reklama

Lycos: Trnavský podnik, ktorý má dušu

Pre Lycos Trnavské sladovne je mesto kľúčové. Za krátku dobu vybudovali z chátrajúcej fabriky moderný a konkurencieschopný podnik. Dnes Trnavské sladovne konkurujú aj tým svetovým. Za všetko hovorí fakt, že takmer celá produkcia sladu ide na vývoz do špičkových pivovarov, ktoré vlastnia nadnárodné pivovarnícke koncerny. Svoj úspech si uvedomujú, ale nevybrali si cestu uzatvárania a ignorácie, ale naopak, cestu otvorenosti k ľuďom a k mestu.

Svedčia o tom obrovské investície nielen do modernizácie fabriky, ale najmä do ochrany životného prostredia. Za posledné roky preinvestovali niekoľko miliónov eur na čistenie odpadových vôd, zníženie prašnosti alebo zlepšenia pracovných podmienok svojich zamestnancov. Lycos Trnavské sladovne razia filozofiu úspešných zahraničných firiem, keď sa snažia preniesť vlastný úspech na celý región.

Vytvárajú pracovné miesta

Základnou zložkou na výrobu sladu je jačmeň a tam začína príbeh podpory regiónu zo strany Lycosu.

„Podporujeme miestnych farmárov, takmer všetok jačmeň, ktorý spotrebujeme na výrobu sladu, pochádza od miestnych farmárov,“ hovorí majiteľ sladovní Martin Mäsiar.

Takto sa snažia podporovať prácu a pracovné miesta v trnavskom regióne. Ale tam to nekončí, sami zamestnávajú približne 50 ľudí.


Pracovná porada v Lycose

„Keď som prebral sladovne, situácia bola zložitá, museli sme urobiť veľa zmien a nevyhnutných investícii, aby sme udržali výrobu a zachovali pracovné miesta,“ opisuje situáciu spred šestnástich rokov Mäsiar. Dnes je rád, že sa to nielen podarilo, ale sladovne sa zmohli na podnik, ktorý vyrába špičkový slad do svetových pivovarov.

„Pivo vyrobené z nášho sladu si môžete dať takmer kdekoľvek na svete,“ hovorí s úsmevom majiteľ sladovní. Úspech sladovní bol ocenený aj na vyhlasovaní ceny o najzdravšiu firmu denníkom Hospodárske noviny, kde v rámci trnavského kraja obsadil Lycos výborné siedme miesto.

Chránia životné prostredie

Každá výroba má vplyv na životné prostredie, rovnako aj výroba sladu. Ani tu však Lycos Trnavské sladovne nezaostávajú. Investície za niekoľko rokov do neustáleho zlepšovania vplyvov výroby na životné prostredie dosahujú niekoľko miliónov eur.

„Životné prostredie je len jedno, keď si ho zničíme, tak obnova bude oveľa ťažšia. Cítime spoločenskú zodpovednosť za prírodu v Trnave, preto vynakladáme nemalé prostriedky, aby sme ju chránili,“ hovorí zanietene Mäsiar.


Pohľad na fabriku tradičného producenta sladu z výšky

V posledných rokoch postavili novú čističku odpadových vôd a zmodernizovali alebo inštalovali nové odsávanie prachu, či už vo výrobe alebo na expedícii. Nezabudli ani na svojich zamestnancov.

Modernizáciou výrobných liniek nielen znížili emisie horenia a spotrebu plynu pri výrobe sladu, ale zásadným spôsobom aj zlepšili pracovné podmienky pre svojich zamestnancov.

„V centre našej pozornosti je vždy človek, či sa pozeráme na ľudí bývajúcich v okolí sladovní alebo na vlastných zamestnancov. Tí totiž tvoria náš spoločný úspech. Preto neľutujem žiadne euro, ktoré sme investovali do zlepšenia životného prostredia alebo pracovných podmienok zamestnancov,“ uzavrel Mäsiar.

(PR článok)

Ulož ako PDF
Napísal 10. decembra 2016 14:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.