reklama

9. október – Svetový deň zraku

Človeku bolo daných do vienka päť zmyslov. Jedným z nich je zrak. Zrakom vnímame až 80% podnetov okolo nás. Práve ten je v súčasnej digitálnej dobe najviac namáhaným zmyslom. Dajte si ruku na srdce, ako si svoje oči chránite vy?

Viditeľné svetlo je pre ľudský zrak a zdravie nevyhnutné. Hrá kľúčovú úlohu pre naše zdravie. Má rôzne vlnové dĺžky, má svoje vlastnosti. Nie všetky vlnové dĺžky sú pre nás prospešné. O škodlivosti UV žiarenia a jeho vzťahu k očným chorobám vieme na základe výskumov pomerne veľa. Nedostatočná ochrana (napr. necertifikovanými slnečnými okuliarmi) je príčinou vzniku šedého zákalu a iných neliečiteľných chorôb.

Smartfóny, tablety a LED technológie sa stali bežnou súčasťou nášho života. Digitálna éra sa už dávno neobmedzuje len na svet kancelárie a čím ďalej viac preniká tiež do našich domovov. E-maily kontrolujeme na tabletoch, knihy čítame na elektronických čítačkách a na internete surfujeme priamo z pohodlia svojho gauča.  

zrak-1

Vyše 200 vedcov z Paris Vision Institute a Univerzity Pierre and Marie Curie Sorbonne sa zaoberalo príčinou degenerácie buniek sietnice, predčasného starnutia očí a vekom podmienenej makulárnej degenerácie. Výsledkom ich výskumu je rozdelenie viditeľného svetelného spektra do škodlivých zón.

Jednou z viditeľných zložiek svetla je tzv. modro-fialové svetlo. Ide o svetlo vlnovej dĺžky 415-455 nm. Modro-fialové svetlo je všade okolo nás. Pri pohybe vonku nám jeho intenzitu dávkuje slnko bez ohľadu na počasie. Vo vnútri miestností sú naše oči vystavené jeho nadmernému žiareniu z väčšiny moderných osvetľovacích a zobrazovacích systémov.

Hlavne počítačov, tabletov a smartfónov novej generácie. Modro-fialové svetlo nám preniká hlboko do očí z kompaktných fluorescenčných žiaroviek, zo slnečného svetla prenikajúceho cez okná. Jeho škodlivé účinky sú pre bunky sietnice fatálne. Bez možnosti vrátenia ich funkcií pomocou operácie alebo lasera. 

Hlavnou úlohou Svetového dňa zraku je pripomínať ľuďom, aby nezanedbávali starostlivosť o svoj zrak. Nechajte si svoj zrak skontrolovať!

Vyšetrenie je bezbolestné a trvá len pár minút. V Optik Morvay sa na vyšetrenie môžete objednať online. Vyberte či termín a čas, ktorý vám vyhovuje.

Martin Morvay

zrak-2

zrak-3

Ulož ako PDF
Napísal 5. októbra 2014 11:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.