reklama

Nemci po 2,5 roku uzavreli stratovú elektráreň v Malženiciach. Investovali tu 400 miliónov eur

Energetický koncern E.ON oznámil odstavenie paroplynovej elektrárne v Malženiciach.

Elektráreň s výkonom 430 MW je vypnutá už od mája tohto roka. Pre nemecký koncern je výroba ekologickej energie zo zemného plynu v súčasnosti ekonomicky nerentabilná.

Malženická elektráreň bola uvedená do prevádzky v decembri 2010. Od tej doby bola vyrábala len 5600 hodín. E.ON však pôvodne plánoval, že elektráreň bude v prevádzke najmenej 4000 až 5000 hodín ročne, napísala agentúra Reuters.

Investícia Nemcov v Malženiciach do modernej elektrárne dosiahla 400 miliónov eur.

malzenice-elektraren
Elektráreň začala fungovať na prelome rokov 2010-2011

Hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský, ktorá je členom skupiny E.ON., pre portál energia.sk uviedol, elektráreň nemôže vytvárať dlhodobo stratu.

Hlavnými dôvodmi ekonomickej straty paroplynu je nízky záujem o elektrinu počas pretrvávajúcej krízy či drahý plyn. Cena elektriny na burze bola pred dvoma rokmi 70 eur za megawatthodinu, dnes sú na úrovni približne 40 eur.

Elektráreň bola počas prevádzky nasadzovaná najmä v čase energetických špičiek. Dnes sa pre vysoké ceny plynu a nízke výkupné ceny ani neoplatí spúšťať.

V čase špičky sa zdroj prevádzkoval na maximálny výkon t.j. 417 MW, mimo špičky bol výkon zdroja v rozsahu od minimálneho výkonu t.j. 230 MW až po maximálny výkon. V roku 2011 elektráreň dodala do siete 847 GWh, v roku 2012 to bolo 436 GWh elektrickej energie. Znížená výroba oproti plánom v rokoch 2011 a 2012 bola zapríčinená poruchou na zariadení elektrárne a taktiež poklesom cien špičkovej elektriny,“ uviedol pre portál energia.sk Vladimír Pestún, konateľ E.ON elektrárne, s.r.o.

E.ON v Malženiciach
Prípravné práce na projekte Elektrárne Malženice začali v októbri 2008, kedy E.ON získal všetky potrebné povolenia.

Celkový inštalovaný výkon elektrárne bude 430 MW a s účinnosťou 58 percent patril medzi technologicky najvyspelejšie a najekologickejšie na Slovensku.

Vďaka doteraz najmodernejšej technológii mohla elektráreň zabezpečiť spoľahlivé dodávky elektriny v množstve, ktoré by dokázalo pokryť spotrebu 600 až 900 – tisíc domácností.

K spusteniu paroplynu do komerčnej prevádzky došlo v decembri 2010.

Elektráreň zamestnávala asi tri desiatky pracovníkov.

Ulož ako PDF
Napísal 20. júla 2013 23:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.