reklama

Lycos – Trnavské sladovne konkurujú svetovým firmám

Na Slovensku máme len málo domácich firiem, ktoré majú len slovenský kapitál a vo svojom segmente dokážu konkurovať svetovým firmám. Jednu z takýchto firiem máme aj v Trnave. Ide o Lycos – Trnavské sladovne, ktoré vo výrobe sladu sú konkurencie schopné voči sladovniam kdekoľvek v Európe a môžeme povedať, že aj na svete.

Z Trnavy sa totiž slad vyváža do svetových pivovarov na niekoľkých kontinentoch. Ide o prestížne značky ako SAB Miller, Heineken, Carlsberg ci Molson Coors.

Pod tieto koncerny patria slovenské, české a iné zahraničné značky pív. História sladovníctva v Trnave je bohatá, ale jej úspešné novodobé dejiny sa začali písať v roku 2000, keď sladovne prebral jej súčasný majiteľ a pred tým úspešný obchodník so sladom Martin Mäsiar.

lycos-linka
Pohľad na modernú linku

Nové investície a modernizácia

Od začiatku bolo jasné, že po úvodnej stabilizácii podniku, budú musieť prísť na rad nové investície do modernizácie podniku a výroby sladu.

„Vedeli sme, že ak sa chceme dostať medzi európsku špičku, tak musíme neustále investovať do modernizácie podniku. Pri každej investícii však hladíme aj na jednu pre nás dôležitú vec a to vplyv na životné prostredie a život našich susedov, keďže sa sladovne nachádzajú v obývanej zóne,“ hovorí Martin Mäsiar.

Zásadná investícia prišla v roku 2009, kedy za 4 milióny eur bola postavená nová linka s názvom Saladinove skrine.

„Touto dôležitou investíciou sa výrazne zvýšila konkurencieschopnosť našej firmy a zlepšili sa aj pracovné podmienky našich zamestnancov,“ zdôraznil.

Saladinove skrine majú na rozdiel od starej techniky Wanderhaufen, ktorá sa dovtedy používala, kompletnú trasabilitu. To znamená vystopovateľnosť každej zložky jačmeňa. „Toto oceňujú všetky pivovary, lebo pri audite si vedia u nás v informačnom systéme preveriť každý kamión sladu, ktorý od nás kúpili,“ vysvetľuje Mäsiar.

Znamená to, že vďaka tejto modernizácii vedia určiť od ktorého farmára jačmeň pochádza, na akej linke bol spracovaný, kedy bol spracovaný, kde bol skladovaný a podobne. Týmto sa Lycos – Trnavské sladovne technologicky posunuli na svetovú úroveň. Priaznivý vplyv to má však aj na zamestnancov, výrazne sa zlepšili aj pracovné podmienky.

lycos2

Ilustračné foto

„Každá investícia musí mať dve strany, jedna je lepšia kvalita a druhá sú priaznivé vplyvy na pracovné prostredie alebo životné prostredie, toto vždy zdôrazňujem,“ hovorí majiteľ sladovní.

Zvýšená konkurencieschopnosť

Ďalšou významnou investíciou do sladovní bola výstavba nových veľkokapacitných síl na slad, kde sa zmestí až 8 tisíc ton sladu.

Investícia v hodnote milión eur je veľmi dôležitá z pohľadu konkurencieschopnosti Trnavy s okolitými štátmi, keďže sa zásadne zlepšila logistika.

„Väčšie skladové zásoby znamenajú, že keď v lete je veľká spotreba piva a z toho vyplývajúca spotreba sladu, tak zimné obdobie, kedy sa predá menej, vieme slad uskladniť a teda ísť s výrobou na 100 percent. Tým neohrozíme pracovné miesta a našu konkurencieschopnosť,“ uzavrel Mäsiar.

(Tlačová správa)

Ulož ako PDF
Napísal 29. marca 2016 12:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Firmy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.