reklama

Letné Potulky Malým Rímom odhalia aj v tomto roku tajomstvá skryté v čase

Opäť je tu leto, čas výletov a ciest za oddychom i dobrodružstvom. Naše ciele však nemusia by zakaždým vzdialené a exotické. Aj u nás doma, priamo pod nosom, môžeme objavovať staronové zaujímavosti a odhaľovať malé tajomstvá skryté v čase. Na tradičných Potulkách Malým Rímom, ktoré aj tento rok pre vás pripravila mestská samospráva, budeme znova prekračovať hranice nášho poznania a navštevovať miesta, na ktorých sa tvorila história Trnavy. Nezabudnite si pribaliť do príručnej batožiny správnu dávku zvedavosti a lokálpatriotstva. Štartujeme každú júlovú a augustovú nedeľu popoludní.

Prvá potulka nadväzuje na veľký úspech nedávneho Dňa otvorených dverí v Štátnom archíve na Štefánikovej ulici. Kto túto mimoriadnu príležitosť zmeškal, bude mať druhú šancu uvidieť na vlastné oči najvzácnejšie originály historických dokumentov vrátane listiny panovníka Bela IV., ktorou udelil v roku 1238 Trnave výsady slobodného kráľovského mesta, nahliadnuť do depotov chrániacich celé kilometre archívnych materiálov a zoznámiť sa s interiérmi zrekonštruovaného historického meštianskeho domu, ktorý bol dlhé roky pre verejnosť nedostupný.

Ďalšie nedeľné popoludnie bude venované pôvabom historickej architektúry. Presvedčíme sa, že trnavské meštianske domy sú krásne nielen zvonku, ale aj zvnútra. Mnohé poklady v podobe interiérových nástenných malieb boli len prednedávnom znovu objavené a zreštaurované. Nezabudneme ani na nádherné fresky a obrazy v sakrálnych stavbách.

veza

Ilustračné foto

Vedeli ste, že pošta v našom meste pôsobí už 285 rokov? V roku 1731 presťahovali do Trnavy poštovú stanicu z Hrnčiaroviec aj s poštmajstrom Maximilánom Otticzkym a z Trnavy je aj najstaršia poštová pečiatka na Slovensku z roku 1752. Do histórie trnavskej pošty nás pozýva tretia potulka s názvom Trnava v sieti poštových spojov.

Už viac ako tristo rokov vzdávajú Trnavčania úctu Panne Márii Trnavskej, ktorá v roku 1710 zastavila v Trnave morovú epidémiu. Medzi Trnavčanmi by sme ťažko našli človeka, ktorý by nepoznal jej obraz v Bazilike sv. Mikuláša. Štvrtá júlová potulka nás zavedie aj na ďalšie miesta, kde môžeme nájsť vyobrazenia našej ochrankyne.

Bola kedysi Trnava zelenšia ako dnes? Kam chodili naši prarodičia na nedeľnú prechádzku? Kde bola najkrajšia výsadba? Odpovede budeme hľadať v poslednú júlovú nedeľu na potulke po trnavských parkoch minulosti aj súčasnosti a možno sa aj trošku zasnívame, aké by to bolo, keby mala Trnava v blízkosti centra veľký anglický park s vodnými plochami a prírodnými zákutiami…

Prvá augustová nedeľa bude patriť kráľom. Pri príležitosti 700. výročia narodenia kráľa Karola IV. si pripomenieme pôsobenie Luxemburgovcov v Trnave.

Prešlo sto rokov od čias, keď zomierali na frontoch prvej svetovej vojny. Dnes už nežije nikto, kto by si pamätal ako vyzerali, kto by vedel, aké boli ich túžby a nádeje. Na druhej augustovej potulke navštívime vojenský cintorín, na ktorom našlo miesto posledného odpočinku takmer tisíc otcov rodín a synov matiek z celej Európy…

Dnes sú filmy a kiná samozrejmou súčasťou nášho života. Ale viete si predstaviť, akú úžasnú príťažlivosť mali pre našich prarodičov pohyblivé obrázky v prvých biografoch? Na tretej augustovej potulke si priblížime časy, keď bola návšteva kina vytúženou a vzrušujúcou udalosťou.

Vzhľadom na to, že priestorové možnosti Štátneho archívu v Trnave neumožňujú prijať naraz viac ako štyridsať návštevníkov, cyklus letných Potuliek malým Rímom ukončíme ešte jednou prehliadkou archívnych pokladov.

Vstupenky si môžete kúpiť v TIC v mestskej veži.

(TS mesta Trnava)

PLAGÁT – KOMPLETNÝ PROGRAM POTULIEK MALÝM RÍMOM – LETO 2016

potulky plag

Ulož ako PDF
Napísal 27. júna 2016 13:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.