reklama

Najväčšou investičnou akciou má byť v roku 2023 komplexná obnova Námestia SNP

Najväčšou investičnou akciou v Trnave má byť v roku 2023 komplexná obnova Námestia SNP v centrálnej mestskej zóne. Zámer disponuje právoplatným stavebným povolením.

„Po všetkých peripetiách, ktoré sme si prežili počas prípravy projektu, budem veľmi rád, že v roku 2023 sa nám podarí začať so stavebnými prácami na rekonštrukcii Námestia SNP. Mala by to byť najviac viditeľná investičná akcia v budúcom roku,“ skonštatoval primátor Peter Bročka.

Komplexnú obnovu Námestia SNP v širšom centre Trnavy pripravuje radnica už takmer šesť rokov. V roku 2021 boli predpokladané náklady stanovené na základe projektovej dokumentácie na 2,8 milióna eur.

Obnova bude z veľkej časti hradená aj z eurofondov, Trnava získala na rekonštrukciu námestia 1,84 milióna eur.

Vizualizácia: Mesto Trnava / Ateliér DV

Súčasťou vizuálnej, technickej aj ideovej premeny verejných priestranstiev budú sadové úpravy, riešenia chodníkov, komunikácií, inštalácia nového mobiláru a prvkov drobnej architektúry, premiestnenie pamätníka oslobodenia a pamätníka nespravodlivo prenasledovaných, oprava betónového mostného prekrytia Trnávky, ale aj verejné osvetlenie, úpravy kanalizácie či prekládky rozvodov elektriny.

„Architektonický návrh z dielne Ateliéru DV je návratom k pôvodnej podobe námestia z dvadsiatych rokov 20. storočia od architekta Josefa Mareka,“ uviedol trnavský primátor.

Radnica pokračuje v snahe utlmiť motorovú dopravu v lokalite a niekoľkými obmedzeniami automobilovej dopravy chce posilniť „bezpečný bezbariérový nástup peších v smere od železničnej stanice do Hlavnej ulice ako pešej zóny a Streleckej ulice“.

„Projekt rieši obnovu priestoru Námestia SNP, ktorá spočíva v jeho vzájomnom prepojení na okolité priestory a to na Hlavnú ulicu, nedávno zrekonštruovaný parčík pri evanjelickom kostole a Ružový park, s rešpektovaním typologických odlišností námestia a parku. Medzi ústredné zámery patrí aj koncepčná úprava v umiestnení pamätníkov, barokových sôch, ktoré boli v rôznom čase nekoncepčne lokalizované,“ zhrnuli autori zámeru v projektovej dokumentácii.

V minulosti mesto zvažovalo premiestnenie pamätníka oslobodenia z roku 1959 od sochára Ladislava Snopeka na Študentskú ulicu, napokon však pamätník zostáva súčasťou Námestia SNP.

„Nové navrhované umiestnenie pamätníka bude v centrálnej kompozičnej osovej línií parčíka a prekrytia Trnávky. Prvky parčíka (M.R.Štefánika, barokových sôch, fontány a pamätníka nespravodlivo prenasledovaných) budú vzájomne v kompozičnej osi námestia a budú vytvárať uzavretý homogénny priestor,“ konštatujú autori projektu.

V rámci obnovy námeste bude umiestnených 29 svetelných lucerien, pôvodný mobiliár nahradí dvadsať nových lavičiek, 21 stojanov na bicykle, vyše dve desiatky nových odpadkových košov, ako aj štyri informačné panely. Rekonštrukcie sa dočká aj jestvujúca fontána z roku 1925.

Súčasťou sadových úprav priestranstva budú novovysadené stromy, živý plot, v centrálnej časti parčíka bude okolo kruhovej fontány založený kvetinový záhon.Vizualizácie: Mesto Trnava / Ateliér DV

Ulož ako PDF
Napísal 6. decembra 2022 13:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.