reklama

Začala revitalizácia priestorov Univerzitného námestia

Revitalizácia a úprava priestorov Univerzitného námestia v Trnave medzi budovou bývalej lekárskej fakulty a Katedrálou sv. Jána Krstiteľa s cieľom nadviazať na Univerzitný parčík a vytvoriť pre obyvateľov a návštevníkov mesta ďalšiu príležitosť na oddych v zeleni, sa začala.

Sedem stromov, ktoré podľa odborného posudku nemali z hľadiska zdravotného stavu dlhodobú perspektívu prežitia, bude nahradených novými rovnakým počtom odstrastených stromov s obvodom kmeňa približne 20 cm. Vzhľadom na to, že počasie je priaznivé a zem ešte nezamrzla, výsadba šiestich na ružovo kvitnúcich hlohov a jednej lipy malolistej, ktorá prirodzene nadviaže na stromoradie líp pred lekárskou fakultou, sa uskutoční už v týchto dňoch,“ informuje mesto Trnava v tlačovej správe.

Z parčíka postupne odstránia topoľ biely, dva javory mliečne, javor horský, morušu, smrek pichľavý, čerešňu píkatú a jedľu srienistú. Stromy z hľadiska zdravotného stavu nemali dlhodobú perspektívu prežitia.

Lipy umiestnené priamo pred budovou zostanú zachované.

univerzitny-parcik-2
Priestor pred budovou bývalej lekárskej fakulty

Súčasne sa začali aj práce na rekonštrukcii pevných povrchov. Poškodený asfalt z parčíka postupne nahrádza betónová dlažba nových chodníkov.

Nechýba ani bezbariérová úprava nadväzujúca na priechod pre chodcov. Trasy chodníkov sa zmenia tak, aby zodpovedali najpravdepodobnejšiemu smeru pohybu chodcov.

Na jar, po ukončení rekonštrukcie chodníkov, sa dokončia aj úpravy trávnatých častí. Pôvodná plocha trávnika bude zväčšená približne o 100 štvorcových metrov. Na jeho obnovu sa použije odolná ihrisková zmes, aby trávnik po vypestovaní mohol slúžiť návštevníkom aj na prípadné posedenie,“ uvádza trnavská samospráva v tlačovej správe.

univerzitny(1)
univerzitny1
univerzitny2

Foto: Elena Ursinyová

Hlavnou ideou návrhu rekonštrukcie je vytvorenie miesta pre bezbariérovú komunikáciu obyvateľov s možnosťou krátkodobého pobytu v zeleni, umocneného daným historickým prostredím.

V rekultivovanom priestore pribudne nové osvetlenie, počíta sa s renováciou súčasných a doplnením piatich nových lavičiek, do projektu je zahrnutá aj inštalácia fontány v strede parčíka.

Ulož ako PDF
Napísal 18. decembra 2013 9:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Začala revitalizácia priestorov Univerzitného námestia”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.