a pamätníka nespravodlivo prenasledovaných) budú vzájomne v kompozičnej osi námestia a budú vytvárať uzavretý homogénny priestor,“ konštatujú autori projektu.

V rámci obnovy námeste bude umiestnených 29 svetelných lucerien, pôvodný mobiliár nahradí dvadsať nových lavičiek, 21 stojanov na bicykle, vyše dve desiatky nových odpadkových košov, ako aj štyri informačné panely. Rekonštrukcie sa dočká aj jestvujúca fontána z roku 1925.

Súčasťou sadových úprav priestranstva budú novovysadené stromy, živý plot, v centrálnej časti parčíka bude okolo kruhovej fontány založený kvetinový záhon.

Konkrétne termíny začatia stavebných prác v súčasnosti nie sú známe. Ako bolo spomenuté na začiatku, mesto sa bude uchádzať o finančné zdroje na obnovu námestia z eurofondov prostredníctvom vyhlásených výziev. Zároveň bude potrebné prostredníctvom verejnej súťaže nájsť zhotoviteľa rekonštrukcie.Vizualizácie: Mesto Trnava / Ateliér DV

Ulož ako PDF
Napísal 14. januára 2022 10:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.