reklama

Aj v tomto roku pozýva mesto na letné Potulky Malým Rímom

Súčasťou kultúrneho leta v Trnave sú aj tento rok tematické prehliadky nášho mesta s názvom Potulky Malým Rímom, ktoré sa v uplynulých rokoch tešili veľkému záujmu Trnavčanov.

Najhorúcejšou novinkou tohtoročných potuliek, ktoré pripravil referát komunikácie mestského úradu, bude unikátna možnosť nahliadnuť do vojenského archívu v objekte veľkolepého areálu bývalej Trnavskej univerzity a dozvedieť sa niečo z histórie a súčasnosti vojenského archívnictva.

Tematické prehliadky sú venované bez ohľadu na vek každému, kto má rád Trnavu. Každý týždeň iná téma, iný príbeh… Letné putovanie v čase do histórie nášho mesta povedie aj na ďalšie miesta pre bežného smrteľníka nedostupné a zahalené tajomstvom.

trnavsky-cukrovar1
Seriál spoznávania zaujímavých zákutí začne prehliadkou bývalého cukrovaru

Jedným z objektov vyvolávajúcich záujem Trnavčanov aj návštevníkov mesta je bývalý Trnavský cukrovar. Tejto významnej technickej pamiatke – najväčšiemu cukrovaru v Uhorsku a jeho železniciam bude venovaná prvá potulka so štartom v nedeľu 7. júla.

O týždeň bude nasledovať potulka po stopách kráľov s rozprávaním o kráľovskej kúrii – mieste, kde v roku 1382 zomrel kráľ Ľudovít I. z Anjou a o kráľovských stretnutiach v Trnave s názvom Kráľovská Trnava.

Jedinečná bude aj možnosť spoznať zrekonštruovaný vzácny neskorobarokový objekt Káčerovho majera, ktorý bol celé storočie prísne strážený pred zrakom verejnosti a dnes v ňom sídli jeden z najvhodnejších pánov – Krajský pamiatkový úrad Trnava. Potulka po jeho priestoroch s názvom Znovuzrodenie Káčerovho majera sa s odborným výkladom pamiatkarov uskutoční v nedeľu 21. júla.

Náznak tajomnosti nesie aj názov ďalšej potulky Kamienky v dome hrobov, ktorá 28. júla pozýva záujemcov na židovský cintorín, kde sa budú môcť zoznámiť so zvykmi a tradíciami v židovskom pochovávaní.

Účastníci prvej augustovej nedeľnej potulky spoznajú utajené skvosty františkánskeho a jezuitského kláštora a o týždeň neskôr na potulke s názvom Svedkovia času v bronze a kameni si prídu na svoje všetci, ktorí sa chcú dozvedieť viac o sochárskych dielach v Trnave.

Posledné dve augustové potulky budú namiesto nedele vždy v piatok a povedú do vojenského archívu v unikátnom objekte areálu bývalej Trnavskej univerzity.

Vzhľadom na to, že počet záujemcov o vstup do vojenského archívu je limitovaný, vstupenky na tieto potulky budú len v predpredaji v TTi.

Stretnutia záujemcov o spoločné prehliadky mesta začínajú vždy v nedeľu o 15.30 pred radnicou.

Tlačová správa mesta Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 1. júla 2013 9:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

4 komentáre pre “Aj v tomto roku pozýva mesto na letné Potulky Malým Rímom”

 1. 1
  jojo says:

  Tuším, že začínajú rozoberat to železne “silo” oproti vjazdu do cukrovaru. :(
  Škoda ho bude, tak tam pasoval dokopy s tým cukrovarom.

 2. 2
  Majdo says:

  no bol sa na prehliadke dnes v cukrovare ale zle som si vybral pretoze to nebola prehliadka ale nejaka prednaska o nom… Vydrzal som tam pol hodiny sprievodca nam povedal ze môzme byt radi ze nas pustili iba za rampu bo ostatne objakty su neni pristupne tak som sa pokochal arealom a isiel som domov… Nechapem preco na letaku a aj v TINSE mi povedali ze je to prehliadka ked ziadna nebola ale iba prednaska a nebol som sam sklamaný pretoze tam polo priblizne 40 ludi a vsetci hovorili to iste ze su sklamaný… Tak opravte namiesto prehliadky na prednasku a spristupnite aj objekty bo to je najzaujimavejsie na cukrovare a nie iba sa na neho zvonku kukat to môzem aj zadarmo z ulice a nie za 2e

  • 2.1
   vajko says:

   tak je to kazdy rok :D staci chvilku popocuvat potom sa odpojit a njblizsou dierou vliezt do vnutra :D

 3. 3
  dadulecka says:

  tak si mal popucuvat chvilu bo polka ludstva po polhodine sla kuknut objekt, zaujimava bola len tato cast :)

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.