reklama

V areáli bývalej TAZ-ky chcú stavať kogeneračnú elektráreň

Kogeneračnú elektráreň s dodávkou tepla plánuje vybudovať v Trnave spoločnosť Energo CS.

Zariadenie má stáť v areáli bývalých Trnavských automobilových závodov (TAZ), na pozemkoch Trnavskej teplárenskej (TAT). Vyrobené teplo bude vyvedené do odovzdávacej stanice TAT, elektrický výkon poputuje do distribučnej siete spoločnosti Západoslovenská distribučná.

Investor použije technológiu kogenerácie. Elektrina aj teplo sa budú vyrábať v jednom zariadení súčasne. Zariadenia na kombinovanú výrobu tepla a elektrickej energie sú navrhnuté na báze motorgenerátorov – s použitím piestových spaľovacích motorov na zemný plyn. Teplo z motora a spalín bude prostredníctvom výmenníkov odvádzané do uživateľského systému.

Elektráreň má dosiahnuť maximálny elektrický výkon 19,460 MW a tepelný výkon 16,586 MW.

teplaren
Nová elektráreň má stáť v areáli trnavskej teplárne

S realizáciou projektu plánuje investor začať už v tomto roku, so spustením do prevádzky počíta v roku 2015. Životnosť elektrárne má dosiahnuť 40 rokov.

Elektráreň môže vyrobiť maximálne 155 megawattov elektriny a 132 MW tepla ročne.

„Počas prevádzky kogeneračného zdroja bude dochádzať k produkcii emisií. Produkcia emisií neprekračuje emisné limity, a to ani v kumulácii s ostatnými zdrojmi produkcie emisií v blízkosti budúceho energetického zdroja. Prínosy kogenerácie sa môžu priaznivo prejaviť na cenách obidvoch dodávaných energií – elektriny a tepla, čo sa významne prejaví najmä pri náraste cien palív, ktoré je možné očakávať,“ uvádza sa v zámere, ktorý investor predložil v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Najbližšia obytná zóna sa nachádza 450 metrov od objektov budúcej elektrárne.

Spoločnosť Energo CS predpokladá s investičnými nákladmi vo výške 20 miliónov eur.

energo-cs
Výrobný blok kogeneračného zdroja je vyznačený modrou farbou

Foto: Energo CS

Umiestnenie plánovanej elektrárne:

kogeneracka-uzemie

Ulož ako PDF
Napísal 12. októbra 2014 12:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.