reklama

Trnavčania si volia nového primátora a poslancov zastupiteľstva

Menej ako tretina obyvateľov Trnavy sa zúčasnila na komunálnch voľbách pred štyrmi roky. Z vyše 55-tisíc oprávnených voličov prišlo v roku 2010 k urnám len niečo cez 16-tisíc Trnavčanov.

Tohtoročné komunálne voľby sľubujú o čosi vyššiu účasť. O znovuzvolenie sa neuchádza súčasný primátor Vladimír Butko, preto je jasné, že na trnavskú radnicu zasadne nový primátor.

„Máme odvolené, je celkom príjemné počasie, troška sa ešte poprechádzame po centre a popoludní vyrazíme do prírody,“ hovorí tridsiatnik Pavol, ktorého sme stretli v sobotu ráno na námestí so synom.

Svoj hlas odovzdali na Prednádraží už pred 10. hodinou aj dve dámy v stredných rokoch. „Vyrážame do mesta, pobeháme pár obchodov a dáme si kávičku. Volíme pravidelne, nevynechali sme ani tento rok,“ skonštatovali.

volby
V Trnave sa očakáva väčší záujem o voľby ako pred štyrmi rokmi

Voliť sa okolo obeda chystá aj 40-ročný Milan. „Viem presne koho zvolím za primátora, menší problém mám s poslancami. Osobne poznáme len dvoch ľudí v našom obvode a tým dám aj svoj hlas. O prípadných ďalších kandidátoch sa rozhodnem možno až za plentou. Porozmýšľam,“ povedal.

Iný názor má mladý študent Peter. „Volám sa dajme tomu Peter, mám 23 rokov, ešte som v živote nevolil a ani ma to nezaujíma. Aj tak sa plánujem odsťahovať do zahraničia, nechem prežiť svoj život v tejto krajine,“ odvetil na našu otázku a pobral sa na dopoludňajšiu kávu.

Päťdesiat šesť volebných miestností na území mesta bude otvorených do 20. hodiny.

Trnavčania si môžu vybrať z piatich kandidátov na primátora a 123 kandidátov na poslanca mestského zastupiteľstva.

Ako voliť?

Na hlasovacom lístku pre voľby primátora mesta (starostu obce) zakrúžkuje volič poradové číslo len jedného kandidáta.

Na hlasovacom lístku pre voľby poslancov mestského (obecného) zastupiteľstva zakrúžkuje volič poradové čísla jednotlivých kandidátov, avšak najviac u toľkých kandidátov, aký počet poslancov má byť vo volebnom obvode zvolený (údaj je uvedený na hlasovacom lístku).

V priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov vloží volič do obálky jeden hlasovací lístok pre voľby poslancov zastupiteľstva a jeden hlasovací lístok pre voľby primátora (starostu).

Volič hlasuje tak, že po opustení priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov vloží obálku do volebnej schránky. Voličovi, ktorý sa neodobral do tohto priestoru, komisia hlasovanie neumožní.

Volič, ktorý sa nemôže v deň volieb dostaviť do volebnej miestnosti, môže požiadať zo závažných, najmä zdravotných dôvodov okrskovú volebnú komisiu (v ktorej zozname voličov je zapísaný) o hlasovanie mimo volebnej miestnosti. V takom prípade okrsková volebná komisia vyšle k voličovi dvoch svojich členov s prenosnou volebnou schránkou, hlasovacími lístkami a obálkou. Volič hlasuje tak, aby sa dodržala tajnosť hlasovania.

Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre telesnú vadu alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov iného voliča, nie však člena okrskovej volebnej komisie, aby za neho hlasovací lístok podľa jeho pokynov upravil a vložil do obálky.

Ulož ako PDF
Napísal 15. novembra 2014 11:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Komunálne voľby 2014, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.