reklama

Dolná brána opevnenia prezrádza ďalšie tajomstvá. Spod zeme sa vynára stredoveká hlavná ulica

Informácie o najnovších objavoch v lokalite voľakedajšej Dolnej brány trnavského mestského opevnenia môžu získať nadšenci archeológie a histórie priamo na tvári miesta v utorok 8. novembra počas Dňa „otvorených dverí“ v rámci archeologického výskumu na Námestí SNP oproti budove okresného súdu.

Záujemcov prevedie náleziskom vedúci výskumu Erik Hrnčiarik z Katedry klasickej archeológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity. Prehliadky sa budú začínať každú hodinu od 10.00 do 15.30 h.

Výskum priniesol mimoriadne zaujímavé výsledky, ktoré predstihli očakávania odborníkov.

Pohľad, ktorý sa naskytne Trnavčanom tretieho tisícročia, ich pri troške predstavivosti môže vrátiť do stredoveku, keď po dnešnej Hlavnej ulici hrkotali vozy s konským záprahom a tovarom na sobotné trhy.

dolna-brana-1
dolna-brana
Od stredoveku nás delil len necelý meter. Pod neskoršími nánosmi sa zastavil čas. Na pôvodnej ceste s koľajami od kolies vozov vtedajších obchodníkov, ktorí tadiaľto viezli svoj tovar na sobotné trhy, dodnes ležali podkovy, ktoré stratili kone z ich záprahu.

Foto: Erik Hrnčiarik

Zachovaná kamenná cesta s vyjazdenými koľajami od vozových kolies bola aj so stratenými konskými podkovami ukrytá necelý meter pod povrchom súčasnej komunikácie.

Cieľom archeologického výskumu je doskúmať základy Dolnej brány a jej stredovekého predbránia, ktoré posilňovalo obrannú funkciu mestského opevnenia. Na základe výsledkov výskumu bude vypracovaný projekt pútavej prezentácie nálezov.

Deň otvorených dverí na archeologickom výskume Dolnej brány sa uskutoční v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku.

Organizátormi podujatia sú Mesto Trnava a Katedra klasickej archeológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity.

Srdečne vás pozývame, vstup je voľný.

(TS Mesta Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 3. novembra 2016 19:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.