reklama

Svetový deň zraku v Trnave. Venujte svoju pozornosť prevencii

Svetový deň zraku, ktorý tento rok pripadá na štvrtok 8. októbra, opäť upriami pozornosť na zrak, prevenciu slepoty a problémy či ochorenia, ktoré s videním súvisia.

Už od roku 2002 si každý druhý októbrový štvrtok pripomíname, že o svoj zrak sa treba starať. Prostredníctvom Svetového dňa zraku Svetová zdravotnícka organizácia a Medzinárodná agentúra pre prevenciu slepoty nás upozorňujú, že na svete žije viac ako 285 miliónov ľudí s vážnym poškodením zraku.

Pritom by podľa odborníkov mohlo byť na svete až o 80 % menej slepých ľudí, keby všetci raz za rok podstúpili preventívne očné vyšetrenie.

chrante-oci
Ilustračné foto

V súlade s jedným z cieľov tohto dňa, ktorým je zlepšiť kvalitu života vďaka starostlivosti o zrak, sa v mesiaci september a október uskutoční viacero screeningov pre širokú verejnosť.

V Trnave môžete túto možnosť využiť v prevádzke ARENA Optik. Nachádza sa na 1. podlaží obchodného centra City Arena, hneď vedľa predajne H&M. Ešte ste o nej nepočuli? Pozrite si viac na www.arenaoptik.sk.

Problémy so zrakom znepríjemňujú život množstvu ľudí, ktorí sa návšteve lekára vyhýbajú až dovtedy, kým nie je nevyhnutná. 

Čím možno trpíte? 

Myopia znamená krátkozrakosť, čiže treba spozornieť, keď často žmúrite, aby ste videli do diaľky. Jej opakom je hypermetropia – ďalekozrakosť. Hypermetropovia teda vidia dobre do diaľky, no zle do blízka.

Často ju sprevádza škuľavosť. Akýmsi spojením oboch problémov je astigmatizmus, ktorý ľuďom bráni ostro vidieť do blízka i do diaľky.

Po 40. roku života každého postihuje presbyopia, ktorá nie je zrakovou chybou, ale prirodzenou zmenou videnia prichádzajúcou s vekom. S pribúdajúcim vekom totiž stráca očná šošovka svoju pružnosť, dochádza k obmedzeniu akomodačnej schopnosti a zaostrovania a človek začne potrebovať okuliare na čítanie. 

zrak-info

Ulož ako PDF
Napísal 6. októbra 2015 12:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.