reklama

Paroplynovú elektráreň v Malženicicach majú po piatich rokoch opäť spustiť do prevádzky

Päť rokov po odstavení prevádzky paroplynovej elektrárne v Malženiciach chystá jej vlastník, nemecký koncern E.ON, opätovné spustenie, informoval o tom portál energoklub.

Elektráreň s výkonom 430 MW je vypnutá už od mája 2013. Pre nemecký koncern bola výroba ekologickej energie zo zemného plynu v tej dobe ekonomicky nerentabilná.

Malženická elektráreň bola uvedená do prevádzky v decembri 2010. Od tej doby bola vyrábala len 5600 hodín. E.ON však pôvodne plánoval, že elektráreň bude v prevádzke najmenej 4000 až 5000 hodín ročne.

Investície do jej výstavby dosiahli 430 miliónov eur. E.ON pred časom koketoval aj s myšlienkou presťahovania elektrárne do inej krajiny.


Elektráreň začala fungovať na prelome rokov 2010-2011

Informácie o opätovnom spustení do prevádzky potvrdil generálny riaditeľ spoločnosti E.ON Elektrárne Vladimír Pestún. Spoločnosť už svoje rozhodnutie oznámila aj prevádzkovateľovi prenosovej sústavy SEPS, píše enegroklub.sk.

Celý proces návratu do komerčnej prevádzky sa začal už v marci a trvať má do konca júla. Hoci z technického hľadiska by bolo možné Malženice spustiť už aj za dva mesiace, proces predlžujú viaceré nutné legislatívne procesy, úkony súvisiace s verejným obstarávaním a nastavenie dodávateľských vzťahov.

Dôvody, prečo sa spoločnosť rozhodla paroplynovú elektráreň opäť spustiť, sú podľa Vladimíra Pestúna dva. Prvým je oveľa priaznivejšia situácia na trhu s elektrinou. Už minulý rok sa jej cena vyšplhala na dostatočne vysokú úroveň a firma začala uvažovať nad návratom do prevádzky.

V hre je ale aj možnosť, že by sa E.ON rozhodol túto elektráreň predať. To však musí najprv potenciálnemu záujemcovi dokázať, že odstavená elektráreň je schopná plnohodnotne fungovať.

Stratová výroba elektriny

Hlavnými dôvodmi ekonomickej straty paroplynu bol v roku 2013 nízky záujem o elektrinu počas pretrvávajúcej krízy či drahý plyn ako vstupná komodita.

Cena elektriny na burze bola v roku 2011 dvoma rokmi 70 eur za megawatthodinu, v roku 2013 bola cena na úrovni približne 40 eur.

Elektráreň bola počas prevádzky nasadzovaná najmä v čase energetických špičiek. Neskôr sa ju pre vysoké ceny plynu a nízke výkupné ceny ani neoplatilo spúšťať.

V roku 2011 elektráreň dodala do siete 847 GWh, v roku 2012 to bolo 436 GWh elektrickej energie. Znížená výroba oproti plánom v rokoch 2011 a 2012 bola zapríčinená poruchou na zariadení elektrárne a taktiež poklesom cien špičkovej elektriny.

E.ON v Malženiciach
Prípravné práce na projekte Elektrárne Malženice začali v októbri 2008, kedy E.ON získal všetky potrebné povolenia.

Celkový inštalovaný výkon elektrárne bude 430 MW a s účinnosťou 58 percent patril medzi technologicky najvyspelejšie a najekologickejšie na Slovensku.

Vďaka doteraz najmodernejšej technológii mohla elektráreň zabezpečiť spoľahlivé dodávky elektriny v množstve, ktoré by dokázalo pokryť spotrebu 600 až 900 – tisíc domácností.

K spusteniu paroplynu do komerčnej prevádzky došlo v decembri 2010.

K prerušeniu prevádzky došlo z ekonomických dôvodov v máji 2013.

Elektráreň zamestnávala asi tri desiatky pracovníkov.

Ulož ako PDF
Napísal 17. apríla 2018 7:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Paroplynovú elektráreň v Malženicicach majú po piatich rokoch opäť spustiť do prevádzky”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.