reklama

Objem komunálneho odpadu rastie. Jeden obyvateľ Trnavského kraja vyprodukoval priemerne 442 kg za rok

Takmer štvrť milióna ton komunálneho odpadu vyprodukovali mestá a obce Trnavského kraja v roku 2015. V porovnaní s predošlým rokom ide o 1,5 percetný nárast, v číselnom vyjadrení to znamená viac o 3,6 tisíc ton odpadu viac ako v roku 2014.

Pracovisko Štatistického úradu SR v Trnave zverejnilo údaje o produkcii komunálneho odpadu v roku 2015. V obciach Trnavského kraja vyprodukovali 247,5 tisíc ton komunálneho odpadu, čo je o 3620 ton viac ako pred rokom.

Z celkového množstva bolo zneškodneného odpadu 199-tisíc ton (80,3 percent), zhodnoteného odpadu 49-tisíc ton (19,7 %) a zhromaždeného 0,13 tisíc ton (0,05 %).

Podľa informácií Aleny Vadovičovej z trnavského pracoviska ŠÚ SR z hľadiska druhovej skladby mal najvyššie zastúpenie zmesový komunálny odpad, viac ako 61 percent, veľkorozmerný odpad tvoril takmer 11 percent, nasledujú drobný stavebný odpad (7 %), biologicky rozložiteľný odpad (6,5 %), kovy (3,4 %), papier a lepenka (2,9 %), sklo (2 %) a plasty (1,7 %).

Ilustračné foto

Medziročne najviac odpadu pribudlo v okrese Galanta – o takmer 4400 ton, naopak menej vyprodukovali v porovnaní s rokom 2014 v okresoch Senica, Hlohovec a Piešťany.

„Jeden obyvateľ Trnavského kraja vyprodukoval v minulom roku priemerne 442,65 kg komunálneho odpadu, čo je medziročný nárast o vyše päť kilogramov. Na jedného obyvateľa sa medziročne množstvo zhodnoteného odpadu znížilo o 1,41 kg, množstvo zneškodneného odpadu sa zvýšilo o 20,47 kg a množstvo vyseparovaných zložiek komunálneho odpadu sa zvýšilo o 6,73 kg,“ uviedla A. Vadovičová.

Komunálny odpad zhodnocuje 215 obcí Trnavského kraja, čo je 86 percent. Tridsaťpäť obcí zhodnocuje odpad spaľovaním s energetickým využitím, 206 obcí zhodnocuje odpad spätným získavaním organických látok vrátane kompostovania a 198 obcí zhodnocuje komunálny odpad iným spôsobom.

Ulož ako PDF
Napísal 12. decembra 2016 14:50. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.