reklama

V areáli farmy chcú z biomasy vyrábať elektrinu, teplo a organické hnojivo

Technológiu spracovania a energetické zhodnocovanie biomasy a hnoja z poľnohospodárskej a živočišnej produkcie prostredníctvom výstavby bioplynovej stanice v areáli Farmy Majcichov pri Vlčkovciach plánuje zrealizovať v druhej polovici tohto roka spoločnosť BPS Vlčkovce.

Výstupom činnosti zariadenia, ktoré plánujú umiestniť na plochách v areáli družstva, bude elektrická energia, teplo a digestát.

Biomasa sa vo fermentačných nádržiach premení na plyn, ktorý bude spaľovaný v kogeneračnej jednotke. Výstupom z nej bude elektrická energia do verejnej siete a teplo. Časť z tepla využijú na ohrev fermentačných nádrži a zvyšok slúži ako tepelný zdroj na vykurovanie objektov farmy.

Vyprodukovaná elektrická energia bude dodávaná do verejnej distribučnej siete ZSE.

Digestát využijú ako organické hnojivo. To má podľa investora veľmi dobré aplikačné vlastnosti na pôdu.

farma-vlckovce-1
farma-vlckovce-2
Areál farmy sa nachádza pri ceste R1 neďaleko obcí Vlčkovce a Opoj

Reprofoto: Google Street View

Aplikácia správne vyfermentovaného digestátu zmierňuje pachové zaťaženie na okolie v porovnaní s aplikáciou hnoja a hnojovice, ktoré sú charakteristické výraznejším pachom,“ uvádza sa v predloženom zámere, ktorý posudzuje ministerstvo životného prostredia a ďalšie dotknuté úrady a inštitúcie.

Obyvatelia Vlčkoviec sa v minulosti už viackrát sťažovali na zápach pochádzajúci z areálu farmy a jej okolia, ktorý im znepríjemňuje život.

Súčasťou investičných zámerov bioplynovej stanice je aj projekt spracovania bioodpadov z okolitých obcí a spracovanie drevnej masy.

Celková zastavaná plocha stanice má dosiahnuť 1755 metrov štvorcových.

Spoločnosť BPS Vlčkovce plánuje realizovať projekt v období od júna do októbra 2014.

Predpokladané investičné náklady sú 3 milióny eur.

Využívanie obnoviteľných zdrojov energie ako domácich zdrojov zvyšuje bezpečnosť a diverzifikáciu dodávok energie a súčasne znižuje závislosť ekonomiky od nestabilných cien ropy a zemného plynu. Ich využívanie je založené na vyspelých a environmentálne šetrných technológiách, výrazne prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov a škodlivín.
Dôvodom realizácie stavby je dostatok biologického materiálu a možnosť dodávať elektrickú energiu do distribučnej siete prostredníctvom 22kV vedenia. V okolí miesta navrhovanej činnosti sa nachádzajú poľnohospodárske družstvá, ktoré produkujú suroviny vhodné na chod bioplynovej stanice. Digestát následne môže byť použitý ako hnojivo,
“ píše sa v investičnom zámere, ktorý predložila na posúdenie úradom spoločnosť BPS Vlčkovce.

Ulož ako PDF
Napísal 20. mája 2014 14:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V areáli farmy chcú z biomasy vyrábať elektrinu, teplo a organické hnojivo”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.