reklama

Knižnica J. Fándlyho v Trnave sa po úspešnej rekonštrukcii pripravuje na Týždeň slovenských knižníc

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave sa aj v tomto roku zapojí do Týždňa slovenských knižníc. Pre verejnosť pripravuje viacero zaujímavých podujatí.

Vyhlasovateľom tejto tradičnej propagačnej aktivity slovenských knižníc je Slovenská asociácia knižníc. Aj v tomto 17. ročníku bude hlavným mottom: Knižnice pre všetkých.

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave ako najväčšia verejná knižnica v trnavskom regióne sa môže pochváliť dobrými výsledkami za rok 2015. Registruje spolu 11 805 čitateľov. Knižnicu navštevuje 5 013 študentov. Detí do 15 rokov je zaregistrovaných viac ako 2700.

„Knižnicu v roku 2015 fyzicky navštívilo 113 589 ľudí. Priemerná denná návštevnosť dosiahla číslo 435, návštevníci uskutočnili 305 316 výpožičiek, čo je 1170 výpožičiek denne,“ zverejnila štatistické údaje krajská knižnica.

V roku 2015 Knižnica JF v Trnave realizovala spolu 640 podujatí pre všetky vekové a záujmové skupiny.

„Boli to autorské besedy, literárne hodiny, hudobné hodiny, hodiny informačnej výchovy, rôzne literárne súťaže, komunitné aktivity, tréningy pamäte, školenia, voľnočasové aktivity pre deti a mládež. Pre obecných knihovníkov vydala dve čísla časopisu Knižničný spravodajca s aktuálnymi informáciami, pre deti a mladých čitateľov časopis Čaruška, tradičný Kalendár výročí osobností trnavského regiónu 2015, zborníky Literárny salón Trnava 2015 a Humor_zasináč.sk 2015,“ informuje Knižnica Juraja Fándlyho v tlačovej správe.

Otvorenie Týždňa slovenských knižníc, ktorého podujatia sa konajú pod záštitou predsedu TTSK Tibora Mikuša, sa uskutoční 1. marca 2016 o 10.00 hod. v čitárni.

Vstup na všetky podujatia je voľný.

kniznica-trnava
Budova Knižnice Juraja Fándlyho

V rámci Týždňa slovenských knižníc bude knižnica informovať záujemcov aj o vlaňajšom projekte rekonštrukcie budovy a skvalitnení služieb pre klientov.

Na rozsiahlu rekonštrukciu bolo niekoľko závažných dôvodov: Budova knižnice bola pôvodne postavená v rokoch 1914 -1921 ako budova banky podľa projektu arch. Milana Michala Harminca. Knižnica v nej sídli od roku 1952, od roku 2013 je národnou kultúrnou pamiatkou, nikdy predtým ešte nebola kompletne zrekonštruovaná. Fasáda budovy bola v havarijnom stave. Opadávali časti fasády aj vonkajšej omietky. Rovnako okná, ktoré sú z dreva, niesli znaky značného opotrebovania a pokročilej degradácie materiálu.

S obnovou sa začalo v roku 2011 výmenou a opravou 11 kusov drevených okien a výkladov na priečelí budovy umelecko-remeselným spôsobom , v roku 2013 sa vymenila strecha, žľaby a bleskozvody.

„Projekt rekonštrukcie v roku 2015 mal zabrániť ďalšej degradácii fasád a okien objektu. Vzhľadom na architektonicko-výtvarné riešenie exteriéru budovy museli byť práce vykonané umelecko-remeselným, resp. reštaurátorským spôsobom. Obnovilo sa 73 kusov okien, 15 kusov dvier, kompletne sa zrekonštruovala vonkajšia fasáda vrátane všetkých ozdobných architektonických prvkov. Zaujímavosťou je, že pri prácach bol objavený pôvodný nápis na budove „Hospodárska banka“, ktorý bol na zrekonštruovanej budove zreštaurovaný a ponechaný, ako svedectvo histórie tejto budovy.“

Súčasťou projektu bola aj modernizácia činnosti knižnice. Knižnica zaviedla novú technológiu, ktorá je výborným prostriedkom na zjednodušenie všetkých procesov, ktoré sa týkajú požičiavania, vracania, kontroly a revízie fondu. Elektronický systém RFID (Radio Frequency Identification) je zároveň revolučným bezpečnostným systémom ochrany, ktorým boli nahradené doterajšie bezpečnostné brány. Je dobrou efektívnou pomôckou nielen pre knihovníkov, ale aj pre používateľa. Knižnica v každom výpožičnom oddelení sprístupnila samoobslužný pult. Používateľ si môže sám bez asistencie požičať, resp. vrátiť knihy alebo si skontrolovať svoje konto.

Ďalším prvkom modernizácie je zakúpenie tzv. schodolezu, ktorý bude slúžiť telesne postihnutým návštevníkom. Knižnica takto aspoň čiastočne debarierizovala svoj priestor.

pre-dospelych

pre-deti

sprievodnyprogram

Ulož ako PDF
Napísal 12. februára 2016 11:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.