reklama

Lycos – Trnavské sladovne prešli masívnou modernizáciou

Sladovníctvo má v Trnave dlhoročnú tradíciu, preto svoje miesto v Trnave má aj firma Lycos – Trnavské sladovne. Ide o jedny z najväčších sladovní na Slovensku vôbec a trnavský slad vďaka Lycosu smeruje do popredných svetových pivovarov.

Sladovne sa však nestali poprednou fabrikou len tak, sú za tým rozumná obchodná politika, využívanie lokálnych zdrojov, čím sa podporuje celý trnavský región a samozrejme investície do modernizácie.

Na susedoch im záleží

Keďže pôvodné sladovne sa v Trnave postavili dávno pred tým, ako ich obkolesili nové rodinné domy a bytové domy, tak fabrika je aj dnes súčasťou obytnej štvrte.

„Záleží nám na dobrých vzťahoch s ľuďmi a mestom Trnava, preto naše investície smerujú nielen k modernizácii za účelom šetrenia a zvýšení ziskov, ale veľké investície sú aj na zlepšenie životného prostredia,“ hovorí majiteľ Lycos – Trnavské sladovne Martin Mäsiar.

lycos-linka

Len za poslednú dekádu ide o investície rádovo v miliónoch eur. Postavila sa nová čistička odpadových vôd, nová čistička na odsávanie prachu, či rekonštruovala sa ďalšia čistička prachu na expedícii.

„Toto všetko sme vykonali z dvoch dôvodov, prvý je ten, že týmto sme splnili prísne európske normy a limity, druhý, že dnes všetky merania prachu a hluku voči našim susedom máme tiež v norme a na tom nám záležalo najviac,” hovorí Mäsiar.

Ako ďalej dodal, sladovne pod jeho vedením, keď fabriku prebral v roku 2000, dávajú prácu nielen interným zamestnancom, ale sladovnícky jačmeň vykupujú takmer výlučne len od trnavských farmárov, čím podporujú miestny rozvoj.

„Sladovne dnes sú úspešnou trnavskou fabrikou a mali by to cítiť aj ľudia v Trnave, preto podporujeme miestnych farmárov a preto investujeme značné prostriedky na zlepšenie životného prostredia obyvateľov mesta,“ vysvetľuje Mäsiar.

lycos

Modernizácia výroby

Lycos – Trnavské sladovne okrem investícii do životného prostredia investujú výrazné prostriedky do modernizácie výroby, aby držali tempo so svetovými sladovňami a zostali naďalej konkurencie schopné. Napríklad len do rekonštrukcie hvozdov investovali až 3,5 milióna eur.

„Hvozd sa používa pri finálnej fáze výroby sladu a hvozdenie vlastne znamená sušenie,“ vysvetľuje Mäsiar.

Mokrý naklíčený jačmeň sa zohrieva vysokou teplotou, v prípade sladu plzeňského typu až na 85 stupňov. Po modernizácii hvozdov došlo k zásadnému zníženiu spotrieb plynu a s tým súvisiacim poklesom všetkých emisií hlboko pod limity stanovené európskymi normami.

„Čo nás však teší najviac, touto investíciou sme opätovne zlepšili životné prostredie pre Trnavčanov,“ uzavrel Martin Mäsiar.

(PR článok)

Ulož ako PDF
Napísal 29. februára 2016 8:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.