reklama

Výstava Konjunkcie v galérii ukáže tvorbu osobností slovenského vizuálneho umenia

V Galérii Jána Koniarka sprístupnia výstavu mapujúca spoluprácu Pala Macha s niekoľkými generáciami osobností slovenského vizuálneho umenia.

Palo Macho sa už takmer 14 rokov venuje spolupráci s rôznymi slovenskými výtvarníkmi. Na začiatku stála spolupráca s maliarom Lacom Terenom, na základe ktorej vznikli štyri monumentálne kruhy. Začala sa na sympóziu Strih na Krajinu 2 v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne v roku 2002. Je zaujímavé, že autori si najprv vytvorili spoločný projekt a ten sa potom realizoval v skle. Podarilo sa im dosiahnuť zaujímavý vzťah medzi figuratívnymi a nefiguratívnymi zložkami, medzi figúrou a pozadím, medzi prvkami zátišia a citátmi zo sakrálnej ľudovej plastiky.

V roku 2003 sa realizovala spolupráca s maliarom Rudolfom Filom. Macho aproprioval 6 Filových diel, prekryl ich tabuľovým sklom a na jeho povrchu realizoval vlastné zásahy. Fila je známy premaľbami a tým, že tieto premaľby boli ešte raz premaľované, sa výrazne zmenilo ich celkové významové a estetické vyznenie. Fila zasa svojim typickým maliarskym gestom pomaľoval sklené pokále navrhnuté Machom. Súčasťou tohto projektu bol aj Filom premaľovaný katalóg slovenských sklárskych umelcov s názvom (Orosené) Slovenské sklo.

dsc_0195

FOTO: Jana Hojstričová

V roku 2004 vznikol projekt Fragmenty (z Fullu), ktorý sa realizoval a bol vystavený v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku v roku 2014. V ňom si Macho vybral motívy a detaily z niektorých Fullových obrazov a vytvoril z nich kolekciu sklených obrazov a plastík. Fragmenty z Fullových obrazov sa tak ocitlli v odlišnom kontexte, často dostali samostatný priestor, alebo ich Macho maliarskymi zásahmi podrobil vlastnému výkladu.

Štvrtým v poradí je spoločný projekt Jany Hojstričovej a Pala Macha. Fotografka Jana Hojstričová pripravila sériu svojich fotografií, a tie Macho preniesol na sklo. Svojimi intervenčnými gestami do nich zasiahol, čím sa menil nielen význam, ale predovšetkým aj afektívny kolorit. Táto spolupráca naďalej pokračuje, a možno konštatovať, že vďaka nemu sa zvláštnym spôsobom objavuje v Machovej (i Hojstričovej) tvorbe dovtedy zriedkavá konceptuálna poloha. Spolupráca sa začala v roku 2011.

So sochárom Jozefom Jankovičom vytvorili v roku 2012 deväť spoločných objektov. Vo viacerých sa podarilo skĺbiť Jankovičov sochársky rukopis a Machov maliarsky rukopis, vďaka čomu vznikli kompaktné reliéfne diela, synergizujúce vklady oboch umelcov. Divák vie dešifrovať, z čoho diela vznikli, avšak ich kompaktnosť je na takom stupni, že spätne sa už nedajú rozložiť na to, z čoho vznikli, pričom tento efekt nepochybne umožňuje povaha použitého média, čiže skla.

Palo Macho v roku 2013 spolupracoval s konceptuálnym umelcom Svätoplukom Mikytom. Mikyta realizoval kresby, ktoré kreslil priamo na sklo a Macho im vytváral špecifické pozadie. Medzi nimi sa rozvinula zaujímavá hra popredia a pozadia, kresby a maľby. V ceruzových kresbách, ktoré sú zatavené v blokoch skla kreslili obaja autori spoločne. Spolu realizovali 24 diel.

konjunkcie

Zatiaľ poslednou spoluprácou sú spoločné diela s Ivanom Csudaiom z roku 2016. Kultovú postavu Csudaiových obrazov Teddy bear obohatil o tretiu dimenziu, vytvoril k nej nový kontext, a tým rozšíril aj bohatstvo významov. Komiksovú postavu Teddy bear nemožno považovať ani za originálny ikonický znak, ani za obyčajný symbol, ale za obraz, ktorý je schopný generovať širokú paletu otázok. Je to niečo, čo neprovokuje svojím skrytým obsahom, ale už samotnou prítomnosťou.

Výnimočnosť spolupráce Pala Macha s inými výtvarníkmi spočíva v tom, že vždy sa pokúsil nájsť konjunkcie medzi vlastným výtvarným programom, autorským idiolektom, štýlom a výtvarnými programami, autorskými idiolektami a štýlmi tých výtvarníkov, s ktorými spolupracoval. Každá spolupráca je založená na iných princípoch a pravidlách, pričom podstatným faktom je, že tieto diela sú zaujímavé svojou vnútornou koherenciou a významovou plnosťou. Nikdy nepôsobia nesúrodo a to aj napriek tomu, že prítomnosť oboch umelcov je identifikovateľná.

Súčasťou plánovej výstavy je katalóg (sklárske zošity) Časová zhoda.

Autori textov: Zuzana Gažíková, Sabina Jankovičová, Martin Kaňuch, Jozef Kovalčik, Miroslav Marcelli, Peter Michalovič, Miroslav Petříček, Vlastimil Zuska, autorka fotografií: Jana Hojstričová, grafický návrh: Marcel Benčík, vydal: VŠVU v Bratislave, Atelier Studená 10 o.z.

Peter Michalovič

INFO:
Titul výstavy: Konjunkcie / Časová zhoda
Vystavujúci autori: Ivan Csudai, Rudolf Fila, Ľudovít Fulla, Jana Hojstričová, Jozef Jankovič Palo Macho, Svätopluk Mikyta, Laco Teren
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátor: Peter Michalovič
Vernisáž: utorok, 27. september 2016 o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 27.09.(Ut) – 27.11. (Ne) 2016

Ulož ako PDF
Napísal 27. septembra 2016 7:26. Článok je zaradený do rubriky: Ďalšie správy, Galéria Jána Koniarka, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.